Nowe narzędzie Borlanda

Polska premiera Delphi 3 cieszyła się dużym zainteresowaniem programis

Polska premiera Delphi 3 cieszyła się dużym zainteresowaniem programistów.

Prezentowany w Warszawie w maju br., na konferencji DelphiTech , pakiet Delphi 3 Client/Sever Suite jest przykładem produktu przeznaczonego dla rynku korporacyjnego. Umożliwia on tworzenie dużych aplikacji klient/serwer, korzystających z danych zgromadzonych w wielu bazach danych, tworzenie aplikacji wielowarstwowych, ze specjalnym komputerem służącym jako serwer aplikacji oraz tworzenie aplikacji o minimalnym kodzie na stacji klienta.

Podstawowymi elementem pakietu Delphi 3 Client/Server Suite są: moduł do tworzenia komponentów aktywnych zgodnych ze specyfikacją ActiveX, narzędzia do opracowana aplikacji analitycznych wspierających podejmowanie decyzji oraz moduł Midas (Mutiltier Distributed Application Services Suite).

Uczynne Brokery

Midas służy do centralizacji reguł biznesowych i metod dostępu do danych na serwerze aplikacji, generowania kodu niezbędnego do podłączenia aplikacji do serwerów baz danych i innych aplikacji działających w firmie z klientami w sieci LAN/WAN. Midas zawiera trzy brokery działające w Windows NT i Windows 95 i posługujące się mechanizmami komunikacji obiektowej Microsoft COM i DCOM. Borland przewiduje dostarczenie podobnych brokerów zgodnych ze specyfikacją CORBA pod koniec br. Brokery CORBA umożliwią tworzenie aplikacji rozproszonych w niejednorodnym środowisku sprzętowym i systemowym. Business ObjectBroker służy do dynamicznego rozdzielania obciążenia w wielowarstwowej architekturze klient/serwer oraz automatycznego przejścia z wykonywaniem aplikacji na inny serwer w razie awarii serwera głównego. Remote DataBroker zapewnia dostęp do baz danych, logiki aplikacji i obiektów biznesowych znajdujących się w serwerze aplikacji z tzw. chudego klienta. ConstraintBroker realizuje sprawdzanie poprawności i integralności danych wprowadzanych na stacji klienta.

Pakiet Delphi 3 Client/Server Suite zawiera rodzime sterowniki do baz danych Informix, IBM DB2, Microsoft Access i FoxPro. Za pomocą sterowników SQL Links możliwy jest dostęp do baz danych Oracle, Sybase, Microsoft SQL Server i Borland InterBase. Aplikacje stworzone za pomocą Delphi 3 mogą jednocześnie używać i aktualizować dane obsługiwane przez wiele serwerów baz danych.

Komponenty ActiveX

Poprzednia wersja pakietu Delphi 2 umożliwiała tworzenie kontenerów i klientów OLE Automation, a wersja Delphi 3 ponadto pozwala na tworzenie komponentów ActiveX za pomocą asystenta (wizard) ActiveInsight. Utworzony komponent ActiveX może być używany z dowolnych programów, np. PowerBuildera lub Visual Basica.

Asystent BusinessInsight ułatwia wizualizację i manipulowanie danymi z bazy. Zawiera moduły: DecisionCube i DecisionGrid do tworzenia wielowymiarowej bazy danych, analizy i prezentowania danych oraz QuickReports 2.0 do opracowania i dystrybucji raportów z danymi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200