Szafirowe gody SAP

SAP AG stara się przekonać europejskich użytkowników R/3, że dzięki nowym narzędziom można kilkakrotnie skrócić czas wdrożenia systemu.

SAP AG stara się przekonać europejskich użytkowników R/3, że dzięki nowym narzędziom można kilkakrotnie skrócić czas wdrożenia systemu.

W Sapphire '97, dorocznej konferencji europejskich użytkowników SAP R/3, uczestniczyło ponad 5000 osób, w tym również z Polski. Założona przed 25 laty przez byłych pracowników IBM firma jest zdecydowanym liderem rynku oprogramowania klient/serwer wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem. Mimo to, znacznej części dyrektorów działów informatycznych oprogramowanie czwartej pod względem wielkości przychodów firmy software'owej na świecie kojarzy się z przeciągającymi się w czasie wdrożeniami oraz z koniecznością korzystania z usług konsultantów, których cena często wielokrotnie przewyższa koszt licencji. Jednym z najważniejszych celów, jakie postawiło kierownictwo SAP sobie i specjalistom od marketingu, jest zmiana nastawienia potencjalnych klientów. "SAP nie jest złożony. Nie jest też najdroższy" - zapewniał na otwarciu Sapphire Hasso Plattner, wiceprezes i współzałożyciel firmy.

Przyspieszony SAP

Przed rokiem największy konkurent SAP na rynku europejskim, holenderska firma Baan opracowała zestaw narzędzi Orgware mający przyspieszyć proces wdrożenia systemu Triton. SAP obiecał wówczas swoim użytkownikom podobne rozwiązanie. Dopiero jednak w połowie czerwca br. firma po raz pierwszy zaprezentowała w Europie metodologię AcceleratedSAP (ASAP), która ma być antidotum na uciążliwy proces wdrażania R/3.

ASAP jest metodą opracowaną w amerykańskim oddziale firmy. Wdrożenia oparte na ASAP zakończono w prawie 50 amerykańskich przedsiębiorstwach. Według przedstawicieli SAP, metodologia przyspieszonego wdrożenia została próbnie wykorzystana także w kilku firmach europejskich, z których największą jest Nokia. W fabrykach fińskiego potentata telekomunikacyjnego implementacja SAP trwała ponad 4 miesiące. "W podobnej firmie niemieckiej, w której rozpoczęliśmy prace bez wykorzystania ASAP, wdrożenie o podobnej skali złożoności trwało dwukrotnie dłużej" - mówił Henning Kagermann, członek zarządu SAP AG.

Jak zgodnie twierdzą specjaliści z SAP America, ASAP nie jest nagłym odkryciem. Metodologia ta powstała w wyniku doświadczeń zdobytych podczas wielu żmudnych wdrożeń systemu za oceanem. ASAP opiera się na zestawie prekonfigurowanych elementów programowych dostosowanych do potrzeb konkretnej gałęzi przemysłu. Te z kolei powstały na bazie kilkuletnich doświadczeń amerykańskiego SAP i firm konsultingowych. ASAP zawiera wcześniej zaprojektowane szablony dla poszczególnych działów przedsiębiorstwa, które decydują się na implementację R/3. "Konfigurację R/3, tak aby odpowiadała ona indywidualnym potrzebom użytkownika, będziemy w stanie skrócić do kilkunastu godzin" - zapewniał Hasso Plattner.

Zwraca się jednak uwagę, że metody ASAP nie można wykorzystywać przy wszystkich wdrożeniach. Metoda ta jest przeznaczona głównie dla średniej wielkości przedsiębiorstw, w których nie jest wymagane przeprowadzenie szeroko zakrojonego, gruntownego reengineeringu.

Hurtownia przy R/3

Ważną dla użytkowników R/3 inicjatywą ogłoszoną podczas Sapphire '97 jest włączenie do systemu SAP narzędzi służących do budowy hurtowni danych. Business Information Warehouse pojawi się na rynku jako komponent R/3 w listopadzie br. Narzędzia do budowy hurtowni danych mają być dostępne również dla wcześniejszych wersji R/3 - 3.0 i 3.1. Nie ujawniono ceny komponentu ani, w jakim stopniu będzie ona konkurencyjna w stosunku do narzędzi podobnych, dostarczanych przez niezależnych producentów.

Według badań amerykańskiej firmy analitycznej Meta Group, na stworzenie hurtowni danych potrzeba od 18 do 36 miesięcy. Przedstawiciele SAP twierdzą natomiast, że dzięki wbudowaniu odpowiednich narzędzi do systemu R/3 czas potrzebny na stworzenie takiego rozwiązania będzie można skrócić nawet o 60%.

Czwórka w drodze

Pod koniec tego roku SAP wprowadzi na rynek R/3 4.0. Nowa wersja ma być w całości oparta na architekturze Business Framework - niezależnych komponentach, które składać się będą na zintegrowany system R/3. Częściowo zgodna z tą koncepcją jest obecna wersja 3.1, w której dodano komponenty wzbogacające R/3 o obsługę Internetu i intranetu. Czwarta wersja ma umożliwić rozszerzenie funkcjonalności systemu o sieci ekstranet, obejmujące działaniem wszystkich uczestników łańcucha dostaw - od producentów surowców, po partnerów zajmujących się sprzedażą gotowych wyrobów. Ponadto firma z Walldorf zapowiada wzbogacenie funkcjonalności dotychczasowych, podstawowych modułów R/3, takich jak: sprzedaż i dystrybucja, obsługa klienta (ma pozwalać klientom na śledzenie zamówionych produktów), finanse. Nowe komponenty, które znajdą się w czwartej wersji, to narzędzia do obsługi waluty Euro i integracji baz konstrukcyjno-technicznych z istniejącymi w R/3 bazami danych produkcyjnych i logistycznych w celu śledzenia przepływu informacji wzdłuż łańcucha dostaw oraz Treasury Managment, pozwalający na analizę płynności finansowej, tworzenie analiz portfelowych i zarządzanie ryzykiem.

Na Sapphire widoczna była koncentracja zarówno SAP, jak i współpracujących z nią firm partnerskich na tworzeniu oprogramowania i świadczeniu usług konkretnym branżom przemysłowym. Podczas konferencji zorganizowano cykl prezentacji i referatów poświęconych m.in. wykorzystaniu R/3 w przemyśle paliwowym, elektronicznym, samochodowym i na wyższych uczelniach. Jak zapowiedziano w Amsterdamie, nowością w R/3 4.0 będą specyficzne rozwiązania przeznaczone dla sektora handlu detalicznego i instytucji publicznych. Będą one zawierały zestawy predefiniowanych procesów biznesowych dla tych sektorów.

Chociaż nie ulega wątpliwości, że SAP jest liderem na rynku oprogramowania dla dużych międzynarodowych koncernów, to przedstawiciele niemieckiej firmy dostrzegają słabo zagospodarowany rynek mniejszych firm. Toteż na tegorocznym spotkaniu wiele miejsca poświęcono rozwiązaniom dla mniejszych klientów. Rozwiązania dla tej grupy przedsiębiorstw mają znaleźć się w najnowszej wersji R/3. Według SAP, mniejsza firma to taka, która osiąga przychody w wysokości 20-200 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200