Nie tylko bazy danych

Oracle opiera swoją strategię na uznanych standardach. W ten sposób chce pokonać Microsoft.

Oracle opiera swoją strategię na uznanych standardach. W ten sposób chce pokonać Microsoft.

Tegoroczne europejskie spotkanie użytkowników firmy Oracle w Wiedniu, połączone z kolejną konferencją programistów, stało się okazją do przedstawienia planów firmy przez jej przedstawicieli. Ich zdaniem, głównym celem firmy nie jest już sprzedawanie wyłącznie serwerów baz danych i narzędzi do tworzenia aplikacji. Obecna strategia firmy polega na opracowaniu kompletnych rozwiązań sieciowych tzw. Network in a box, opartych na wykorzystaniu komputerów sieciowych NC, oprogramowania do nich, tanich serwerów sieciowych z oprogramowaniem, łącznie z serwerem baz danych, zapewniających pełną obsługę sieci użytkownika, począwszy od małej firmy po dużą korporację.

Realizację tego celu ma zapewnić kompleksowa architektura sieciowa Network Computing Architecture (NCA). Wykorzystuje się w niej jedynie powszechnie dostępne i sprawdzone standardy przemysłowe, takie jak: rozwiązania architektoniczne do komunikacji obiektowej w sieci CORBA (Common Object Request Broker Architecture), protokół komunikacyjny Internet InterüORB Protocol (IIOP) oraz standardy już ustalone np. HTTP, HTML czy SSL.

Larry Ellison, prezes Oracle, podczas prezentacji strategii szczególny nacisk kładł na dostępność standardów, nie będących w niczyim władaniu, przeciwstawiając je dominacji technologii Microsoftu. Obecną sytuację dominacji techniki Windows i monopolu Intela porównał do swoistej wojny między Billem Gatesem a całą ludzkością. Jego zdaniem, przeszkodą w utwierdzeniu dominacji Windows jest rozwój sieci World Wide Web (WWW). Prezes Oracle Corporation podał nawet chwytliwy kalambur "Windows Won't Win - WWW". Znaczącym czynnikiem w tej walce ma być komputer sieciowy NC, który Larry Ellison prezentował w Wiedniu.

Oracle zapowiada także wprowadzenie na rynek tanich serwerów sieciowych przystosowanych do pracy w trójwarstwowej architekturze sieciowej NCA. Koszt serwera aplikacyjnego, pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Windows NT lub systemu operacyjnego NC OS, wyniesie od 2 do 9 tys. USD, łącznie z kompletem oprogramowania. Małą sieć złożoną z 5 komputerów NC jednego serwera dla Windows NT i niezbędnego oprogramowania aplikacyjnego można będzie nabyć za kwotę mniejszą niż 5 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200