Multinet oferuje ponad 56 Kb/s

Od niespełna miesiąca polscy internauci mogą korzystać z transmisji 56 Kb/s.

Od niespełna miesiąca polscy internauci mogą korzystać z transmisji 56 Kb/s.

Posiadacze modemów x2 US Robotics od początku maja mogą korzystać z transmisji 56 Kb/s, łącząc się z wrocławskim Multinetem. Lokalni internauci uzyskują prędkość transmisji ponad 50 Kb/s, a użytkownicy zamiejscowi w zależności od jakości łączy i central nawet 48 Kb/s.

Multinet wraz z jednym z czterech dystrybutorów USR w Polsce, krakowskim Veracompem uruchomił eksperymentalny węzeł na bazie USR Total Control Hub. Do niego podłączona jest linia ISDN PRI, która zgodnie z wymaganiami technologii x2 umożliwia transfer danych z prędkością 56 Kb/s.

Obecnie na rynku technologii 56k proponowane są przez producentów dwa standardy - US Robotics x.2 i Rockwell-Lucent k56flex. Choć nie są one zgodne, to jednak wykorzystują podobne założenie, że ilość wysyłanych i otrzymywanych przez użytkownika danych jest niewspółmierna. Technologia 56k umożliwia zatem szybki transfer wyłącznie danych wejściowych. Uzyskano to poprzez jednokrotną, a nie jak do tej pory wielokrotną konwersję sygnału cyfrowego na analogowy.

Aby dekodowanie sygnału odbyło się tylko raz, urządzenie odbierające zapytanie od użytkownika musi być u dostawcy Internetu wpięte bezpośrednio do centrali cyfrowej. Ponadto komunikacja między centralami musi również odbywać się drogą cyfrową. Dopiero ostatnia centrala telefoniczna, transmitująca sygnał bezpośrednio do użytkownika konwertuje go na sygnał analogowy. Podana przez pomysłodawców rozwiązania prędkość 56 Kb/s jest nieco zawyżona. W praktyce nie można uzyskać prędkości wyższej niż 53 Kb/s. Wynika to z ograniczeń poziomu napięcia na wyjściu od dostawcy Internetu wprowadzonych przez FCC.

Newralgicznym miejscem w drodze transmisji 56k jest połączenie dostawcy z centralą cyfrową. Może być to linia ISDN lub najczęściej linia E1, której amerykańskim odpowiednikiem jest T1. Linia E1, której nośnikiem może być np. światłowód, zawiera 30 kanałów telefonicznych, w amerykańskim wydaniu - 24. Każdy kanał zapewnia teoretycznie przepustowość rzędu 64 Kb/s, lecz w praktyce - ze względu na poziom szumów i tzw. nieliniowość przetworników - możliwe jest uzyskanie ponad 56 Kb/s. Liniami E1 spięte są np. duże biurowce, w których mieszczą się hotele i biura różnych spółek.

Drugim rozwiązaniem - zastosowanym przez wrocławski Multinet - jest wykorzystanie linii ISDN PRI (Primary Rate Interface) o przepustowości 34, 155, 322 lub 622 Mb/s. Linię, np. ISDN PRI 34, można podzielić tak aby otrzymać kilka wiązek po 60 kanałów ISDN BRI (Basic Rate Interface). Każdy kanał będzie umożliwiał transmisję z prędkością 64, a w praktyce 56 Kb/s.

"W najbliższych dniach Multinet uruchomi kolejne modemy dostępowe w 5 polskich miastach" - stwierdził Piotr Kossobudzki, współwłaściciel firmy. Oprócz Wrocławia, do Internetu po "szybkim łączu" będą mieli dostęp mieszkańcy Krakowa, Warszawy, Opola, Kielc i Szczecina. Do końca września br. Internet na x2 powinien być dostępny łącznie w 17 oddziałach terenowych Multinetu. Dla nich wrocławski dostawca zakupił już niezbędne urządzenia, jak huby USR. Każdy z 17 oddziałów Multinetu będzie podłączony łączem o przepustowości 2 Mb/s za pośrednictwem sieci Polpak-T.

Do wdrożenia technologii 56k przymierzają się również inni dostawcy Internetu w Polsce. Polska On-Line, Internet Technologies czy SM-Media czekają jednak na podłączenie przez Telekomunikację Polską SA linii E1 bądź ISDN do węzłów dostępowych.

Internauci mogą bezpłatnie testować łączność w nowym standardzie dzwoniąc pod numer (0-71) 343 96 96 (login:multinet, hasło: multinet), IP domeny: 195.116.4.4)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200