24 projekty inspektora Chwalińskiego

Jeszcze cztery lata temu komendy wojewódzkie, rejonowe i Komenda Główna Policji porozumiewały się za pośrednictwem kurierów przenoszących zalakowane paczki z dyskietkami. Dzisiaj nikt o tym nawet nie pamięta.

Jeszcze cztery lata temu komendy wojewódzkie, rejonowe i Komenda Główna Policji porozumiewały się za pośrednictwem kurierów przenoszących zalakowane paczki z dyskietkami. Dzisiaj nikt o tym nawet nie pamięta.

Początki funkcjonowania Policyjnej Sieci Transmisji Danych (PSTD) sięgają czasów, gdy administracja premiera Waldemara Pawlaka kupowała komputery od firmy InterAms, a kierowcy z rządową pocztą jeździli polonezami. W niespełna rok informatycy z Biura Informatyki Komendy Głównej Policji stworzyli największą do dzisiaj sieć administracji rządowej, która obecnie obejmuje swoim zasięgiem czterostopniową strukturę policji - Komendę Główną Policji, komendy wojewódzkie, rejonowe i komisariaty.

Działająca początkowo sieć obsługująca wyłącznie pocztę unixową w półtora roku przekształciła się w sieć rozległą TCP/IP na dzierżawionych od Telekomunikacji Polskiej SA łączach. Zamknięty, prywatny WAN jest medium dla wielu baz danych, z których pierwsze - Centralna Kartoteka Rzeczy Utraconych (CKRU) i policyjny rejestr osób poszukiwanych, testowane były już w 1993 r. Wkrótce policjanci uzyskali dostęp do baz Powszechnej Ewidencji Ludności (PESEL), obecnie modernizowanych wraz z uruchomieniem PeselNetu i Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWIK). Na podłączenie czeka dzisiaj Centralny Rejestr Skazanych i Osób Tymczasowo Aresztowanych, bazy powstające nakładem Ministerstwa Sprawiedliwości, które są rozszerzeniem dostępnego obecnie w policyjnej sieci Katalogu Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych (KSITA). Do końca br. zakończy się wdrażanie oprogramowania biurowego polskiej firmy Malkom w jednostkach policji w całej Polsce. Wtedy też wszystkie policyjne bazy danych zostaną przeniesione do środowiska czwartej generacji.

Z informatycznej infrastruktury, która od niedawna nazywa się Podstawowym Systemem Informacyjnym Policji, korzysta obecnie ok. 35 tys. funkcjonariuszy, wysyłając zapytania do baz danych z 8 tys. terminali (do końca wieku ma być ich 35 tys.). Policjanci wykorzystują w pracy specjalistyczne aplikacje umożliwiające typowanie sprawców przestępstw, testują bazy danych fotografii przestępców i skradzionych dzieł sztuki i zaczynają jeździć radiowozami wyposażonymi w komputerowe terminale. Przy współudziale BI KGP trwają dziś prace nad systemem informatycznym służb więziennych, a sylwetki międzynarodowych przestępców przesyłane są bezpośrednio z Interpolu na serwer w komendzie głównej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200