Wybór na całe życie?

Nieprzypadkowe Windows NT

Nieprzypadkowe Windows NT

Oczywiście, nie mogę powiedzieć, że wybraliśmy środowisko Windows NT całkowicie bezwiednie. Cztery lata temu, kiedy zaczęła się informatyzacja Pierwszego Polsko-Amerykańskiego Banku SA, rozpoczęliśmy poszukiwania takiej aplikacji bankowej, która wspomagałaby w możliwie najefektywniejszy sposób realizację strategii przedsiębiorstwa. Wybór padł na system bankowy pracujący na platformie AS/400 IBM-a. Paradoksalnie najlepszym środowiskiem dla pozostałych aplikacji biznesowych, w którym import danych po protokole SNA nie stanowiłby problemu, było właśnie Windows NT.

Cztery lata temu, wybierając AS/400 jako platformę dla głównej aplikacji bankowej do obsługi depozytów, płatności i zaplecza, nie byliśmy pionierami. Systemy IBM-a w bankach są na świecie równie popularne, jak pakiety biurowe Microsoftu. Ogłaszając w 1993 r. przetarg na system bankowy, chcieliśmy otrzymać system skalowalny, wielojęzyczny i wielowalutowy. Takim okazał się system EQUATION/3 na AS/400. Pierwsi w Polsce natomiast zdecydowaliśmy się na Windows NT jako platformę bankowego front-endu w oddziałach. Nasza decyzja związana była przede wszystkim z integracją centralnej aplikacji na AS/400 z pozostałymi aplikacjami uruchamianymi w środowisku NT. Dlatego na pytanie, jakie usługi działają pod kontrolą NT, odpowiedzieć można prosto - wszystkie, z których przychodzący do banku klient chce skorzystać.

Warto także nadmieniać, że pewnym problemem, z którym system NT poradził sobie wówczas idealnie, była komunikacja. Windows NT z sukcesem zastapiło archaiczne aplikacje IBM-a i LAN DP, rozszerzenie architektury klient/serwer dla DOS czy LAN Program (protoplasta LAN Managera) i umożliwiło konwersję sieci rozległej do protokołu TCP/IP. Spowodowało to, że bez obawy mogliśmy uruchomić w środowisku NT wszystkie działające w banku komputery PC.

Istotną kwestią dla naszego bezpieczeństwa tutaj, w Krakowie, jest oczywiście działanie Zapasowego Centrum Przetwarzania na drugim serwerze AS/400. Dodatkowo funkcje mirroringu i zabezpieczenia pracy oddziałów spełniają również pracujące w każdym z nich równolegle do centralnego systemu AS/400 bazy danych SQL Server pod Windows NT. Platforma Windows NT nie jest hermetyczna. Właśnie na stacjach klienckich NT uruchamiamy emulatory terminali IBM-owskich 5250.

Cztery lata temu tworzyliśmy sieć korporacyjną, którą dzisiaj nazwalibyśmy intranetem. Nieprzypadkowo budowaliśmy ją na platformie Windows NT.

Jarosław Pelczarski jest dyrektorem Departamentu Informatyki Pierwszego Polsko-Amerykańskiego Banku S.A. w Krakowie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200