Wzorcowa sieć korporacyjna

Warszawska firma ATM zaprezentowała działająca projekt realizacji krajowej korporacyjnej sieci standardu ATM.

Warszawska firma ATM zaprezentowała działająca projekt realizacji krajowej korporacyjnej sieci standardu ATM.

Firma ATM przedstawiła w ramach wystawy Polman 97, odbywającej się równolegle z Infosystemem, w pełni funkcjonalne rozwiązanie ogólnokrajowej sieci korporacyjnej, zbudowanej na bazie technologii Asynchronous Transfer Mode (ATM). Użytkownicy mogli uczestniczyć w wideokonferencji, podczas której wykorzystywano połączenia między stoiskami ATM i Polskich Sieci Energetycznych (PSE) na Polmanie, jak i z komputerami pracującymi w ośrodkach PSE w Warszawie i Pabianicach. Przedsięwzięcie zrealizowano, wykorzystując sprzęt firmy Fore Systems - w warstwie szybkiej sieci szkieletowej i urządzeń zapewniających dostęp do niej. Przełączniki obsługujące połączenia w lokalnych sieciach Ethernet i Fast Ethernet, znajdujących się w Poznaniu, Pabianicach i Warszawie, podłączone były bezpośrednio do szkieletu sieci, co umożliwiało realizację idei sieci wirtualnych. Sieć szkieletowa (przełączniki brzegowe ASX-200BX), za pośrednictwem której odbywało się przesyłanie danych między wszystkimi miastami biorącymi udział w prezentacji, zbudowana była w technologii SDH. Wszystkie sieci lokalne podłączono do niej za pośrednictwem łączy E3. Wideokonferencja odbyła się na stacjach roboczych Silicon Graphics O2, które "widziały się" wzajemnie, w ramach jednej sieci wirtualnej. Do tej samej sieci za pomocą łączy E1 dołączone były jeszcze w sieciach lokalnych multipleksery CellPath 300. Stanowiły one łącznik między siecią ATM a standardowymi centralami telefonicznymi PBX firmy DGT. Umożliwiło to nie tylko organizację wideokonferencji, ale także zestawianie połączeń telefonicznych między różnymi ośrodkami oddalonymi o setki kilometrów.

Warszawska firma, oprócz wideokonferencji, zorganizowała także dystrybucję standardowego sygnału telewizyjnego w sieciach ATM. W warszawskim oddziale PSE do specjalnego urządzenia AVA (nadajnik) podłączona była kamera, która umożliwiała przesyłanie 25 klatek na sekundę w technologii PAL. W Poznaniu na stoisku firmy pracowało urządzenie ATV (odbiornik), który dekodował cyfrowy sygnał i wyświetlał go na tradycyjnym telewizorze.

Siecią korporacyjną administrowała jedna stacja z zainstalowanym oprogramowaniem ForeView. Dzięki niemu administrator otrzymywał dostęp do wszystkich urządzeń pracujących w sieci, mógł je zdalnie diagnozować i rekonfigurować.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200