Nowe technologie LCD STN

Dzięki nowym technologiom ceny notebooków znacznie spadną.

Dzięki nowym technologiom ceny notebooków znacznie spadną.

Można oczekiwać, że ceny notebooków średniej klasy, wyposażonych w wyświetlacze STN, latem br. będą wynosiły mniej niż 2000 USD. Systemy przenośne będą przy tym pracować bardzo wydajnie, dzięki wprowadzeniu do nich wielu nowych technologii (w tym tanich wyświetlaczy LCD).

Jedną z takich technologii - opracowanych przez firmę Sharp Electronics - jest nowy system adresowania pamięci używanych przez wyświetlacze LCD typu STN (Super Twist Nematic). Po wprowadzeniu jej do wyświetlaczy STN (podwójne skanowanie) czas przełączania pamięci ulegnie znacznemu skróceniu, co pozwoli wyeliminować zjawisko migotania i smużenia, przez co jakość obrazu będzie dużo lepsza. Kolejna technologia opracowana przez firmę Chips and Technologies nosi nazwę HiQColor. Panel STN jest sterowany za pomocą specjalnego algorytmu, dzięki któremu obraz jest na tyle dobry, że może konkurować z obrazem wyświetlanym przez wyświetlacze TFT (Thin Film Transistors). Do tej pory nie było to możliwe, ponieważ obraz generowany przez wyświetlacze STN był często zniekształcony i miał gorszą jakość niż ten widoczny na wyświetlaczach TFT.

Nowy system adresowania pamięci wyświetlaczy STN skraca czas odpowiedzi z 300 do 150 milisekund - mówi Joel Pollack (dyrektor działu produkcji wyświetlaczy LCD w firmie Sharp Microelectronics). - I dodaje: "Już wkrótce opanujemy technologię, która pozwoli skrócić ten czas do 100 milisekund". Jest to już parametr bliski temu, jaki oferuje technologia TFT (gdzie czas przełączania wynosi 70 milisekund).

Tak więc wyświetlacze STN zaczynają powoli dorównywać wyświetlaczom TFT i to przy zachowaniu konkurencyjnej ceny. Pod jednym tylko względem technologia TFT jest wciąż lepsza od STN - chodzi tu o kontrast wyświetlanego obrazu. Dzięki zastosowaniu nowych technologii nawet notebooki multimedialne mogą być dużo tańsze. Ich cena może obniżyć się o 1000 USD.

Klient płaci dzisiaj spore sumy za wyświetlacz TFT. I tak np. notebook Toshiba Satellite 110CS 100 MHz Pentium STS kosztuje 1253 USD, podczas gdy ten sam model w wersji z wyświetlaczem TFT (Satellite 110CT TFT PC) kosztuje już 2045 USD. Różnica wynosi aż 800 USD.

Toshiba zapowiada, że pierwsze notebooki wyposażone w nowe wyświetlacze STN (produkt firmy Sharp) wejdą na rynek w trzecim kwartale 1997 r. Toshiba nie produkuje wyświetlaczy STN, specjalizując się wyłącznie w technologii TFT.

Wszystko wskazuje na to, że dzięki technologii HiQColor klienci będą mogli kupować notebooki wyposażone w duże wyświetlacze STN, które nie będą w niczym ustępować wyświetlaczom TFT. Co ważne, notebook STN będzie dużo tańszy niż TFT.

Producenci komputerów PC zyskają tym samym nowych klientów, dla których system przenośny był to tej pory mało atrakcyjnym produktem, ponieważ albo kosztował za drogo, albo wyświetlacz LCD był zbyt mały. Jak podkreśla S. Iwasaki (Sanyo Electrics), " kombinacja HiQColor i innych usprawnień w dziedzinie wytwarzania wyświetlaczy klasy STN zwiększy na tyle jakość obrazów generowanych przez nie, że technologia STN ma przyszłość".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200