Praktykujemy własną filozofię

Z Billem Raduchelem, głównym informatykiem firmy Sun, rozmawia Marian Łakomy.

Z Billem Raduchelem, głównym informatykiem firmy Sun, rozmawia Marian Łakomy.

Co to jest Webtop?

Windows działa, jak wiadomo, na DOS-ie i jest metodą organizowania i tworzenia hierarchii aplikacji. Webtop służy do budowy tej samej struktury. Jest to oprogramowanie organizujące naszą pracę w Web w podobny sposób do Windows na PC lub stacji roboczej; jest to odpowiednik idei desktopa w Windows i innych systemach graficznych. Z punktu widzenia użytkownika właściwie nie ma różnicy między desktopem a Webtopem.

Zasadnicza różnica polega na tym, że Webtop "żyje" w Web i nie ma fizycznej obecności na sprzęcie używanym na biurku; aby uruchomić Webtop, trzeba go wgrać z sieci.

Czy oznacza to, że zależnie od konfiguracji stacji klienta (standardowy PC, JavaStation lub komputer sieciowy NC) z sieci ładuje się różne wersje Webtop?

Nasz Webtop oparty na HotJava Views jest przeznaczony do uruchamiania na Windows 95, Windows NT, Mac, Solaris oraz na naszym systemie operacyjnym JavaOS dla JavaStation. Na wszystkich tych systemach wygląda tak samo. Nie wymaga więc konfigurowania (działa identycznie) ani interesowania się sprzętem, na którym działa Webtop.

Webtop nie działa na serwerze, jest na nim jedynie przechowywany. Pracuje na stacji klienta.

Co to jest środowisko HotJava Views?

Jest to zestaw aplikacji Java, zbliżonych do aplikacji z Windows, pozwalających na wykonywanie typowych prac biurowych, przenoszenie danych między aplikacjami (cut and paste) i in. HotJava Views dla Web to odpowiednik Windows dla DOS.

Jakie aplikacje są dostępne w HotJava Views?

Scott McNeally zlecił mi przeniesienie na poziomie korporacji do Webtop wszystkich aplikacji. Do końca czerwca powinniśmy mieć 90 aplikacji działających na 3000 komputerów JavaStation dostarczonych pracownikom korporacji. (Obecnie w firmie Sun jest 25 tys. komputerów na biurko i 8400 serwerów - przyp. red.).

Wśród narzędzi do obsługi pracy biurowej mamy już m.in. przeglądarkę dostępu do Web, terminarz i pocztę elektroniczną, opartą na Javie; jeśli będą dostępne, zamierzamy używać pakietów aplikacyjnych Corela i Lotusa. Dostępny jest także zestaw narzędzi Applix, używanych w firmie w środowisku Solaris.

W okresie przejściowym na stacjach JavaStation będzie można używać emulatorów X-terminali, co pozwoli posługiwać się wszystkimi aplikacjami i narzędziami działającymi w Solaris. Zapewniamy także równoważny dostęp do aplikacji pracujących w Windows NT.

Na jakim etapie transformacji do Webtop jest obecnie firma Sun?

Nad tymi sprawami w firmie pracuje obecnie ponad 750 osób. Jak już wspomniałem, do końca czerwca chcemy uruchomić 3000 stacji Webtop, a do końca października żadna z tych osób nie będzie już miała dostępu do standardowego obecnie środowiska typu desktop. Oczekujemy, że do końca czerwca 1998 r. każdy pracownik firmy będzie miał dostęp do Webtop. Nie oznacza to bynajmniej, że pozbędziemy się wszystkich stacji roboczych Solaris czy PC; wiele osób, zwłaszcza na stanowiskach inżynierskich, nadal ich potrzebuje. Zapewnimy im natomiast dostęp do aplikacji Webtop.

A co z typowymi aplikacjami biurowymi?

Istnieją trzy możliwości. Tam, gdzie zachowamy PC, można będzie nadal używać aplikacji typu Word czy Excel. Druga możliwość to korzystanie z Corel Office for Java prezentowanych niedawno w wersji beta i podobnych aplikacji Lotus. Wreszcie trzecia możliwość to uruchamianie typowych aplikacji Microsoft na serwerze Windows NT i korzystanie z nich za pomocą Webtop.

Myślę, że wiele firm skorzysta z tych możliwości.

Czy Webtop działa na komputerach sieciowych innych firm - Oracle NC lub IBM Network Station?

Nie mieliśmy jeszcze okazji tego sprawdzić z powodu braku odpowiedniego sprzętu. Ponieważ jednak Webtop jest aplikacją napisaną zgodnie z filozofią i standardami czystego, stuprocentowego języka Java ("100% Pure Java"), z pewnością będzie działać także na takim sprzęcie.

Co z aplikacjami do obsługi działalności firmy - np. finansowymi?

Oracle poinformował ostatnio, że zamierza uruchomić swoje Oracle Financials w wersji Java. Można więc będzie je uruchamiać w Webtop. Wiele dawnych aplikacji może działać za pomocą już dostępnych emulatorów terminali typu VT. Pierwsza aplikacja, którą uruchomiliśmy w naszej firmie, nosi nazwę Viewmaster, i umożliwia odczytywanie plików do drukowania tworzonych przez aplikacje na mainframie z systemem MVS. Nowe i stare aplikacje współpracują bez problemów.

Wielu z producentów aplikacji przygotowuje obecnie trójwarstwowe wersje swoich aplikacji, w których warstwa prezentacji jest napisana w języku Java, może więc działać w tym środowisku. Nie nastąpi to jednak natychmiast i czeka nas jeszcze wiele problemów do rozwiązania.

W ciągu dwóch najbliższych lat zamierzamy dostarczyć Webtop wszystkim naszym klientom i dostawcom.

Czy Java rozpowszechni się w małych i średnich firmach?

Tu pojawia się problem szybkiego dostępu do sieci. W Stanach Zjednoczonych wiele firm ma już szybki dostęp do sieci. Aby mieć dostęp do aplikacji Java, nie muszą wcale uruchamiać swego serwera. Aplikacje Java są odpowiednie do uruchamiania w środowisku z podziałem czasu (time-sharing).

Największym problemem systemów z podziałem czasu było ryzyko zniszczenia danych jednej aplikacji przez inną. W rozwiązaniu opartym na języku Java, takie ryzyko nie istnieje. Powstaną więc zapewne ośrodki zapewniające usługi obliczeniowe dla małych firm przez podział czasu pracy swych serwerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200