Procesory i pamięci

Jak połączyć technologie budowania pamięci i układów logiki?

Jak połączyć technologie budowania pamięci i układów logiki?

Postęp technologiczny powoduje, że pomysł polegający na tym, aby system operacyjny rezydował po uruchomieniu komputera na płytkach krzemu, a nie na dysku twardym, staje się bardziej realny. W ostatnim czasie naukowcy z IBM na konferencji International Electronic Devices Meeting w San Francisco zaprezentowali metodę integracji statycznych pamięci RAM z klasyczną technologią, stosowaną przy budowie szybkich układów logicznych. Umożliwia to pojawienie się komputera wyposażonego w 4 MB pamięci podręcznej Level1. Przedstawiono również ideę wbudowywania zminiaturyzowanych komórek statycznej pamięci SRAM w układy logiczne, wytwarzane w technologii CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor). Komórki takiej pamięci mają powierzchnię zaledwie 6,9 mikrometra kwadratowego (dla porównania, jedna komórka w dostępnych obecnie układach SRAM ma powierzchnię 15-30 mikrometrów kwadratowych).

Prace nad tą technologią są dopiero w początkowej fazie i nie wiadomo, kiedy i czy produkcja układów ruszy na skalę przemysłową. Pomysł jest interesujący, ale nie wiadomo, która technologia zostanie usprawniona na tyle, by spowodować rewolucję w przemyśle informatycznym.

Z kolei specjaliści z firmy NEC twierdzą, że w 2000 r. można spodziewać się rozpoczęcia masowej produkcji układów DRAM o pojemności 1 Gb. W laboratoriach NEC wytworzono już prototypowe układy przy wykorzystaniu technologii 0,15 mikrometra, umożliwiającej odpowiednio wysokie upakowanie elementów.

Standardowe urządzenia litograficzne do wytrawiania struktur w krzemie, które wykorzystują światło widzialne lub ultrafioletowe, nie pozwalają na tworzenie miniaturowych ścieżek i połączeń o wymiarach rzędu 0,1 mikrometra. Naukowcy z Toshiby opracowują technologię litografii rentgenowskiej, która umożliwi budowę komórek pamięci DRAM o powierzchni jedynie 0,115 mikrometra kwadratowego, co pozwoliłoby na wytwarzanie układów o pojemności 4 Mb.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200