Pesel-Net dla rządu

Wraz z podłączeniem wrocławskiego urzędu wojewódzkiego z Departamentem Pesel MSWiA zakończył się pierwszy etap modernizacji sieci Pesel.

Wraz z podłączeniem wrocławskiego urzędu wojewódzkiego z Departamentem Pesel MSWiA zakończył się pierwszy etap modernizacji sieci Pesel.

Projekt, który na zamówienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji realizuje katowicka firma integracyjna Sieciowe Systemy Informacyjne (2Si), zakłada podłączenie do końca sierpnia br. wszystkich, 49 urzędów wojewódzkich do sieci Pesel-Net. Dzięki temu rozwiązaniu administracja terenowa uzyska dostęp za pośrednictwem łączy dzierżawionych od Telekomunikacji Polskiej SA do rejestru powszechnego systemu ewidencji ludności PESEL, a w przyszłości również do centralnego rejestru pojazdów. Sieć zbudowana jest w technologii Frame Relay i zapewnia prędkość transmisji 2 Mb/s.

Integracja protokołów

"Projekt Pesel-Net polega w rzeczywistości na modernizacji funkcjonującej od lat 70. rządowej sieci" - twierdzi Bolesław Słomian, dyrektor Departamentu Łączności i Informatyki w MSWiA. Realizowany obecnie projekt zakłada połączenie w całość wielu środowisk systemowych, wykorzystujących różne protokoły sieciowe.

Kontrakt zawarty między ministerstwem a katowickim integratorem zakłada zbudowanie infrastruktury informatycznej, umożliwiającej podłączenie rządowych użytkowników. "Problem polega na integracji środowisk systemowych IBM, komunikujących się w protokole SNA z unixowymi, łączącymi się za pośrednictwem TCP/IP" - twierdzi Wojciech Skurzak, dyrektor ds. technicznych, nadzorujący realizację przedsięwzięcia ze strony 2Si. Jak informuje, problem rozwiązano poprzez instalację serwerów Microsoft SNA integrujących sieci SNA i TCP/IP. Każdy z 49 węzłów sieci znajduje się fizycznie w wojewódzkich centralach Telekomunikacji Polskiej SA. Urzędy łączą się z węzłami za pośrednictwem protokołu X.25, a dane między województwami przesyłane są siecią Frame Relay.

Koncepcje nowej sieci

Bolesław Słomian twierdzi, że zmodernizowana sieć rządowa może obsłużyć również inne aplikacje poza Peselem i centralnym rejestrem pojazdów. Oprócz urzędów administracji i Terenowych Banków Danych, do Do Pesel-Net chce przyłączyć się również Komenda Główna Policji, która zainteresowana jest szybkim dostępem do baz danych zawierających informacje o ludności.

Jednocześnie z realizacją projektu Pesel-Net trwają prace koncepcyjne nad siecią Polwan, która ma w przyszłości oferować więcej usług niż ta, którą obecnie posługuje się administracja. Polwan wspierany przez Naukowo-Akademicką Sieć Komputerową (NASK) i Biuro Łączności KGP ma oferować m.in. usługi związane z przesyłaniem głosu. "Jeśli okaże się, że Polwan jest pewniejszym medium transmisji niż Pesel-Net, wtedy przestaniemy dzierżawić łącza od TP SA i przejdziemy na nową rządową sieć" - zapewnia Bolesław Słomian.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200