Nowa jakość archiwizowania

Hewlett-Packard wprowadził już urządzenia zgodne ze standardem DDS-3.

Hewlett-Packard wprowadził już urządzenia zgodne ze standardem DDS-3.

Niewątpliwie najważniejszym zadaniem administratora sieci korporacyjnej jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa przechowywanych w tej sieci danych. Toteż producenci oferujący rozwiązania sprzętu i oprogramowania archiwizującego dokładają wszelkich starań, by pracowało ono jak najwydajniej i potrafiło w krótkim czasie kopiować na media awaryjne duże liczby danych.

Jeszcze niedawno "ostatnim krzykiem mody" były streamery, budowane w technologii DDS-2 (Digital Data Storage). Rozwiązania takie oferowało konsorcjum firm zajmujących się rozwijaniem standardu DDS - DDS Manufacturers Group, w skład którego wchodzą m.in. Sony, Seagate, Awia i Hewlett-Packard. HP jest pierwszą z firm, które prezentują nową wersję napędów taśmowych, budowanych zgodnie z technologią DDS-3.

Co daje DDS-3?

Najważniejsze cechy nowego standardu urządzeń do archwizacji danych to trzykrotnie większa pojemność taśmy (DDS-3 pozwala zapisać na pojedynczej taśmie 24 GB danych), zwiększona prędkość transmisji danych na taśmę (2 GB na sekundę) oraz nowa technologia weryfikacji poprawności zapisu Read-After-Write. Szczególnie istotna jest ta ostatnia cecha, gdyż pozwala weryfikować zapisywane na taśmę dane "w locie" bez konieczności kolejnego uruchamiania procesu weryfikacji już po nagraniu taśmy.

Taśmy DDS-3 mają taką samą długość, jak taśmy DDS-2. Podobnie głowice napędów DDS-2 i DDS-3 są takiej samej wielkości. Zysk pojemności osiągnięto dzięki temu, że streamery DDS-3, przy takiej samej prędkości przesuwu taśmy, zapisują dane ponad dwa razy szybciej, czyli ponad dwa razy gęściej niż napędy DDS-2. Problemem przy opracowywaniu technologii DDS-3 nie był jednak zapis, ale odczyt danych. Zastosowano tu technologię nazwaną PRML (Partial Response Maximum Likelihood). Jest to specjalny 14-etapowy algorytm odczytu danych, który umożliwia napędowi czytanie nie pojedynczych bitów (tak jak to miało miejsce dotąd), ale całych ciągów bitów.

Nowe możliwości

Nowe streamery DDS-3 posiadają także wiele właściwości, które mają zwiększyć ich bezawaryjność.

Pierwszym z takich mechanizmów jest Feed Forward Equaliser (FFE). Pozwala on napędowi kilkakrotnie odczytywać te same bity, w przypadkach gdy na taśmie pojawiają się zniekształcenia lub gdy głowica napędu taśmowego jest już zużyta i sama zaczyna wprowadzać szumy. Nowe napędy HP mają także wbudowane mechanizmy automatycznego czyszczenia głowicy nagrywająco-odczytującej, co zmniejsza konieczność częstego używania specjalnej taśmy czyszczącej.

Nieodzowne dla administratora systemu informatycznego jest też nowe narzędzie TapeAlert. Monitoruje ono pracę streamera i w razie wystąpienia jakiegokolwiek błędu lub awarii, informuje o tym administratora. Technologia TapeAlert wspierana jest już przez niektórych producentów oprogramowania archiwizującego, np. jej obsługa zaimplementowana jest w pakietach Backup Exec firmy Seagate i ARCserver firmy Cheyenne.

Streamery wyposażone w technologię TapeAlert potrafią komunikować się z systemem zarządzania siecią HP OpenView, co pozwala stworzyć system centralnego zarządzania wszystkimi urządzeniami, pracującymi w sieci korporacyjnej.

Nowy streamer

Przykładem streamera, w którym zaimplementowano technologię DDS-3, jest nowy HP SureStore DAT24. Zgodnie z założeniami DDS-3, pozwala on zapisywać na pojedynczej taśmie do 24 GB danych z prędkością 2 GB na sekundę (przy założeniu współczynnika kompresji danych 2:1). Urządzenie umożliwia także odczytanie i zapisanie danych w standardach DDS i DDS-2. Streamer dostępny jest zarówno w wersji zewnętrznej, jak i wewnętrznej, wkładanej do obudowy komputera. Deklarowany średni czas bezawaryjnej pracy wynosi 300 tys. godzin.

Hewlett-Packard pracuje obecnie nad jeszcze nowszą wersją standardu DDS - DDS-4, który umożliwi przechowywanie na pojedynczej taśmie do 48 GB danych, a prędkość transmisji wynosić będzie 1-6 GB na sekundę. Dokładniejsze informacje o nowych technologiach taśmowych HP uzyskać można na internetowym serwerzehttp://www.hp.com/go/tape .

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200