Profesjonalna grafika dla każdego

Micrografx oferuje nową wersję pakietu Graphics Suite 2 dla Windows.

Micrografx oferuje nową wersję pakietu Graphics Suite 2 dla Windows.

Aplikacji graficznych używa wiele osób, eksploatuje je większość przedsiębiorstw i instytucji. Dla jednych użytkowników są one narzędziem wspomagającym podstawowe aplikacje biznesowe, inni używają ich do budowania prostych rysunków, a jeszcze inni do tworzenia profesjonalnych prezentacji graficznych lub ilustracji technicznych. Ta różnorodność zastosowań powoduje, że trudno jest znaleźć produkt, który jednocześnie podołałby wszystkim zadaniom.

Jeśli ktoś zamierza tworzyć wysokiej jakości ilustracje i profesjonalną grafikę, to Micrografx Graphics Suite 2 nie zastąpi pakietu CorelDraw 7. Trzeba jednak nadmienić, że za pomocą najnowszego produktu firmy Micrografx można wykonać co najmniej 90% typowych zadań graficznych. Program obecnie zawiera wiele funkcji oferowanych przez CorelDraw, bibliotekę gotowych do użycia obrazków graficznych, a ponadto dysponuje narzędziami do budowania wykresów, które w wielu przypadkach są równie dobre, jeśli nie lepsze od zawartych w znanym pakiecie Visio 4 firmy Visio Inc.

Micrografx doskonale zna potrzeby i oczekiwania przeciętnego użytkownika. Graphics Suite został wyposażony w interfejs pracujący podobnie, jak oferowany przez aplikacje Microsoft Office oraz w możliwość przystosowania do potrzeb użytkownika przy wykorzystaniu technologii OLE 2.0, Microsoft Visual Basic i języka skryptowego Java.

Ulepszony FlowCharter 7 umocnił pozycję jednego z lepszych narzędzi do zastosowań biznesowych - budowania wykresów i różnych diagramów. Program automatycznie łączy rysowane kształty i linie, co oszczędza czas. Użytkownika wspomagają dobrze opracowane programy asystenckie, które pozwalają szybko budować ok. 20 rodzajów wykresów.

Pakiet umożliwia łatwe wklejanie do prezentacji obiektów graficznych z wielu różnych palet, podczas gdy w poprzednich wersjach użytkownik mógł odwoływać się tylko do jednego zestawu. Micrografx wyposażył FlowCharter 7 w opcję Living FlowCharts, która przyspiesza proces budowania trójwymiarowych wykresów i grafów. Living FlowChart wykonuje wiele operacji automatycznie, co ułatwia proces wykonywania symulacji i tworzenia wykresów.

FlowCharter 7 jest wyposażony w nowe funkcje do rysowania, które pozwalają na łatwe i szybkie tworzenie prostych figur, np. kwadraty czy koła, stosując technologię wskażüiüprzeciągnij bez konieczności przywoływania do pracy dodatkowego narzędzia.

Szybko i precyzyjnie

Do tworzenia grafiki Micrografx Designer 7 wykorzystuje precyzyjne narzędzia bazujące na technologii wektorowej. Nowa wersja pracuje wydajnie. Na przykład, po wskazaniu wypełnienia gradientowego określonego rodzaju (np. Conical), narzędzie szybko poddaje obiekt operacji renderingu, wykonując to zadanie "w przelocie".

Do budowy bardziej złożonych kształtów program udostępnia takie narzędzia, jak Boolean Join, Fragment lub Punch. Utworzony obiekt można - po konwersji na postać bitmapową - zmienić, stosując jeden z 50 dostępnych efektów specjalnych. Designer 7 ma tę przewagę nad CorelDraw 7, że wiele operacji można wykonać szybciej, klikając tylko kilka razy myszą na wizerunkach narzędzi wyświetlanych w rozwijanych okienkach dialogowych.

Nowy program asystencki Audit Wizard podpowiada, jak przekształcić utworzony plik graficzny, aby skrócić czas jego przesyłania przez Internet. Wskazuje on zbędne elementy grafiki, które można usunąć. W przypadku zapisania pliku w formacie QuickSilver, program automatycznie oblicza czas niezbędny do jego załadowania przez Internet. Pliki można również zapisywać w standardowych formatach JPEG lub GIF.

Pliki w formacie QuickSilver, choć nie należą do najmniejszych, pozwalają na pracę w trybie interakcyjnym. Umożliwiają one np. zmianę właściwości obiektu graficznego w ten sposób, że jest on automatycznie wklejany do innej strony Web w momencie kliknięcia na nim myszą.

Narzędzie Picture Publisher 7 pozwala na wydajną edycję i przetwarzanie bardzo dużych obiektów graficznych bez konieczności posiadania dużej pamięci RAM i silnego komputera. Testy wykazały, że pliki takie można z powodzeniem edytować w trybie wysokiej rozdzielczości, instalując pakiet na komputerze wyposażonym w Pentium 133 MHz i tylko 32 MB RAM. Czas reakcji na wprowadzane polecenia nie ulega w tym przypadku istotnemu zwiększeniu. Każdą z operacji zawsze można cofnąć dzięki obecności opcji undo - program zapamiętuje wszystkie polecenia wydawane przez projektanta grafiki. Polecenia można nie tylko cofać, ale też wstawiać w inne miejsce, czyli zmieniać kolejność ich wprowadzania.

Warto też wspomnieć o znajdującym się w pakiecie Graphics Suite 2 narzędziu do budowania prostych animacji - Simple 3D 2. Micrografx oferuje ten program również jako oddzielny produkt. Narzędzie to może rywalizować z innymi znajdującymi się na rynku średniej klasy programami do animowania obrazów. Simple 3D 2 wykorzystuje jednak wyrafinowane technologie animowania obiektów, które umożliwiają tworzenie prezentacji wysokiej jakości z bogatym zestawem kolorów, odcieni i refleksów. Dostępnych jest wiele specjalizowanych narzędzi, takich jak program do budowania animowanych tytułów w formacie GIF oraz zaawansowane funkcje modelowania i przekształcania animacji i realizacji efektów specjalnych, np. deformacja postaci czy twarzy.

Reasumując, należy stwierdzić, że pakiet Graphics Suite 2 spełnia oczekiwania większości użytkowników zainteresowanych budowaniem ilustracji i prezentacji graficznych. Dostępność wielu zaawansowanych opcji, możliwość instalowania przez sieć i łatwość obsługi powodują, iż produkt ten powinien zyskać uznanie w oczach klientów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200