Projekty w zawieszeniu

Ze Zbigniewem Chwalińskim, dyrektorem Biura Informatyki Komendy Głównej Policji, rozmawia Olo Sawa.

Ze Zbigniewem Chwalińskim, dyrektorem Biura Informatyki Komendy Głównej Policji, rozmawia Olo Sawa.

Komenda Główna Policji wprowadza reformę, której elementem jest likwidacja kierowanego przez Pana Biura.

Słyszałem o planach uruchomienia jeszcze w tym roku reformy centrum policji, reformy, której niejako wypadkową jest likwidacja Biura Informatyki. Z tego co wiem, kierunki reformy są już zatwierdzone przez komendanta głównego policji.

Przedstawiona przez zastępcę komendanta głównego reforma centrum oznacza w dziedzinie teleinformatycznej powołanie dwóch zespołów - strategicznego i wykonawczego na miejsce dotychczasowych struktur. Czy uważa Pan, że taki podział jest słuszny?

Obecnie w Biurze Informatyki nie da się wydzielić osób pracujących wyłącznie koncepcyjnie lub wyróżnić tych, którzy oprócz realizacji projektów nie zajmują się niczym innym. Być może, gdyby nasz budżet był większy, taki podział byłby możliwy, choć z własnego doświadczenia wiem, że części koncepcyjna z wykonawczą zawsze się zazębiają.

Co oznaczałaby dzisiaj likwidacja biura?

Na moim biurku leży kalendarz 24 projektów realizowanych obecnie przez Biuro Informatyki, jest tam i integracja PSTD (Policyjna Sieć Transmisji Danych) z Pesel-Netem i projekt dla służb więziennych, kartoteka fotograficzna przestępców i dzieł sztuki i wiele, wiele innych. Reforma w znanym mi kształcie oznaczałaby zawieszenie, a w najgorszym wypadku wstrzymanie realizacji części projektów. Tych strat nie dałoby się już odrobić.

Niektórzy przedstawiciele komendy głównej sądzą jednak, że zadania Biura Informatyki i Biura Łączności są w wielu wypadkach takie same, co sugeruje konieczność ich połączenia.

Kierowane przeze mnie Biuro korzysta z mediów transmisyjnych dostarczonych i zarządzanych przez Biuro Łączności. Jest to jedyny element styku tych dwóch instytucji. My, w przeciwieństwie do Biura Łączności, nie zajmujemy się utrzymywaniem sieci telefonicznej i faksowej. Oczywiście, nie można wykluczyć, że w przyszłości coraz więcej urządzeń wykorzystywanych przez Biuro Łączności będzie miało charakter teleinformatyczny i w ten sposób nasze zadania będą miały zbliżony charakter. Zbliżony - ale powtarzam - nie ten sam.

Roman Kurnik, odpowiedzialny w KGP za projekt reformy centrum policji określił, że modelowym rozwiązaniem dla realizacji projektów teleinformatycznych jest outsourcing.

Być może gdyby nasz budżet wyrażał się liczbą nieskończoną... Obecnie praca wysokiej klasy specjalisty zewnętrznego kosztuje mnie niekiedy 1000 USD dziennie. Realizacja projektu z Oracle przy udziale firm zewnętrznych kosztowałaby Biuro pięćdziesięciokrotnie więcej niż kosztuje obecnie. Wystarczy że na skutek likwidacji Biura odejdzie kilku specjalistów, a zaczniemy albo czekać z założonymi rękami, albo zaciągać wielomiliardowe kredyty. FBI dla realizacji projektu teleinformatycznego zatrudnia zewnętrzną firmę specjalizującą się wyłącznie w systemach policyjnych.

Trwają obecnie konsultacje nowego projektu. Czy miał Pan okazję przedstawić swoje stanowisko?

Jeszcze nie miałem tej możliwości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200