Rozrywka obok przemysłu

Podczas Komputer Expo zaprezentowano po raz pierwszy w Polsce kilka produktów, które w ostatnim czasie pojawiły się na Zachodzie. Ale tegoroczna edycja targów niezupełnie odzwierciedlała trendy światowego przemysłu komputerowego.

Podczas Komputer Expo zaprezentowano po raz pierwszy w Polsce kilka produktów, które w ostatnim czasie pojawiły się na Zachodzie. Ale tegoroczna edycja targów niezupełnie odzwierciedlała trendy światowego przemysłu komputerowego.

Dla działających na polskim rynku firm krajowych i zagranicznych warszawskie targi są okazją do prezentacji nowości, choć premierowe pokazy nowego sprzętu lub oprogramowania odbywają się stosunkowo rzadko. Są to przeważnie pierwsze krajowe prezentacje produktów niedawno wprowadzonych na rynki USA lub Europy Zachodniej, których sprzedaż w Polsce rozpocznie się niebawem. Najciekawsze prezentacje przedpremierowe dla "szerokiej publiczności" produkty przedstawione na Komputer Expo to czytniki DVD, komputery z Pentium MMX oraz stacje dyskietek 120 MB - LS-120.

W świecie PC

Po styczniowej premierze procesorów Intela z funkcjami multimedialnymi MMX, na targach można już było obejrzeć komputery wyposażone w te układy. Zaprezentowali je m.in. najwięksi krajowi producenci komputerów JTT - modele komputerów PC Adax Bravo MMX 166 (4409 zł) oraz Adax Bravo MMX 200 (5489 zł). Na Komputer Expo można też było zobaczyć najnowsze procesory AMD - K5 PR166, których premiera w USA odbyła się przed tygodniem. Jednocześnie przedstawiciele AMD zapowiedzieli polską prezentację układów K6 (odpowiednik Pentium Pro z funkcjami MMX) na kwietniowych targach Infosystem w Poznaniu.

Największy polski producent PC, Optimus S.A. zaprezentował cztery nowe rodziny komputerów: Standard, Young, Family i Presitge. Jednocześnie firma zaprezentowała "za zamkniętymi drzwiami" nowy model komputera opracowany we współpracy z Microsoftem. Nosi on nazwę MicrosoftüOptimus i -jak twierdzą przedstawiciele firmy - jest pierwszym tego typu modelem, który pojawił się w Europie (w USA, Microsoft firmował już tego rodzaju sprzęt m.in. przy współpracy HP). Optimus jest trzecią firmą, która produkuje swoje komputery z logo Microsoftu. Komputer będzie adresowany do małych firm lub biur i oferowany oczywiście z preinstalowanym zestawem oprogramowania Microsoftu. Bliższe szczegóły na temat konstrukcji tego modelu oraz terminu jego wprowadzenia do sprzedaży nie zostały jeszcze ujawnione. Po raz pierwszy można było zobaczyć w Polsce komputer przenośny Compaqa z funkcjami telekomunikacyjnymi wyposażony w system operacyjny Windows CE.

Duże dyskietki i DVD

Intensywną kampanię marketingową mającą na celu popularyzację stacji dyskietek 120 MB - LS-120 przeprowadziła podczas targów wydzielona z koncernu 3M firma Imation. Jest ona producentem nowego typu pojemnych dyskietek, a napędy LSü120 są obecnie wprowadzane do szerokiej sieci sprzedaży 3M w Polsce. Niestety ich cena jest jeszcze dość wysoka i wynosi ok. 900 zł (sama dyskietka 120 MB kosztuje ok. 80 zł). Natomiast Cadena Systems przedstawiła dwa napędy taśmowe Ditto firmy Iomega o pojemności 2 i 3,2 GB (186-335 USD). Ditto 2 GB jest najnowszym produktem Iomega, przygotowanym we współpracy z Sony.

Samsung, który po raz pierwszy uczestniczył w targach, przedstawił wewnętrzny napęd DVD-ROM 1x. Urządzenie to wejdzie do sprzedaży najprawdopodobniej w kwietniu br., lecz jego cena nie jest jeszcze ustalona. Firma zaprezentowała także nową rodzinę ulepszonych monitorów SyncMaster 500, 700 i 1000 (15", 17" i 21"), które będą dostępne w wersjach multimedialnych (zintegrowane z głośnikami i mikrofonem) oraz z interfejsem USB. Zainstalowany w komputerze napęd Toshiba DVD oraz odtwarzane za jego pomocą filmy wideo zaprezentował natomiast Alstor (dawniej Initel Serwis). Przewidywana cena tego urządzenia wynosi ok. 1500 zł.

Podczas prezentacji za zamkniętymi drzwiami, NEC przedstawił nowe monitory i drukarki, które niedługo mają się pojawić w sprzedaży. Firma zamierza wprowadzić m.in. tani 15" model MultiSync C500 (ok. 1100 zł), który ma konkurować z popularnymi monitorami dalekowschodnich producentów oraz ulepszoną wersję windowsowej drukarki laserowej SuperScript 660plus o zmniejszonych wymiarach, która została wyposażona w niezależne pojemnik z tonerem, światłoczuły wałek drukujący oraz zlokalizowane sterowniki.

Wśród zaprezentowanych po raz pierwszy w Polsce drukarek znalazły się też atramentowe modele Samsunga. Są to dwugłowicowa MYJET II MJC-640A oraz jednogłowicowa MYJET MJ-630A o rozdzielczości 600 x 300 dpi. Nowy model drukarki atramentowej - Lexmark 2030 przedstawił również Printmark.

Wspomaganie zarządzania

Ważnym elementem oferty prezentowanej na targach były programy wspomagające pracę przedsiębiorstw. Pojawił się m.in. nowy na naszym rynku pakiet przeznaczonym do zarządzania małą i średnią firmą autorstwa firmy SM Profit, przedstawiony przez firmę Boss'a. Spolonizowany program firmy Great Plane Software został napisany na zamówienie Microsoftu, w związku z czym dobrze współpracuje z aplikacjami tej firmy. Inny - przeznaczony dla małych firm - program finansowoüksięgowy Saari30FK, którego premiera ma odbyć targach Infosystem w Poznaniu, zaprezentowała firma Chadney Software, producent programów WinBud i WinPłace.

Szwedzki IFS zaprezentował nową graficzną wersję programu do zarządzania pracą dużego przedsiębiorstwa. Pokazano 16-bitową wersję beta modułu Remonty, w pełni zlokalizowaną i pracującą pod kontrolą Windows 95. Wersja handlowa ukaże się na rynku pod koniec I kwartału br., zaś pozostałych modułów systemu IFS można się spodziewać w połowie br.

Aby można było w pełni korzystać z rozbudowanych systemów komputerowych wspomagających pracę dużych przedsiębiorstw, firma Optimus Wektra z Płocka opracowała przy wykorzystaniu narzędzia Magic program KSKüP (system kadrowoüpłacowy), który można w sposób łatwy podłączyć do prawie każdego dużego systemu. Zdaniem autorów systemu, krajowe przepisy dotyczące pracy tak różnią się od stosowanych na Zachodzie, że łatwiej jest dołączyć gotowy produkt do dużego systemu, niż żmudnie lokalizować istniejące rozwiązania.

Altkom Matrix, autor pakietu Symfonia, który co pewien czas jest rozszerzany o nowe moduły funkcyjne, pokazał wersję beta programu Faktura. Wrocławska firma InsERT, autor pakietów Subiekt i Rachmistrz pokazała program Rejestrant, który ułatwiać ma prowadzenie dokumentacji w firmie rozliczającej się z fiskusem na podstawie zryczałtowanego podatku od przychodów.

IBM Polska przygotował wspólną ekspozycję wraz z partnerami. Jego oferta skierowana była głównie dla średnich przedsiębiorstw, zdaniem przedstawicieli firmy najprężniej rozwijających się na naszym rynku. Tego typu przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu interesują się oprogramowaniem do wspomagania zarządzania. "Podpisując umowy z producentami systemów wspomagających działalność firmy mamy nadzieję zdobyc nowych klientów na nasze serwery AS/400 i serwery PC. Prezentujemy także nasz własny produkt PG/400. Na targach koncentrujemy się na klientach, którzy potrzebują szybkiego wdrożenia w ciągu 2-3 miesięcy" - powiedział Grzegorz Jałowic, dyrektor generalny ds. sprzedaży w IBM Polska.

Dla inżynierów

Także Autodesk zorganizował stoisko wspólnie ze współpracującymi firmami. Zaprezentował m.in. pierwszą polską wersję Autodesk Mechanical Desktop R 1.1 - zintegrowanego systemu do trójwymiarowego modelowania bryłowego lub powierzchniowego oraz AutoCAD MAP. Jest to pierwszy z zapowiadanej przez firmę serii produktów przeznaczonych dla zastosowań GIS, łączący cechy zaawansowanych narzędzi do tworzenia map numerycznych z wykorzystaniem możliwości programu AutoCAD. W 1997 roku można się spodziewać stosunkowo dużej liczby premier nowych produktów Autodeska.

Na stoisku Wimalu można było obejrzeć najnowszą wersję programu FlowCharter 7, dostępną od 15 stycznia. Program ten wejdzie w skład nowej wersji pakietu Micrografx Graphics Suite, którego premiera jest zapowiadana na marzec br. Polonizacja tego oprogramowania nie jest jednak na razie planowana.

Sieci i praca grupowa

Po raz pierwszy w tym roku dało się zauważyć podział oferty producentów. Firmy takie jak IBM i HewlettüPackard, silne na rynku produktów sieciowych, nie pokazywały żadnych rozwiązań z tej dziedziny. Przedstawiciele HP, obecnego na warszawskich targach po raz pierwszy, tłumaczyli, że Expo postrzegane jest przez nich jako impreza konsumencka - dlatego skoncentrowali się wyłącznie na prezentacji drukarek. IBM z kolei postawił na zarządzanie.

Największą ekspozycję na targach miał Novell, który promował kilka grup swoich produktów. Użytkownicy mogli "na żywo" testować działanie najnowszego osiągnięcia korporacji - systemu IntranetWare, a także oprogramowanie do pracy grupowej i zarządzania procesem obiegu dokumentów GroupWise. Przedstawiciele firmy wspomnieli także o specjalnej ofercie skierowanej do "małych firm", którym oferuje się zoptymalizowaną do ich potrzeb wersję IntranetWare. Novell Polska zamierza zorganizować w związku z tym "road show". Sam produkt dostępny będzie w Walentynki, 14 lutego.

Najbardziej zaawansowaną technologicznie demonstracyjną sieć korporacyjną zobaczyć można było na stoisku firmy ATM. Zbudowana ze sprzętu Fore Systems, Cabletron, Allied Telesyn i Nortel sieć zarządzana była za pośrednictwem oprogramowania Spectrum i ForeView. Umożliwiała ona przesyłanie zarówno tradycyjnych danych komputerowych, jak wideokonferencji i rozmów telefonicznych, udowadniając, że można to robić używając jednego medium transmisyjnego - łączy ATM. Cała sieć zintegrowana była z elementami technologii "inteligentnego budynku". Warszawski ATM przedstawił także system monitoringu przemysłowego Argos zintegrowany z siecią komputerową. Pozwala on prowadzić monitoring wizualny hal przemysłowych, biur itp., prezentuje także statystyki w postaci wykresów przedstawiających zmienność obrazu.

Sieci korporacyjne prezentował na swoim stoisku Digital. Firma pokazywała głównie rozwiązania programowe - rodzinę produktów AltaVista (Search w wersjach Worldwide, Enterprise, Workgroup i Personal, WWW Forum, Firewall, Tunnel, Mail i Directory), a także zdalną komunikację z siecią intranet za pośrednictwem notebooków wyposażonych w telefony GSM. Na polskim rynku można już kupić aplikacje Altavista Firewall (zabezpieczenie sieci lokalnych podłączanych do Internetu), AltaVista Tunel (wspomagający bezpieczne przesyłąnie danych w sieciach publicznych), AltaVista Mail (wydajny serwer pocztowy współpracujący z większością pocztowego oprogramowania klienckiego, w tym MS Exchange) i AltaVista Forum służący do przekształcenia serwera WWW w zaawansowane narzędzie pracy grupowej. Zapleczem sieci były serwery bazujące na procesorach Alpha i Intel wyposażone zarówno w system Unix jak i Windows NT. Firma powiadomiła także o otwarciu polskiego serwera WWW (http://www.digital.com.pl.), na którym obecnie znajdują się informacje o firmie, jej serwerach z serii Alpha oraz serii oprogramowania Altavista.

Solildex po raz pierwszy w Polsce zaprezentował publicznie nowy router firmy Cisco o nazwie Cisco 1600. Austriacko-polska firma Ikarus Software ogłosiła premierę nowego produktu - virusUTILITIES dla Windows NT Server 4.0. Oprogramowanie to przeznaczone jest dla najnowszej wersji systemu serwerowego Microsoftu i umożliwia pełny, aktywny monitoring serwera i stacji roboczych pracujących w sieci w celu odnalezienia wirusów.

Logotec Engineering, firma oferująca systemy do zarządzania dokumentami i obiegiem dokumentów przedstawiła na targach kolejną wersję aplikacji PDM 9000 oznaczoną numerem 2.30. Nowy produkt umożliwia zarządzanie projektami z programów AutoCAD, Logocad Mechanika i Elektromechanika, Microstation i Eplan.

Mały i duży serwer

Prawie jednocześnie w Polsce i w USA odbyła się światowa premiera nowego serwera Sun Enterprise E10000, przeznaczonego do zastosowań komercyjnych. Jest on oparty na 64-bitowym procesorze UltraSPARC II. Posiada architekturę symetryczną SMP, z maksymalnie 64 procesorami na 16 płytach, połączonych za pomocą wspólnej, bardzo wydajnej aktywnej szyny do przesyłania danych i czterech szyn do przesyłania adresów. SUN Enterprise E10000 zaprojektowano z myślą o obsłudze największych baz danych w dużych przedsiębiorstwach, hurtowni danych i szybkim przetwarzaniu transakcyjnym. Przewidywana cena systemu z 16 procesorami nie powinna przekroczyć 1 mln USD.

Compaq z kolei zaprezentował dwie nowe rodziny tanich serwerów przeznaczonych dla małej i średniej wielkości przedsiębiorstw - ProSignia 300 i ProLiant 800. Obie rodziny są wyposażone w inteligentne narzędzia upraszczające instalację i zarządzanie. Serwery z rodziny Compaq ProSignia 300 (ceny od 1,7 tys. USD) są wyposażone w pojedynczy procesor Pentium 166 MHz, cash 512 KB, pamięć 16-256 MB EDO SIMM z korekcją błędów, 5 złączy (2 PCI, 2 ISA i PCI/ISA), kartę sieciową NetFlex PCI, CD-ROM 8x oraz Automatic Server Recovery (ASR), umożliwiający rekonfigurację systemu po awarii jednego z jego elementów.

Bardziej zaawansowane serwery z rodziny ProLinea 800 (ceny od 2,8 tys. USD) są standardowo wyposażone w procesor Pentium Pro 180 MHz lub 200 MHz (z możliwością rozbudowy do dwóch procesorów), sterownik Wide-Ultra SCSI, umożliwiający przesyłanie danych dyskowych z szybkością do 40 MB/s, pamięć EDO DIMM z korekcją błędów, 7 złączy (5 PCI i 2 ISA), zintegrowaną kartę sieciową 10Base-T z możliwością upgrade'u do 100TX, ASR oraz ICR (Integrated Remote Control) umożliwiający poprzez modem zdalną kontrolę serwera.

Mało Internetu

Na tegorocznym Komputer Expo tematyka Internetu była daleko mniej widoczna, niż można by tego oczekiwać. Firmy koncentrujące swoją działalność na rozwiązaniach dla sieci globalnej i intranetów są widać nadal zbyt słabe finansowo, by mogły sobie pozwolić na samodzielny udział w wystawie. Być może Internet traci już powoli siłę marketingowej nowości, stając się elementem normalnej oferty handlowej.

Intranet i Internet był obecny w prezentacjach dużych firm, takich jak ATM, Microsoft, Novell, Optimus czy Sun. Ta ostatnia przedstawiła po raz pierwszy szerszej publiczności komputer sieciowy JavaStation, na którym można było uruchomić napisane w Javie aplikacje - m.in. edytor tekstów.

Na targach po raz pierwszy prezentowała się mało znana polska firma K.O.T., która zajmuje się między innymi budową intranetów i tworzeniem dynamicznych interfejsów pomiędzy bazami danych a serwerem WWW. W tworzonych rozwiązaniach programiści firmy posługują się oprogramowaniem Microsoftu, pisząc także komponenty ActiveX.

Telekomunikacja Polska S.A., która uczestniczyła w targach po raz pierwszy, zaprezentowała pakiet swoich usług dodatkowych: ISDN, Polpak i PolpaküT (transmisję danych komputerowych), Polkom-400 (pocztę elektroniczną) i VSAT (transmisję danych przy pomocy łączy satelitarnych).

Współpraca: Michał Szafrański, Przemysław Gamdzyk, Michał Kreczmar, Wojciech Gryciuk

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200