Targi CAD/CAM bez tłoku

Impreza oferuje kompletny przegląd oferty oprogramowania dla projektantów i zastosowań przemysłowych. Targi pokazały jednak, że polski rynek jest płytki.

Impreza oferuje kompletny przegląd oferty oprogramowania dla projektantów i zastosowań przemysłowych. Targi pokazały jednak, że polski rynek jest płytki.

V Międzynarodowe Targi Zastosowań Informatyki w Przemyśle i CAD/CAM-97 w Warszawie rozpoczęły się w luźnej atmosferze bez tłoku zwiedzających. Dzięki temu profesjonaliści mogli w komfortowych warunkach prowadzić rozmowy lub zapoznawać się z kompletną ofertą oprogramowania CAD/CAM na naszym rynku.

CAD/CAM-97 to lokalna impreza o wąskiej specjalizacji i trudno tu znaleźć dużo zaskakujących nowości lub premierowych prezentacji. Profesjonalni odbiorcy na ogół dobrze się orientują w planach wprowadzania nowych produktów i rzadko kiedy targi stanowią okazję do zaskoczenia ich jakąś nowością. W imprezie wzięło udział kilkunastu obecnych na naszym rynku producentów oprogramowania oraz kilkadziesiąt polskich, współpracujących z nimi firm, które oferują dodatkowe aplikacje, instalacje, kompletne systemy lub ich przystosowanie do specyficznych wymagań odbiorców. Organizator, Biuro Reklamy SA poinformowało, że w tegorocznym CAD/CAM97 udział zapowiedziało 192 wystawców.

Jak zwykle, największe i najokazalsze stoiska zorganizowali światowi potentaci rynku CAD/CAM - Autodesk wraz ze swoimi partnerami, a także Intergraph i Bentley.

Lider polskiego rynku oprogramowania dla projektantów i inżynierów - Autodesk - wraz z kilkunastoma partnerskimi firmami promował najnowszą wersję AutoCAD R14 dla Windows. Jak powiedział Jarosław Kierczuk, dyrektor Aplikom 2001: "14 wersja AutoCAD jest produktem przełomowym i oferuje istotnie lepszą wydajność i nowe funkcje".

Bentley Systems przedstawił nowy pakiet MicroStation GeoOutlook - samodzielnie pracujące oprogramowanie umożliwiające dostęp do danych GIS i oferujące funkcje do analiz przestrzennych i topologicznych, tworzenia zapytań do baz danych oraz przeglądanie danych wektorowych i rastrowych.

Polską wersję systemu Solid Edge 3, specjalistycznego oprogramowania dla inżynierów mechaników, prezentował Intergraph, Graphisoft zaś - nową wersję pakietu ArchiCAD - ArchiCAD for TeamWork, przeznaczoną specjalnie do pracy grupowej. Będzie ona dostępna w lipcu br.

Oprócz oprogramowania, na targach można było również spotkać firmy oferujące sprzęt komputerowy. Oc‚ przedstawiła nowy model atramentowego kolorowego plotera heavy duty - Oc‚ 5200. Jest to urządzenie formatu A0 (lub na papier ciągły) o rozdzielczości 360 dpi (kolor) i 720 dpi (mono) drukujące z szybkością do 3 min./stronę A0 (mono) lub 6 min./stronę (kolor) i wyposażone w 4 oddzielne głowice z atramentami oraz funkcję do kontroli poziomu tuszu w pojemnikach.

Natomiast Servodata Elektronik zaprezentowała nową, uniwersalną kartę graficzną 3D - Elsa GLoria-S, która jest specjalnie przystosowana do współpracy z większością profesjonalnych programów wykorzystujących grafikę trójwymiarową, m.in. 3D Studio Max, MicroStation 95, SoftImage 3D 3.51, LightWave 3D lub UniGraphics. Warto było również zwrócić uwagę na rodzinę stacji roboczych dla zastosowań CAD/CAM wyposażonych w Pentium II - CNS PRO 600, które kosztują 3550-10800 USD (+VAT). Najsilniejszy model CNS PRO 600 s2 jest wyposażony w 2 procesory Pentium II 266 MHz, płytę umożliwiającą instalację układów o częstotliwości do 400 MHz, dysk 9,1 GB SCSI-3 oraz system Windows NT 4.0 Workstation.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200