DOS i Windows 95

Jak uruchomić w systemie Windows 95 aplikacje pracujące w trybie rzeczywistym?

Jak uruchomić w systemie Windows 95 aplikacje pracujące w trybie rzeczywistym?

Jeśli ktoś myśli, że pracując pod systemem Windows 95 ma do czynienia wyłącznie z 32-bitowym środowiskiem, to nie ma racji. Niemała liczba programów eksploatowanych przez przedsiębiorstwa nie jest zgodna z systemem Windows, a ich użytkownicy mogą napotkać poważne problemy, próbując je uruchomić.

Używam programu, który służy do przeprowadzania, kilka razy w miesiącu, pewnych operacji finansowych. Aplikacja została udostępniona przez bank, z którego usług korzystam. Klient tego banku nie ma wyboru - musi używać aplikacji opracowanych przez tę instytucję. A jest to program pracujący pod systemem DOS. Nie ma on żadnego interfejsu graficznego i wszystkie polecenia należy wpisywać z klawiatury. Używałem różnych sztuczek, aby zmusić program do pracy pod systemem Windows, a przy okazji nauczyłem się kilku przemyślnych sposobów i trików, które pozwalają uruchamiać tego rodzaju niewygodne aplikacje pod systemem Windows 95. Sądzę, że warto się z nimi zapoznać, bo nawet jeśli ktoś nie eksploatuje obecnie tego rodzaju programów, nigdy nie wiadomo czy nie będzie musiał uruchomić aplikacji DOS pod Windows 95.

Istnieją cztery podstawowe sposoby uruchamiania aplikacji DOS pod systemem Windows.

- Tryb wirtualny X86. Jeśli użytkownik kliknie na ikonie "Tryb MS DOS" w menu "Programy", a następnie uruchomi program dla DOS, to będzie on pracował w trybie wirtualnym X86. Oznacza to, że program będzie zachowywał się, tak jakby niezależnie wykorzystywał procesor X86, choć w rzeczywistości całym procesem steruje system Windows. Można wtedy przełączać się między systemami Windows i DOS przyciskając klawisze Alt+Tab, zmieniać rozmiar okienka z sesją DOS przyciskając klawisze Alt+Enter itd.

- Tryb MS DOS (bez uruchamiania opcji rekonfigurującej środowisko systemu DOS). Po kliknięciu na ikonie "Tryb MS DOS" prawym przyciskiem myszy i wybraniu opcji "Właściwości", "Program" oraz "Zaawansowane", można skonfigurować środowisko pracy DOS, tak aby aplikacje były uruchamiane w trybie "Non-rebooted" (bez opcji przeinicjowania). Aby to zrobić, należy w okienku dialogowym "Tryb MS DOS" wybrać pozycję "Użyj bieżącej konfiguracji MS DOS". Po dokonaniu tego wyboru i uruchomieniu sesji DOS, Windows udostępnia aplikacji maksymalnie duży obszar pamięci. Zanim program zostanie uruchomiony, Windows wykonuje wszystkie polecenia wpisane do pliku C:\Windows\Dosstart.bat. Windows, automatycznie wstawia też do tego pliku polecenia dla programu Mscdex.exe i uruchamia sterowniki pracujące w trybie rzeczywistym - np. program obsługujący mysz. Po zamknięciu sesji DOS następuje automatyczny powrót do środowiska Windows.

- Tryb MS DOS (po wybraniu opcji rekonfigurującej środowisko systemu DOS). Aby zmienić konfigurację środowiska DOS, należy postępować podobnie jak wyżej, z tą różnicą, że w okienku dialogowym "Tryb MS DOS" trzeba wybrać pozycję "Określ nową konfigurację MS DOS". Można wtedy wstawić do plików Config.sys i Autoexec.bat (których zawartość widać w okienku dialogowym "Właściwości") nowe polecenia. Po kliknięciu na ikonę aplikacji, Windows najpierw wykonuje zmodyfikowane pliki Autoexec.bat, Config.sys i Dosstart.bat, a dopiero później uruchamia program DOS.

- Tryb MS DOS (po zamknięciu systemu Windows i ponownym uruchomieniu komputera). Można również kliknąć na przyciskach "Start" i "Zamknij system", a następnie wybrać opcję "Uruchomić ponownie komputer w trybie MS DOS". System wykona wtedy plik Dosstart.bat. Jest to bardzo wygodny sposób na zaoszczędzenie pamięci RAM, ponieważ do plików Config.sys i Autoexec.bat można wstawić polecenia, które instalują wyłącznie sterowniki pracujące w trybie 16-bitowym, czyli te, które są potrzebne do uruchomienia aplikacji DOS. Nie trzeba np. umieszczać w Config.sys polecenia instalującego sterownik CD-ROM, ponieważ Windows 95 obsługuje te napędy automatycznie.

W tym trybie pracy komputera użytkownik nie ma jednak dostępu do stacji CD-ROM, kart dźwiękowych lub innych urządzeń. Ale istnieje rozwiązanie, które uruchamia sterowniki instalowane przez Config.sys, automatycznie przesuwając polecenia do pliku Dosstart.bat lub innego pliku wsadowego wskazanego przez użytkownika. Wystarczy posłużyć się programem CTLoad opracowanym przez firmę Creative Labs. Jest to dobry i przydatny produkt dostępny w sieci Internet pod adresem www.creaf.com/wwwnew/tech/fags/ctload.html.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200