Oracle frontem do programistów

Strategię rozwoju narzędzi i aplikacji Oracle opiera na idei Network Computing Architecture.

Strategię rozwoju narzędzi i aplikacji Oracle opiera na idei Network Computing Architecture.

Europejska konferencja developerów Oracle'a (Oracle Developer Conference - ODC), która odbyła się w Paryżu w dniach 10-12 grudnia 1996 r., stała się okazją do zaprezentowania nowych produktów z dziedziny baz danych i narzędzi do tworzenia aplikacji, wsparcia platformy Windows NT, nowych form współpracy z firmami i programistami, tworzącymi aplikacje przy użyciu narzędzi Oracle'a lub korzystającymi z baz danych firmy, oraz zademonstrowania na przykładach, jakie korzyści można osiągnąć stosując komputery sieciowe NC.

Oracle i programiści

Celem Oracle Developer Program (ODP), który został oficjalnie przedstawiony na konferencji Oracle Open World w Amsterdamie w kwietniu 1996 r., jest przyśpieszenie akceptacji technologii Oracle przez programistów i niezależnych twórców aplikacji dzięki usprawnieniu procesu przekazywania im informacji i technologii.

Obecnie program przewiduje na poziomie 1 dostęp do danych o produktach firmy dostarczanych w postaci kwartalnego wydania CD-ROM, zawierającego także 90-dniowe próbne wersje produktów, dwumiesięcznika ODP News, dostępu do dedykowanej lokalizacji Web i udziału w konferencjach ODC.

Na konferencji w Paryżu zapowiedziano dwa nowe poziomy wsparcia programistów, dostępne od stycznia 1997 r. Poziom 2 polega na dostarczaniu rozwiązań programistom, pracującym w środowiskach baz danych na biurko w językach Visual Basic oraz C/C++, zamierzającym przejść na produkty Oracle'a. Najbardziej zaawansowany poziom 3 jest przeznaczony dla programistów, włączających w swe aplikacje rozszerzenia zawiązane z obsługą komunikacji, multimediów i OLAP, korzystaniem z serwera uniwersalnego Oracle'a i Network Computing Architecture.

Dla firm zajmujących się opracowaniem kartuszy Oracle'a przewidziano specjalne rozszerzenia programu ODP, obejmujące obszerny zestaw narzędziowy, pakiety do opracowania aplikacji dla Oracle Application Servera oraz stale uaktualniane kopie produktów Oracle'a.

Oracle i transakcje w Internecie

Pokazano Oracle Web Appliction Server 3.0 w wersji beta - pierwszą na świecie realizację transakcyjnego serwera dla Web. Produkt - testowany przez ponad 1100 firm - stanowi główny element środkowej (aplikacyjnej) warstwy architektury NCA. Korzysta on z interfejsu CORBA dostępu do obiektów w sieci i protokołu komunikacji między aplikacjami w sieciach WWW - Internet InterüORB Protocol (IIOP), zapewniającego trwałe sesje połączeniowe między przeglądarką Web, serwerami: aplikacji i bazy danych dla realizacji transakcji przez Internet. Protokół HTTP używany w Internecie nie zapewnia trwałych połączeń: po ściągnięciu strony HTML kończy się kolejna sesja połączeniowa. Nie można więc dokończyć transakcji (commit) ani odwrócić stanu (rollback) nieudanej transakcji, gdyż serwer nie ma informacji o stanie połączenia.

Zadaniem Web Application Servera jest obsługa komunikacji z kartuszami aplikacyjnymi, obsługa komunikacji z dowolnym serwerem bazy danych za pośrednictwem protokołu XA, opracowanego przez konsorcjum X/Open (Web Server może więc współpracować z innymi serwerami baz danych, nie tylko z produktami Oracle) oraz określanie granic i obsługa transakcji rozproszonych we współpracy z opcjonalnie dołączanym monitorem transakcji zgodnym z modelem TX (konsorcjum X/Open).

Oracle Web Application Server współpracuje z Web Serverami Netscape, Microsoft i Apache za pośrednictwem Web Request Broker API. Wszystkie kartusze aplikacyjne automatycznie współpracują z Web Application Server.

Oracle rozszerza wsparcie dla języka Java

Oracle będzie wspierać stosowanie języka Java we wszystkich warstwach swej architektury NCA, tj. w serwerach baz danych, serwerach aplikacji, nowej postaci "chudego" klienta dla NC oraz w narzędziach do opracowania aplikacji. Firma zamierza także dodać wsparcie dla Javy w istniejących już narzędziach.

W serwerach baz danych z języka Java można korzystać za pomocą nowego rozszerzenia J/SQL, umożliwiającego włączanie zapytań SQL w programy napisane w Javie (w podobny sposób, jak obecnie włącza się polecenia SQL w programy C/C++ lub PL/SQL). J/SQL zamienia zapytania SQL na wywołania funkcji API bazy za pośrednictwem sterowników zgodnych ze specyfikacją JDBC (Java Database Connectivity). Java będzie także równoprawnym z PL/SQL językiem programowania aplikacji dla baz danych Oracle. Za jej pomocą będzie można pisać trygery, zapamiętane procedury, metody i opis danych w kartuszach itp.

Oracle zamierza także włączyć możliwości korzystania z Javy we wszystkich swych narzędziach: Developer/2000, Designer/2000, Power Objects, Oracle Discoverer i w nowym obiektowym pakiecie programistycznym Sedona. Jest już dostępny Developer/2000 Web Cartridge, służący do migracji istniejących aplikacji do Web.

Oracle Thin-Client JDBC na komputerach NC zapewni instalację bez żadnych opcji klienta napisanego całkowicie w Javie.

Firma na początku listopada 1996 r. wprowadziła zestaw trzech aplikacji do Web Application Servera, napisanych w języku Java: edytor tekstowy, moduł grafiki prezentacyjnej i arkusz obliczeniowy. Aplikacje te ściśle współpracują z zestawem biurowym InterOffice.

Handel w Internecie

Oracle zawarł kilka porozumień, m.in. z CyberCash, HP i Verifone, w celu zapewnienia bezpiecznej obsługi handlu za pośrednictwem Internetu. Jednym z pierwszych produktów był pokazywany w wersji beta Apollo Merchant Server (aplikacja dla Web Application Servera), zapewniający pełną obsługę klienta przez dom handlowy w Internecie.

Oracle zapowiada również dostarczenie samodzielnego kartusza do obsługi płatności - Oracle Payment Server - oraz do sprawdzania tożsamości - Oracle Security Server.

Wsparcie dla platformy Windows NT

Larry Ellison, nie zgadzający się z prezentowanymi przez tandem Intel/Microsoft kierunkami rozwoju informatyki opartej na wykorzystaniu komputera PC u każdego klienta, zapewnił jednak, że Oracle będzie dostarczać wszystkie swe narzędzia i bazy danych w wersji dla Windows NT, gdyż uważa je za platformę przyszłościową.

Sedona i Oracle 8

Na stoiskach firmy można było obejrzeć wersję beta nowej obiektowoürelacyjnej bazy Oracle 8 oraz pakietu narzędziowego, przeznaczonego do opracowania aplikacji do niej - Sedona.

Pakiet Sedona łączy możliwości narzędzi CASE z przeglądarkami obiektowymi, umożliwiając obiektowe modelowanie danych i procesów, generowanie aplikacji w popularnych językach programowania, kontrolę wersji kodu źródłowego oraz obsługę pracy zespołu programistów. Pojawi się on na rynku razem z bazą Oracle 8 prawdopodobnie w połowie 1997 r.

Oracle 8 jest to - testowana od kilku miesięcy - druga edycja serwera uniwersalnego Oracle7 rel. 7.3, łącząca w jednym produkcie obsługę danych multimedialnych i relacyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200