SmartSuite 97 z nowymi funkcjami

Pakiet Lotusa oferuje możliwość publikacji dokumentów w sieci Web.

Pakiet Lotusa oferuje możliwość publikacji dokumentów w sieci Web.

Obserwując postępowanie Lotusa z pakietem Lotus SmartSuite 97, na myśl przychodzi jedno słowo: determinacja. Od momentu zaprezentowania wersji beta Lotus wprowadził wiele poprawek, aby program po pojawieniu się na rynku, był dopracowany i pozbawiony błędów.

W porównaniu do wersji beta, handlowy pakiet SmartSuite 97 dysponuje znacznie wydajniejszymi aplikacjami Word Pro i Approach oraz rozszerzonym i ulepszonym zestawem funkcji do obsługi Internetu i intranetu. Zawiera jednocześnie narzędzia do konwersji dokumentów na format HTML, które dorównują oferowanym przez oprogramowanie Corela. Jedynie Microsoft Word jest wyposażony w bogatszy zestaw funkcji.

SmartSuite dysponuje gotowymi do użycia szablonami, ułatwiającymi redagowanie stron Web, i oferuje wiele narzędzi, które skracają cykl przeglądania i publikowania dokumentów HTML. Przycisk Preview przywołuje do pracy przeglądarkę i pozwala szybko przejrzeć zawartość strony Web.

Lotus usprawnił moduł SmartCenter, dzięki któremu użytkownik może dostosowywać interfejs do swoich potrzeb. Zarówno Corel, jak i Microsoft nie mogą się pochwalić tego rodzaju rozwiązaniem. SmartCenter wykorzystuje rozwijane okienka menu, które pozwalają na szybkie przełączanie między podstawową aplikacją a towarzyszącymi jej programami, takimi jak: korektor pisowni, słownik wyrazów bliskoznacznych, książka adresowa lub notatnik.

SmartCenter może obecnie udostępniać zasoby Internetu, wykorzystując przeglądarki Netscape Navigator lub Microsoft Internet Explorer.

Lotus wbudował w Word Pro kilkadziesiąt gotowych do użycia szablonów, dzięki czemu można szybko przygotować określony rodzaj dokumentu (faks, strona Web, raport, list itd.). Bardzo przydatnym narzędziem jest edytor Infobox, który służy do szybkiego modyfikowania dokumentów.

Użytkownicy arkusza Lotus 1-2-3 również mogą mieć powody do zadowolenia. Program pracuje zdecydowanie szybciej, może budować wykresy w kilku nowych formatach, jest wyposażony w dodatkowe funkcje i szablony oraz pozwala na publikowanie dokumentów w sieci Web.

Lotus tak zaprojektował SmartSuite, aby jego obsługa nie przysparzała użytkownikom problemów i aby większość typowych zadań była wykonywana automatycznie. Przykładowo, uruchomienie bazy danych Approach zajmuje nie więcej niż pięć minut. Wydaje się, że dla początkujących użytkowników korzystanie z Approach będzie łatwiejsze niż z bazy danych Microsoft Access.

Oprócz sześciu podstawowych elementów: Word Pro, Lotus 1-2-3, Freelance Presentation, Approach, Organizer i ScreenCam, pakiet SmartSuite 97 zawiera zestaw dodatkowych aplikacji, programów typu plug-in i usługowych, opracowanych przez niezależnych producentów oprogramowania. Dostępny jest też kalendarz Organizer, przystosowany do współpracy z siecią Web, bardzo przydatny dla często podróżujących użytkowników.

Do obsługi i ułatwienia pracy grupowej służą moduły TeamReview i TeamConsolidate. Dzięki TeamReview każdy członek grupy roboczej może dodawać komentarze i modyfikować dokument budowany przez kilka osób. Gdy autor projektu otrzymuje dokument z powrotem, do akcji wkracza funkcja TeamConsolidate, która podświetla wszystkie poprawki wprowadzone do dokumentu, poddając je jednocześnie procedurze rejestracji.

Na SmartSuite można spojrzeć z dwóch punktów widzenia - wysoko ocenić jego zwięzłość i łatwość użycia albo zarzucić mu zbyt małą liczbę dostępnych funkcji. Wydaje się, że należy przychylić się do tej pierwszej oceny i stwierdzić, że pakiet zawiera dobrze wyważony zestaw narzędzi i funkcji, które nie są nadmiernie skomplikowane i dzięki temu łatwe w użyciu.

Howard Millman jest dziennikarzem Infoworld.

Tłumaczył Janusz Chustecki

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200