Unix rośnie wolniej

Konkurencja ze strony Windows NT powoduje, że rynek systemów unixowych rośnie wolniej niż dotychczas.

Konkurencja ze strony Windows NT powoduje, że rynek systemów unixowych rośnie wolniej niż dotychczas.

Sprzedaż systemów unixowych wzrosła w ub.r. o 12% - twierdzą specjaliści z International Data Corporation (IDC) w raporcie podsumowującym 1996 rok. Producentom nie udało się osiągnąć 15% wzrostu, co zakładano na początku minionego roku. Na mniejszy niż się spodziewano wzrost sprzedaży systemów unixowych miała przede wszystkim wpływ rosnąca popularność stacji roboczych i serwerów, wyposażonych w procesory intelowskie, pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows NT Microsoftu.

IDC prognozuje, że systematycznie będzie zmniejszać się sprzedaż stacji roboczych z procesorami RISC i unixowymi systemami operacyjnymi. Do roku 2000, zdaniem analityków, platformą dominującą na tym rynku będzie Windows NT. W roku 1996 wartość sprzedaży stacji unixowych z procesorami RISC wyniosła ok. 11,4 mld USD i była mniejsza niż rok wcześniej ( 12,1 mld USD). "Spadek sprzedaży spowodowany jest tym, że stacje z Windows NT i procesorami Intela przejmują zadania, które dotychczas były zarezerwowane wyłącznie dla maszyn unixowych, zwłaszcza mniej wydajnych" - twierdzą analitycy International Data Corporation.

Mimo coraz większej popularności Windows NT Server, wzrost sprzedaży zanotowali producenci serwerów RISC z systemami operacyjnymi Unix. Sprzedaż serwerów RISC/Unix wzrosła w 1996 r. z 22 do 34%. Według przyjętego przez IDC podziału, na świecie sprzedaż mniej wydajnych serwerów, których cena nie przekracza 100 tys. USD, wzrosła o 22% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jej wartość wyniosła 11,1 mld USD (9,1 mld w 1995 r.). Natomiast aż o 34% więcej sprzedano serwerów klasy midrange (za takie IDC uznaje maszyny, których cena mieści się między 100 a 999 tys. USD). Twórcy raportu twierdzą, że główną przyczyną dużego wzrostu sprzedaży serwerów unixowych było masowe wykorzystanie ich jako platformy do obsługi relacyjnych baz danych. Natomiast szacuje się, że największe systemy, kosztujące ponad 1 mln USD, osiągną wzrost sprzedaży przekraczający 5%. IDC przewiduje, że w 1997 r. klienci będą świadkami ostrej rywalizacji między producentami serwerów NT, budowanych z wykorzystaniem układów Intela, a dostawcami mniej wydajnych unixowych serwerów RISC. W ubiegłym roku doszło do takiej rywalizacji na rynku stacji roboczych.

W dalszej części swojego raportu IDC twierdzi, że przez najbliższe trzy lata coraz więcej przedsiębiorstw będzie wykorzystywać Windows NT jako podstawowy sieciowy system operacyjny. Tym niemniej dla wielu firm Unix pozostanie podstawową platformą systemową ze względu na to, że systemowi operacyjnemu Microsoftu w dalszym ciągu brakuje kilku cech, niezbędnych głównie dla największych przedsiębiorstw - obsługi serwerów połączonych w klastry, wysokiej skalowalności bądź możliwości korzystania z wymagających aplikacji graficznych. Wprowadzenie na rynek w 1998 r. oprogramowania do obsługi rozwiązań klastrowych - Wolfpack - może stać się przełomowym wydarzeniem w rywalizacji między Windows NT a systemami unixowymi.

Zdaniem IDC, producenci komputerów unixowych, zbudowanych w architekturze 64-bitowej, w najbliższym czasie będą rywalizować z rozwiązaniami Intela poprzez obniżki cen i zwiększenie wydajności. Autorzy raportu podają przykład Silicon Graphics, producenta stacji roboczych O/2, których cena na rynku amerykańskim zaczyna się już od 6 tys. USD. Po względem wydajności O/2 kilkakrotnie przewyższa Indy, poprzednią rodzinę komputerów Silicon Graphics.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200