Wzbogacony Navigator

Firma Netscape udostępniła wersję beta następcy Netscape Navigatora.

Firma Netscape udostępniła wersję beta następcy Netscape Navigatora.b

Użytkownicy, którzy w najbliższym czasie zamierzają wykonać aktualizację oprogramowania przeglądarki WWW Netscape Navigator, mogą być zaskoczeni. Kolejna wersja produktu, nosząca nazwę Netscape Communicator, została rozbudowana. W jednym programie firma Netscape zintegrowała wiele nowych funkcji, a także dostępne w aktualnej wersji produktu.

Wraz z Communicatorem użytkownik otrzymuje wiele narzędzi komunikacyjnych, niezbędnych i usprawniających codzienną pracę: przeglądarkę WWW, klienta poczty elektronicznej, aplikację umożliwiającą przeglądanie internetowych grup dyskusyjnych, narzędzie umożliwiające pracę w trybie terminalowym z mainframe'ami IBM, osobisty terminarz oraz aplikację realizującą założenia pracy grupowej - współdzielenie dokumentów, komunikację w czasie rzeczywistym za pośrednictwem sieci komputerowej itp. Te dwa ostatnie komponenty trafiły do pakietu dzięki zakupowi przez Netscape firm Collabra (pod koniec 1995 r.), InSoft (wiosna ub.r.) oraz kalendarze CS&T. Narzędzia te dostępne są w formie komponentów, które są ze sobą znakomicie zintegrowane.

Instalacja

Wersja beta Communicatora, zawierająca tylko niektóre z komponentów mających znaleźć się w pełnej wersji produktu, po instalacji zajmuje ponad 9 MB powierzchni dyskowej. Jest to objętość o wiele większa niż w poprzedniej wersji produktu. Wersja Professional ma zajmować 12-15 MB.

Prawdziwym problemem jest to, że użytkownik nie będzie miał możliwości zainstalowania wyłącznie przeglądarki WWW. Wraz z nią zainstaluje mu się także poczta elektroniczna i program umożliwiający przeglądanie internetowych list dyskusyjnych. Brak możliwości zrezygnowania z niektórych komponentów nie jest wygodny dla firm, które mają już innych klientów pocztowych, a zamierzają też korzystać z Communicatora. Pojawienie się wraz z przeglądarką kolejnego programu pocztowego może tylko zdezorientować użytkowników. Niemniej klient pocztowy nowego programu Netscape'a oferuje na tyle atrakcyjne możliwości, że firmy takie rozważać mogą całkowite przejście na Communicatora.

Zaletą nowego pakietu jest możliwość definiowania tzw. profili użytkowników. Opcję tą warto wykorzystywać wówczas, gdy z jednego komputera korzysta kilka osób. W zależności od tego, który z użytkowników uruchamia Communicatora, wybierany jest odpowiedni profil, w którym zapisane są informacje o danym użytkowniku, jego adresie pocztowym, a także preferencjach, subskrybowanych grupach dyskusyjnych itp. Profil przechowuje również pliki cookies, generowane automatycznie na komputerach klienckich podczas odwiedzania niektórych stron WWW.

Pierwsze wrażenie

Communicator ma zmieniony interfejs w stosunku do poprzednich wersji produktu. Choć lokalizacja ikon w okienkach jest identyczna, to mają one ładniejszy wygląd. W oknie każdego komponentu pakietu dodano także nowe elementy kontrolne, które ułatwiają "ukrywanie" niektórych pól (np. najczęściej odwiedzane adresy, pole z adresem aktualnie oglądanego serwera WWW itp.), a także przesuwanie zawartości okna.

W Navigatorze użytkownicy wykorzystujący różne funkcje pakietu musieli często sięgać do menu, by wywołać odpowiednie jego moduły. Communicator oferuje w tej dziedzinie istotne usprawnienie - na ekranie widoczny jest pasek, podobny do znanego z pakietu Office Microsoftu, na którym znajdują się ikony, pozwalające na szybkie wywołanie danego modułu za pomocą pojedynczego kliknięcia myszą. Pasek można przemieszczać po ekranie lub też na stałe umieścić w prawym dolnym roku przeglądarki.

Nowością jest także rozszerzona funkcjonalność przycisków Back i Forward, które służą do przemieszczania się po odwiedzonych już wcześniej stronach WWW. Po przytrzymaniu któregokolwiek z tych przycisków, wyświetlana jest lista odwiedzonych miejsc w sieci, dzięki czemu nie jest konieczne wielokrotne klikanie tego przycisku, lecz możliwy natychmiastowy powrót do żądanej strony.

Netscape Navigator 4.0, wchodzący w skład Communicatora, obsługuje takie nowe możliwości HTML, jak wielopłaszczyznowe umiejscawianie grafiki i tekstu, technologię definiowanych stylów (zarówno Cascading Style Sheets 1, jak i JavaScript Style Sheets), pozycjonowanie strony WWW na ekranie za pośrednictwem współrzędnych x i y, a także automatyczne ściąganie z Internetu i instalowanie wtyczek plugüin wymaganych przez niektóre serwery WWW do realizacji określonych zadań.

Przeglądarka wyposażona jest także w edytor HTML, który umożliwia rozpoczęcie edycji właśnie oglądanej strony i jej bezpośrednie opublikowanie na serwerze WWW (pod warunkiem że jest to serwer firmy Netscape).

Poczta elektroniczna

Centrum komunikacyjnym Communicatora jest Netscape Messenger. Jest to komponent umożliwiający komunikację zarówno z serwerami poczty elektronicznej, jak i grup dyskusyjnych. Oprogramowanie to obsługuje protokoły komunikacyjne: POP3, SMTP, IMAP4, LDAP i NNTP. Umożliwia wysyłanie listów wyposażonych w grafikę i elementy formatujące, a także całe strony HTML. Użytkownik może, podobnie jak w poprzedniej wersji, dołączać do listu dowolne pliki.

Nowością pakietu jest automatyczne rozpoznawanie nadesłanych pocztą łączy i adresów eümail. Messenger podkreśla je, a po ich kliknięciu myszką użytkownik łączony jest od razu z daną stroną WWW lub serwerem FTP bądź też pojawia się okno pozwalające zredagować list, który ma być wysłany pod wskazany adres pocztowy.

Program umożliwia przygotowanie i korzystanie z własnej książki adresowej, dostępnej także z innych aplikacjiümodułów pakietu Communicator. Można do niej wprowadzać informacje o dowolnym adresacie (imię, nazwisko, adres, notatki) oraz określić, czy wysyłana do niego poczta ma być przesyłana w standardowym formacie (ASCII) czy też jako sformatowany plik HTML. Ponadto dla każdej z osób występujących w książce adresowej zdefiniować można numer IP ich komputera lub też jego nazwę w Internecie, co umożliwia nawiązywanie z nimi komunikacji poprzez moduł pozwalający na prowadzenie sieciowych konferencji.

Jeśli nie pamiętamy adresu eümail jakiejś osoby, można skorzystać z ikony People. Wyświetla ono okienko, za którego pośrednictwem wprowadzić można nazwisko bądź imię danej osoby, a program spróbuje odszukać jej adres pocztowy w jednym z dwóch największych światowych banków adresów (Four11 i BigFoot). Przeszukiwanie można także wykonywać po wpisaniu adresu zamieszkania danej osoby, ale jest to mniej pewna metoda (głównie z tego powodu, że baza użytkowników przechowuje w większości przypadków tylko imię, nazwisko i adres eümail).

Konferencje

Modułem umożliwiającym prowadzenie konferencji z innymi użytkownikami poprzez sieć lokalną lub Internet jest Netscape Conference. Umożliwia on prowadzenie rozmów głosowych (o ile komputery wyposażone są w karty dźwiękowe z mikrofonami), współdzielenie edytowanych dokumentów, wspólne pisanie na specjalnej tablicy, przesyłanie plików, a także zsynchronizowane surfowanie po sieci WWW. Conference pracuje zgodnie z protokołem ITU H.323, który stał się już standardem w produktach realizujących ideę telefonii internetowej.

Przy pierwszym uruchomieniu modułu Conference użytkownik wprowadza dane o sobie: imię i nazwisko, adres poczty elektronicznej oraz adres zamieszkania lub firmowy. Do opisu może również dołączyć swoje zdjęcie w formie pliku graficznego. Wtedy, jeśli ktoś nas wywoła, na jego ekranie pojawi się okienko z naszym portretem.

Rozmówców wywoływać można za pośrednictwem specjalnej webowej książki adresowej, która znajduje się na serwerze firmy Netscape, lub poprzez wpisanie adresu ich poczty elektronicznej. Jeśli wybrana osoba "nie podnosi słuchawki", czyli nie chce uczestniczyć w konferencji lub nie może tego zrobić, gdyż nie siedzi przy komputerze, to można nagrać dla niej komunikat, który w formie pliku WAV będzie wysłany pod jej adres eümail.

Ciekawą nowością Netscape Conference jest możliwość wspólnego przeglądania sieci WWW. Inicjujący konferencję może "zmusić" przeglądarkę swojego rozmówcy, by podążała automatycznie po tych samych serwerach WWW, które odwiedza inicjator za pomocą swojej przeglądarki. Możliwość ta przydaje się szczególnie wtedy, gdy chcemy szybko zaprezentować komuś, oddalonemu nawet o tysiące kilometrów, najlepsze lub też najbardziej wartościowe informacje spośród ostatnio oglądanych stron Web.

Zaletą produktu jest fakt, że umożliwia on bezproblemową komunikację z modułami Conference, pracującymi na wszystkich platformach systemowych, na których dostępny będzie Communicator.

Dla profesjonalistów

Opisane moduły dostępne są w standardowej wersji pakietu Communicator. Netscape zapowiedział jednak wprowadzenie na rynek wersji profesjonalnej produktu, która dodatkowo zawierać ma Netscape Calendar, Netscape AutoAdmin oraz Netscape IBM Host OnüDemand.

Calendar to terminarz, do którego pełnego wykorzystywania potrzebne jest jeszcze oprogramowanie serwera Netscape Calendar Server (ma ono umożliwić niewiarygodne wręcz skalowanie - do 100 tys. użytkowników na pojedynczym serwerze). Wersja kliencka Calendar, dostępna w pakiecie Communicator, umożliwia zarówno pracę z siecią komputerową, jak i na pojedynczych stanowiskach. Użytkownik rezerwować może terminy spotkań, określać ich lokalizację oraz uczestników, wpisywać zadania do wykonania itp. Produkt wyposażono w automatyczny system powiadamiania o spotkaniach za pośrednictwem poczty elektronicznej, mechanizm wyszukiwania najmniej kolidujących z termianrzem innych osób terminów spotkań, a także odpowiednie mechanizmy zabezpieczeń przed nie autoryzowanym dostępem do danych.

Kolejnym produktem dostępnym w pakiecie Communicator Professional jest AutoAdmin. Moduł ten pozwala centralnie zarządzać, dystrybuować i aktualizować oprogramowanie Communicator pracujące na komputerach w sieci korporacyjnej. Administrator może także określić w jakiej konfiguracji i z jakimi standardowymi ustawieniami pakiet ten ma być instalowany.

Ostatni z modułów - IBM Host OnüDemand - występuje w dwóch wersjach: jako oddzielna aplikacja bądź zintegrowany z przeglądarką WWW Navigator. Moduł ten to terminal 3270, umożliwiający komunikację w trybie znakowym z maszynami IBM.

Podsumowanie

Netscape Communicator to pakiet umożliwiający komunikację z siecią Internet (dostęp do sieci WWW, poczty elektronicznej i internetowych grup dyskusyjnych), redagowanie i publikowanie dokumentów HTML, współdzielenie dokumentów tworzonych w innych aplikacjach, ułatwiający wzajemną pracę grupową poprzez komunikację głosową oraz możliwość uzgadniania terminów spotkań.

Zaletą Communicatora jest fakt, że dostępny on będzie dla 17 różnych platform systemowych, umożliwiając jednocześnie bezproblemową współpracę wszystkich wersji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200