Ujawniona beta

Autodesk zaprezentował wersję beta AutoCAD 14. Gotowy produkt będzie dostępny za miesiąc.

Autodesk zaprezentował wersję beta AutoCAD 14. Gotowy produkt będzie dostępny za miesiąc.

Po raz pierwszy firma Autodesk przedstawiła najnowszą wersję sztandarowego produktu - oprogramowania inżynierskiego AutoCAD Release 14 dla Windows NT i 95. Według zapowiedzi polskiego biura firmy, być może już na targach CAD/CAM, które odbędą się w połowie czerwca br. w Warszawie, dostępna będzie polska wersja oprogramowania. Warszawskie przedstawicielstwo dąży do tego, aby najważniejsze aplikacje Autodeska dostępne były po polsku - na czerwiec zapowiadane jest spolszczone oprogramowanie AutoCAD Map. Od stycznia br. sprzedawana jest spolonizowana wersja Autodesk Mechanical Desktop, narzędzia do trójwymiarowego modelowania bryłowego lub powierzchniowego i do tworzenia grup podzespołów.

Projektowanie w tajemnicy

Dotychczas prace nad najnowszym AutoCAD dla Windows okryte były tajemnicą i na pierwsze prezentacje właściwości oprogramowania firma zdecydowała się dopiero w połowie marca br. Podczas poznańskich targów wersję beta otrzymali partnerzy Autodeska, a publiczności zaprezentowano najważniejsze właściwości systemu.

Zdaniem przedstawicieli producenta, AutoCAD 14 ma oferować dwukrotny wzrost wydajności w stosunku do poprzedniej wersji, lecz użytkownicy nie będą zmuszeni do dokonania modernizacji wykorzystywanego sprzętu. Wprowadzone zmiany upodabniają oprogramowanie do aplikacji Office, działających w Windows 95. Nowy AutoCAD został przystosowany do pracy w sieci (w tym również obsługa Internetu) oraz w pracy grup roboczych. Rozbudowano również opcje pomocy.

Trudno przewidzieć kiedy ukażą się pierwsze polskie aplikacje, projektowane specjalnie dla nowej wersji AutoCAD. "Aplikacje tworzy się na konkretne zapotrzebowanie klienta, nie wykonuje się ich na zapas. Uzależnione jest to więc od terminu korzystania z AutoCAD 14" - twierdzi Bogdan Trzonek, wiceprezes łódzkiej firmy APRO, tworzącej aplikacje dla Autodeska. W programach przygotowanych dla AutoCAD 13 konieczne będzie dokonanie pewnych zmian, tak aby pracowały one z nową wersją. Polskie nakładki programowe dla AutoCAD tworzy około 20 firm.

Czternastka droższa

Polski oddział Autodeska w ubiegłym roku osiągnął 52% wzrost sprzedaży. Około 75% przychodów stanowiła sprzedaż licencji AutoCAD. "W Polsce zarejestrowanych jest około 7 tysięcy użytkowników. Na upgrade do 13 wersji zdecydowało się tysiąc. Liczba ta nie obejmuje użytkowników, którzy kupili pełną wersję AutoCAD 13" - mówi Michał Różycki, dyrektor polskiego oddziału. W roku 1996 najpopularniejszy dotychczas w Polsce AutoCAD 12 ustąpił miejsca najnowszej, dostępnej obecnie wersji 13.

W chwili wprowadzenia na rynek polska wersja AutoCAD 14 będzie kosztowała około 5950 DEM, czyli więcej niż obecnie wersja 13. "Po wprowadzeniu do sprzedaży nowego produktu, stara wersja zdrożeje do tego samego poziomu" - mówi Michał Różycki. Podobnie jak inne produkty Autodeska, AutoCAD 14 będzie oferowany jednostkom edukacyjnym za 25% ceny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200