Statistica po polsku

Czy nowoczesne narzędzia do analiz statystycznych szybko trafią do polskiego przemysłu?

Czy nowoczesne narzędzia do analiz statystycznych szybko trafią do polskiego przemysłu?

Program Statistica dla Windows 3.1, Windows 95 i Windows NT opracowany kilka lat temu w amerykańskiej firmie StatSoft, zdaniem wielu użytkowników, zasługuje na miano "kompletnego systemu statystycznego". Powodów dla tak pochlebnych opinii jest wiele. Być może najważniejsze jest to, że oprócz obsługi przez program podstawowych operacji statystycznych dostępny jest obszerny zestaw modułów specjalistycznych. Dokumentacja w wersji angielskiej liczy ok. 6 tys. stron.

Profesjonalne narzędzia i procedury statystyczne są przeznaczone dla naukowców, inżynierów, ale także pracowników zakładów przemysłowych bądź firm. Ogromna ilość informacji, jaką zawierają doskonale opracowane angielskie podręczniki i dołączone do programu pliki pomocy służą w znacznej mierze nauce i wstępnemu przygotowaniu przeciętnego użytkownika do pracy ze współczesnymi narzędziami statystycznymi.

Do programu dołączono kilkadziesiąt przykładów wykorzystania narzędzi Statistica w różnych, praktycznych sytuacjach - m.in. do zastosowań statystyki w przemyśle (kontrola jakości, kontrola produkcji), dla których wydzielono oddzielny tom dokumentacji. Użytkownik ma do dyspozycji elektroniczną dokumentację, m.in. interakcyjny poradnik statystyczny, który pomaga w dokończeniu analizy danych.

Najnowsza wersja pakietu - Statistica 5.1 zawiera m.in. nowy moduł Analiza Korespondencji, moduł Regresja Wielokrotna, funkcje obsługi dostępu do Internetu, możliwość importu danych z baz za pośrednictwem interfejsu ODBC i pozwala na korzystanie z długich nazw plików.

StatSoft Polska oferuje obecnie pełną, spolonizowaną wersję programu Statistica 5.0 PL - w której zlokalizowano wszystkie moduły pakietu i system pomocy. Programowi towarzyszy 200-stronicowy podręcznik "Poradnik Użytkownika", który opisuje środowisko programu i konwencje obowiązujące przy wykonywaniu analiz i wykresów. Pozostała dokumentacja jest dostarczana w języku angielskim, ale jej treść w 95% pokrywa się z przetłumaczonymi plikami pomocy. Za około dwa miesiące ma ukazać się pełna dokumentacja programu w języku polskim zarówno w wersji drukowanej, jak i na dysku CD-ROM.

Trzeba podkreślić, że autorzy wersji polskiej potrafili w przystępny i fachowy sposób przetłumaczyć pliki pomocy, nadać odpowiednie nazwy elementom menu i okien dialogowych, nie wchodząc przy tym w zbyt hermetyczny żargon naukowy.

Proces tłumaczenia trwał prawie półtora roku i był prowadzony przez zespół specjalistów z Akademii Ekonomicznej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Politechniki Krakowskiej i StatSoft Polska. W skład zespołu wchodzili m.in. prof. Andrzej Sokołowski, prof. Andrzej Iwasiewicz, prof. Zbigniew Polański, mgr Elżbieta Lesińska, dr Janusz Wątroba, dr Jerzy Dąbkowski, dr Jacek Jakubowski, dr Piotr Stefanow, dr Jacek Pietraszek, mgr Tomasz Demski. Polskie tłumaczenie Statistica było udoskonalane i poprawiane przez zespół kilkunastu recenzentów, wybitnych autorytetów w dziedzinie statystyki i jej specjalistycznych zastosowań.

StatSoft Polska promuje sprzedaż swego produktu dla wyższych uczelni w formie Site Licence - opłata roczna w przeliczeniu na 1 stanowisko użytkownika wynosi mniej niż 100 USD. Ponadto firma oferuje bogaty program kursów dla użytkowników pakietu oraz tych, którzy chcą poznać zaawansowane metody statystyczne (http://www.statsoft.com/polish/kursy.html).

W Polsce program obecnie jest wykorzystywany w wersji angielskiej przede wszystkim przez środowiska naukowe. Opracowanie wersji zlokalizowanej ma na celu zwiększenie jego popularności i upowszechnienie zastosowań metod statystycznych w przemyśle.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200