Wyzwanie dla geoinformatyki

Budowa autostrad jest wyzwaniem także dla informatyki.

Budowa autostrad jest wyzwaniem także dla informatyki.

VII Konferencja Naukowo-Techniczna "Systemy informacji przestrzennej" odbyła się w Warszawie 4-5 czerwca 1997 r. Przy jej organizacji współpracował Zarząd Główny Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Systemy miejskie

W czasie konferencji odbyły się prezentacje systemów informacji o terenie, wspomagających zarządzania miastami: Bydgoszczą, Chorzowem, Poznaniem, Suwałkami i Zgierzem. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pierwszy publiczny pokaz bydgoskiego systemu informacji przestrzennej. Zbudowana została geodezyjna mapa numeryczna w skali 1:500, na bazie której rozwijane są obecnie aplikacje. Jedną z nich jest Zintegrowany System Wspomagania Bezpieczeństwa Miasta, przy tworzeniu którego współpracują wszystkie służby miejskie i ratownicze.

Obecnie z prezentowanych miejskich baz danych można uzyskać całościowe informacje dotyczące ewidencji gruntów i nieruchomości, układu dróg oraz infrastruktury technicznej: kanalizacji, wodociągów, sieci cieplnej itd. Będzie je łatwo dostosować do wymogów Numerycznego Katastru Nieruchomości, (tj. wymiaru podatku i świadczeń związanych z nieruchomościami na podstawie komputerowych baz danych), wprowadzonego rozporządzeniem ministrów budownictwa i rolnictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków, które obowiązujące od 1 stycznia br. Ewidencja ta będzie stanowiła podstawę krajowego systemu informacji o terenie.

Samorządy lokalne często inwestują z własnej inicjatywy w systemy informacji przestrzennej i mapy numeryczne. Uczestnicy konferencji pochwalają to, o ile ich twórcy trzymają się ogólnopaństwowych standardów. Prace na szczeblu lokalnym mogą wtedy zasilać powszechny zasób informacji geograficznej i przyspieszą powstawanie systemu katastralnego.

Przestrzeń do zagospodarowania

Kulminacyjnym punktem programu konferencji był tzw. Hyde Park z udziałem prezesa Agencji Budowy i Eksploatacji Autostrad Andrzeja Patalasa, który przedstawił założenia i stan dzisiejszy programu budowy autostrad. Wystąpienie prezesa ABiEA zostało potraktowane jako zachęta dla osób związanych z geoinformacją, aby skupiły siły wokół realizacji tej ogromnej inwestycji. Od nich zależy bowiem sprawne przygotowanie nowych map numerycznych, przeprowadzenie ewidencji gruntów i budynków i uporządkowanie danych zasobu lokalizacji urządzeń podziemnych. Informacje te będzie można zresztą wykorzystywać także przy innych okazjach.

Oprócz geodetów i kartografów w konferencji uczestniczyli planiści przestrzenni, prawnicy, specjaliści z zakresu podatków i budowy autostrad oraz informatycy. Dobry system informacji przestrzennej wymaga bowiem ścisłego współdziałania fachowców różnych profesji. Konferencja służy wypracowaniu modus vivendi między nimi i próbą znalezienia rozwiązań systemowych (w tym technologicznych) w skali kraju.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200