Dorównać Intelowi

Zaprezentowany w Polsce procesor AMD K6 jest tańszy od porównywalnych układów Intela.

Zaprezentowany w Polsce procesor AMD K6 jest tańszy od porównywalnych układów Intela.

Na początku kwietnia Advanced Micro Devices zaprezentował swój najnowszy procesor AMD-K6, wykorzystujący zestaw multimedialnych funkcji MMX. Układ ma stanowić konkurencję dla przygotowywanego przez Intela procesora Pentium II, znanego wcześniej pod nazwą Klamath. Opóźniona premiera procesora Intela nastąpi prawdopodobnie dopiero w maju br. Oficjalna prezentacja AMD-K6 w Polsce odbyła się podczas targów Infosystem w Poznaniu.

Namówić producenta

Na rynku obecnie dostępne są trzy wersje układów: K6/PR233 (233 MHz), K6/PR200 (200 MHz) oraz K6/PR166 (166 MHz). Ich ceny dla zestawów w partiach po 1000 sztuk wynoszą odpowiednio: 469 USD, 349 USD i 244 USD. Przedstawiciele firmy zapowiadają, że układy K6 będą miały ceny na poziomie o 25% niższym niż porównywalne układy Intela. Jak twierdzą przedstawiciele AMD, obecnie prowadzone są rozmowy z 16 spośród 20 największych producentów PC na świecie. Ofertą AMD zainteresowały się m.in. Compaq, Hewlett-Packard i Digital, którzy testują procesory K6. Rozpoczęcie produkcji notebooków i komputerów PC z układem AMD zapowiedział już niemiecki Vobis Microcomputer AG.

Jak wynika z przedstawionych przez AMD wyników testów, nowe procesory mają wydajność znacznie lepszą od Pentium przy pracy pod systemem Windows 95. W przypadku systemów Windows NT, K6/PR200 (200 MHz) pracuje z podobną szybkością, jak Pentium Pro 200 MHz.

Analitycy rynku zwracają uwagę na fakt, że po raz pierwszy Advanced Micro Devices zaprezentowało procesor konkurencyjny w stosunku do Pentium II wcześniej niż Intel (planowana na marzec br. premiera Pentium II została opóźniona o 2 miesiące). Nie ma to większego praktycznego znaczenia, AMD-K6/PR233 (233 MHz) bowiem będzie najwydajniejszym na rynku układem o architekturze intelowskiej.

Do kogo należy MMX?

Trwają jednocześnie boje prawników reprezentujących Intela i AMD. Intel oskarżył konkurentów o naruszenie praw do nazwy MMX i posługiwanie się nią w reklamach swoich układów.

Walka o prawa do nazwy MMX nie została jeszcze rozstrzygnięta, ale Cyrix zawarł już porozumienie z Intelem, umożliwiające mu korzystanie z tego określenia. Natomiast przedstawiciele AMD twierdzą, że MMX jest powszechnie stosowanym skrótem od MultiMedia eXtensions i jako taki nie może być objęty ochroną jako znak handlowy. Jak na razie wydaje się, że amerykańscy sędziowie przychylają się do opinii AMD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200