Postępy NC

Rozmowa z Jerrym Lane'em, prezesem Oracle, na temat rozwoju Network Computing Architecture (NCA), czyli narzędzi do opracowania aplikacji i serwerów uniwersalnych.

Rozmowa z Jerrym Lane'em, prezesem Oracle, na temat rozwoju Network Computing Architecture (NCA), czyli narzędzi do opracowania aplikacji i serwerów uniwersalnych.

Jak ma się NC do obecnej architektury PC? Czy użytkownicy PC muszą je wyrzucić i zacząć wszystko od początku?

Sądzę, że najmniej kłopotów z podjęciem decyzji o zakupie NC będzie miał szef działu informatyki lub główny informatyk przedsiębiorstwa, którym nie powinno sprawiać problemu zrozumienie modelu działania NC. Wynika to z tego, że starają się oni zapewnić swym klientom trzy rzeczy. Pierwsza, to łatwy w stosowaniu interfejs użytkowy, nie wymagający szkolenia użytkowników. Po drugie, rozumieją łatwość zarządzania środowiskiem opartym na serwerach, w przeciwieństwie do trudności w zarządzaniu środowiskiem, w którym każdy komputer może mieć inne oprogramowanie. Trzecie, to koszty posiadania i używania komputera. Obecnie można będzie je obniżyć dzięki zmniejszonemu obciążeniu związanemu z zarządzaniem komputerem na każdym biurku - są to duże oszczędności.

Ale czy nie przenosi to znacznej części tych kosztów na serwer?

Owszem. Jednakże, jak podaje Intel, obecnie roczny koszt eksploatacji PC wynosi 8 tys. USD; Gartner Group ocenia go na 12 tys. USD. Natomiast my twierdzimy, że używając NC można koszt ten obniżyć do 2,5 tys. USD w ciągu roku.

Dlaczego rozpoczęliście opracowanie aplikacji dla indywidualnych użytkowników NC, jeśli firmy, takie jak Corel i Lotus Development, tworzą aplikacje oparte na języku Java?

Czy chcemy zajmować się aplikacjami dla indywidualnego użytkownika? Nie sądzę. Nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się, że po ich opracowaniu sprzedamy je za kilka lat dowolnej niezależnej firmie. Teraz jednak musimy wprowadzić NC.

Ostatnio dużo mówi się o bazach obiektowych i uniwersalnych serwerach. Jaki jest stan Oracle 8 i czy bazy obiektowe są ważne dla rozwoju aplikacji Web?

Uważam, że tak. Jeśli zaś chodzi o Oracle 8, to wyprzedzamy wszystkich. Oracle 8 jest poddawany testom beta od lipca 1996 r. Nie zdecydowaliśmy się jeszcze, kiedy wejdzie do produkcji, ale jesteśmy w dogodnej pozycji. Myślę, że jeszcze będziemy testować Oracle 8 może do kwietnia, maja lub czerwca; dostarczymy zaś, mając już duże doświadczenie z tą bazą. Oracle 8 zapewnia lepszą skalowalność, dostępność danych i obiekty. Na razie jednak nie widzimy poważnej konkurencji dla tej bazy.

Informix Software twierdzi, że mając bazę Illustra przoduje w integracji bazy obiektowej. Co Pan o tym sądzi?

Sądzę, że Illustra, jako wąsko specjalizowana multimedialna baza obiektowa, jest istotnie produktem przodującym. Nie jest jednak zintegrowana z bazą relacyjną. Informix dysponuje teraz trzema lub czterema produktami, które nie są zintegrowane, usiłuje więc nas dogonić przez kupowanie firm.

Wiele mówi się o tym, że aplikacje klient/serwer są martwe, gdyż wkrótce wszystko będzie intranetowe. Jaka jest opinia Oracle'a na ten temat?

Może istotnie tak być. Pokładamy w tym duże nadzieje, ale podobnie jak inne technologie, klient/serwer nie jest jeszcze martwy.

Czy pakiet narzędziowy Web Developer 2000 pomoże w migracji do Web?

Tak. Pakiet Developer 2000 jest przeznaczony do tworzenia tradycyjnych aplikacji klient/serwer, ale programista może użyć go także do generowania aplikacji dla WWW. Zobaczymy, jak wielu klientów zainteresuje się tą nową możliwością, która nie wymaga dodatkowych kosztów.

Kiedy Oracle przejdzie na system naliczania licencji za używanie swoich systemów?

Nie zaczęliśmy nawet opracowywać takiego wariantu. Myślę jednak, że w ciągu roku powinniśmy zacząć szukać rozwiązania tego problemu. Musimy sami pojąć, jak będziemy wyceniać oprogramowanie, które będzie używane w intranecie, gdzie nie można kontrolować liczby użytkowników.

Microsoft konsekwentnie twierdzi, że "chudy" klient wymaga architektury NetPC z dyskiem do lokalnego buforowania aplikacji. Firma argumentuje, że w sieci nie ma dość pasma do podtrzymywania działania NC. Czy Oracle ma kontrargumenty?

Jeżeli każdy użytkownik PC dziś chciałby dołączyć do Internetu - to ta sieć padłaby. Ale to nie nastąpi. Wewnątrz korporacji jest dosyć wolnego pasma sieciowego i za każdym razem, gdy napotykamy problem powolnego dostępu do Internetu, jest to sprawa nie tyle pasma przenoszenia, co niewydolnego serwera. Gdy serwer nie ma dostatecznej wydajności, czas oczekiwania się zwiększa.

Jednym z celów NC było uproszczenie administrowania bazami danych. Czy Oracle czyni coś w tym kierunku?

Wiele czynimy w kierunku uproszczenia administrowania, ale jeszcze więcej jest do zrobienia. Nasze korzenie to Unix. Natomiast NC jest urządzeniem bardzo intuicyjnym, które nie będzie miało podręcznika użytkownika, może tylko siedem lub osiem stron instrukcji instalowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200