Obiektowy AutoCAD

Nowy pakiet firmy Autodesk jest bardziej wydajny i oferuje wiele nowych funkcji.

Nowy pakiet firmy Autodesk jest bardziej wydajny i oferuje wiele nowych funkcji.

Nowa wersja systemu do wspomagania projektowania - AutoCAD R14 wymaga platformy intelowskiej i systemu operacyjnego Windows 95 albo Windows NT 3.51, 4.0. Jak informują przedstawiciele Autodesk, pakiet będzie działał wyłącznie pod tymi systemami operacyjnymi Microsoftu i nie jest przewidywane opracowanie wersji dla DOS lub Unix. Dla tych ostatnich będą nadal w sprzedaży poprzednie pakiety AutoCAD: R12 i R13, które występują w wersjach dla Unix, DOS i Windows 3.1x. Typowa, zalecana konfiguracja sprzętowa dla AutoCAD R14, to procesor Pentium i 32 MB RAM.

Technologia obiektowa

Pakiet pracuje na bazie technologii obiektowej i dysponuje zestawem zachowujących się "inteligentnie" obiektów, które rozpoznają automatycznie relacje między poszczególnymi elementami projektowanej aplikacji. Ułatwia to i przyspiesza pracę projektantów. Przykładowo, architekt będzie mógł zmienić projekt ściany budynku, a związane z nią obiekty, reprezentujące np. drzwi lub okna, automatycznie dopasują swój kształt.

W AutoCAD R14 zastosowano technikę OLE 2.0, która umożliwia swobodną wymianę obiektów w obrębie środowiska Windows, a więc kopiowanie i przenoszenie ich z Office do rysunków lub obiektów, które zostały utworzone za pomocą AutoCAD, dołączanie przez wklejanie z zachowaniem własności oraz skalowanie w obrębie skopiowanego obiektu.

Jest to bardzo wygodna cecha, jednak nie bez wad - zgodność z oprogramowaniem poprzednich wersji jest jednostronna. AutoCAD R14 ma wbudowane programy do konwersji, które pozwalają na wczytanie plików wersji poprzednich, i umożliwia zapisanie dokumentów w formatach odpowiadających starszym wersjom pakietu. Jeśli jednak ktoś dysponuje jedynie poprzednią wersją oprogramowania, nie jest w stanie wczytać plików utworzonych za pomocą AutoCAD R14. Aplikacje napisane w AutoLISP-ie, działające w środowisku AutoCAD-a, oraz rysunki utworzone w poprzednich wersjach programu przenoszone są bez problemów do wersji 14, tylko aplikacje binarne (ADS i ARX) wymagają rekompilacji z użyciem bibliotek nowej wersji. Współpraca z AutoCAD Map, 3D Studio MAX czy Autodesk Mechanical Desktop odbywa się przez wymianę plików w formacie DWG.

Nowy podsystem graficzny oparto na bardziej wydajnym systemie HEIDI - umożliwiło to zaoszczędzenie niezbędnych zasobów pamięci. Zbiory, w których zapisywane są rysunki, mają ok. 20-30% mniejszą objętość. Mieszany rastrowo-wektorowy edytor graficzny pozwala na elastyczną pracę i integrację zeskanowanych obrazów (map, rysunków, szkiców i cyfrowych fotografii) z opracowywanymi właśnie nowymi rysunkami.

W AutoCAD R14 zastosowano także nadzór nad warstwami rysunku i czcionkami. Służy do tego Layer & Linotype Manager - okno dialogowe w standardzie Windows zawierające dwie tablice: warstw i czcionek. Tablice wyposażono w narzędzia niezbędne do tworzenia, zmiany nazw i kasowania plików zawierających informacje i parametry poszczególnych warstw.

W stosunku do poprzednich wersji poprawiono komunikację w środowisku projektowym, wprowadzając narzędzia do wycinania i przenoszenia obiektów o dowolnych kształtach, filtry warstw, oraz wbudowując narzędzia umożliwiające dwustronną komunikację poprzez Internet (WWW).

Liczy się szybkość

Porównania szybkości działania trzech ostatnich wersji AutoCAD dokonała międzynarodowa, niezależna organizacja użytkowników oprogramowania Autodesk - AUGI (Autodesk User Group International). Przygotowany przez nią system benchmarków obejmuje testy szybkości otwierania i zapamiętywanie serii 15 rysunków o wielkościach 0,5-5,4 MB, ich regenerację (odświeżanie) oraz przesuwanie (move/stretch). Testów dokonywano na komputerze z procesorem Pentium Pro 200 MHz i 128 MB RAM. Rejestrowano czas potrzebny na wykonanie poleceń dla serii 15 zbiorów. Okazało się, że AutoCAD R14 oferuje najlepszą wydajność dla wszystkich testowanych operacji. Jest to ważna zmiana, ponieważ AutoCAD R13 dla Windows pracował często wolniej niż poprzednia wersja dla DOS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200