Przyszłość OpenView

Hewlett-Packard zamierza rozwinąć oprogramowanie w kierunku obsługi sieci Windows NT.

Hewlett-Packard zamierza rozwinąć oprogramowanie w kierunku obsługi sieci Windows NT.

Hewlett-Packard zamierza w połowie br. udostępnić nowe wersje produktów, wchodzących w skład OpenView, które będą lepiej ze sobą zintegrowane niż dotychczas i w większym stopniu umożliwią zarządzanie usługami, a nie tylko sieciami lub systemami, jak to było dotychczas. Inne obszary zainteresowań HP w zakresie rozwoju OpenView to: Windows NT, Internet/intranet, zarządzanie aplikacjami, skalowalność i adaptowanie standardów przemysłowych.

W skład nowej wersji OpenView wejdzie: Galaxy (nowa wersja Network Node Managera), IT/Operations (ITO) i IT/Administration (ITA), OmniBack II (zarządzanie systemami pamięci hierarchicznej) i Software Distributor (dystrybucja oprogramowania). Klienci będą mieli dostęp za pomocą przeglądarki internetowej do każdej funkcji OpenView. Obecnie taki dostęp do NNM, Omniback II i Software Distributor realizuje mająca skromniejsze możliwości, shareware'owa przeglądarka udostępniana przez HP w Internecie.

Dotychczasowa polityka HP w zakresie wprowadzania na rynek nowych wersji swoich produktów doprowadziła do sytuacji, w której jeden z nich nie mógł wykorzystać zalet i funkcjonalności nowej wersji innego programu. Obecnie użytkownicy OpenView czekają np. na aplikacje, które mogłyby wykorzystać rozproszone możliwości najnowszej wersji bazowego produktu, jakim jest Network Node Manager (NNM) 4.1 wprowadzony na rynek jeszcze w kwietniu ub.r. Jednym z powodów jest znaczne opóźnienie w udostępnieniu Software Developers Kit (SDK) for NNM 4.1, a w konsekwencji nowych wersji głównych aplikacji partnerów współpracujących z HP, takich jak Optivity firmy Bay Networks lub CiscoWorks Cisco.

Wszystko dla NT

Rosnące powodzenie systemu operacyjnego Windows NT skłoniło Hewlett-Packarda do podpisania we wrześniu ub.r. umowy z Microsoftem, dotyczącej integracji OpenView z Systems Management Server - systemem zarządzania sieciami komputerowymi, opracowanym przez drugą z tych firm. Uprości to użytkowanie systemów do zarządzania sieciami w mieszanych środowiskach Windows NT i Unix.

W pierwszej fazie projektu następne wersje ITO i ITA będą przeniesione pod Windows NT w celu umożliwienia administratorom sieci zarządzanie komputerami, pracującymi w sieci i serwerami NT z poziomu OpenView (obecnie aplikacja ta "nie widzi" sieci, pracującej pod kontrolą NT). W kolejnej HP dostarczy agentów ITO i ITA, które będą mogły być instalowane na komputerach PC za pośrednictwem następnej wersji SMS (w procesie dystrybucji oprogramowania).

Już dostępny jest na rynku OmniBack II dla Windows NT, a inne moduły (NNM i PerfView/MeasureWave) będą pojawiać się sukcesywnie od początku 1997 r. Cały zintegrowany pakiet będzie jednak gotowy nie wcześniej niż w III kw. 1997 r.

Partnerzy i aplikacje

Zaletą OpenView jest duża liczba partnerów tworzących różnego rodzaju aplikacje dla tego środowiska (patrz ramka). Obecnie oferowanych jest ponad 290 dodatkowych aplikacji współpracujących z OpenView.

Spośród nich szczególną popularnością cieszą się różnego rodzaju narzędzia pomiarowe, umożliwiające obserwację zachowania nie tylko sieci, ale także systemów operacyjnych, komputerów PC i aplikacji. Zainteresowanie nimi wynika z coraz większej konkurencyjności rozwiązań biznesowych oferowanych przedsiębiorstwom. "Jeśli bowiem dwóch dostawców twierdzi, że ich aplikacja będzie dostępna w sieci w określonym miejscu i czasie w 99 przypadkach na 100, to jedyną możliwością sprawdzenia tego w okresie testów jest skorzystanie właśnie z narzędzi pomiarowych" - twierdzi Paweł Konon, konsultant z HP Polska. - "W Polsce przedsiębiorstwa na razie nie są zainteresowane tego rodzaju nowinkami. Zadowala ich z reguły podstawowe narzędzie, które pozwala zarządzać jedynie pracą sieci". W przypadku OpenView jest to NNM.

Co nowego

W grudniu ub.r. HP wprowadził na rynek dwa nowe narzędzia wspierające OpenView w zakresie coraz bardziej popularnych technologii: WWW i Windows NT. W zarządzaniu siecią jednym z nich jest - wchodzące w skład NetMetrix - narzędzie do globalnego monitorowania sieci za pomocą Internetu, pozwalające na oglądanie parametrów sieci z poziomu przedsiębiorstwa, a nie, jak dotąd, z poziomu segmentu. W zakresie zarządzania systemami HP dodał natomiast do OmniBack II możliwość backupu danych na poziomie przedsiębiorstwa także w sieciach NT.

OmniBack II for Windows NT jest zintegrowany z BackOffice Microsoftu i umożliwia także wykonywanie archiwizacji danych SQL Servera i serwera komunikacyjnego Exchange.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200