Szychta przy serwerze

Zaawansowane technologie informacyjne mają się stać podstawą rozwoju społeczno-gospodarczego czterech województw południowo-zachodniej Polski.

Zaawansowane technologie informacyjne mają się stać podstawą rozwoju społeczno-gospodarczego czterech województw południowo-zachodniej Polski.

Szychta przy serwerze

<b>Jerzy Szymura</b>, prezes 2si, pomysłodawca i propagator utworzenia Śląskiej Krzemowej Doliny

Marszałkowie województw: małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego podpisali porozumienie o podjęciu wspólnych działań na rzecz realizacji projektu Autostrada Firm Nowych Technologii. W myśl jego założeń, obszar położony wzdłuż biegnącej od Krakowa, przez Katowice i Opole, do Wrocławia autostrady A-4 ma się stać strefą skoncentrowanej działalności firm z branży teleinformatycznej. Region zdominowany dotychczas przez przemysł ciężki, głównie górnictwo i hutnictwo, ma być ośrodkiem działań innowacyjnych, przyciągającym inwestycje w dziedzinie najnowszych technologii.

Wojewódzkie władze samorządowe zobowiązały się do wspólnego ubiegania się o polskie i zagraniczne fundusze na realizację programu, wspólnego promowania przedsięwzięcia w celu pozyskania inwestorów oraz wzajemnej wymiany informacji i opracowań studialno-planistycznych. "Rolą władz publicznych jest stwarzanie dogodnych warunków do realizacji inicjatywy" - tłumaczył Jan Olbrycht, marszałek województwa śląskiego na zorganizowanej w Katowicach konferencji towarzyszącej Forum Inwestycyjnemu SILESIA. - "Bez zaangażowania środowisk gospodarczych niewiele jednak będzie można zdziałać".

Zdaniem obecnego na spotkaniu Krzysztofa Hellera, podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, coraz większą rolę w realizacji projektów związanych z nowymi technologiami będzie odgrywało partnerstwo publiczno-prywatne.

Razem do celu

Idea przekształcenia górniczego Śląska w centrum nowych technologii zyskuje coraz więcej zwolenników wśród przedstawicieli branży IT i środowisk gospodarczych. Firmy zainteresowane udziałem w projekcie przystąpiły do powołania Stowarzyszenia Autostrada Firm Nowych Technologii, zwanego Klubem A-4. Ma ono rozpocząć działalność jeszcze w 2002 r. Planowane jest też podpisanie porozumienia między działającymi na terenie czterech województw parkami technologicznymi. Firma 2Si wykupiła w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Tychach tereny pod budowę Centrum Zaawansowanych Technologii Informatycznych. W to przedsięwzięcie zamierza zainwestować 4,6 mln zł.

Do sfinansowania realizacji projektu Autostrady Firm Nowych Technologii będą potrzebne fundusze z różnych źródeł. Górnośląski Fundusz Restrukturyzacyjny wraz z Górnośląską Agencją Przekształceń Przedsiębiorstw wystąpił z inicjatywą powołania funduszu venture capital. Zadania związane z budową infostrady mają być wpisane do przygotowywanych przez urzędy marszałkowskie wniosków o fundusze strukturalne z Unii Europejskiej. Niezbędne będzie także zaciągnięcie kredytów, a to może sprawić największe problemy, ponieważ banki niechętnie udzielają pożyczek na inwestycje w nowe technologie.

Realizacji projektu przysłużyłby się z pewnością także rozwój innych dziedzin gospodarki, wytwarzających zapotrzebowanie na produkty i usługi informatyczne. Zdaniem Jerzego Nowaka z Polskiego Towarzystwa Informatycznego, szansą może być ogłoszony przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetarg na produkcję transportera opancerzonego dla wojska. Jeżeli wygrałby go zakład ze Śląska, oznaczałoby to stałe zlecenia dla miejscowej branży teleinformatycznej.

Mocni wiarą

Autostrada Firm Nowych Technologii ma się stać jednym z podstawowych składników przygotowywanej Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Śląskiego RIS-SILESIA. Obecnie województwo śląskie uczestniczy w finansowanym przez Unię Europejską programie PRELUDE. Jego celem jest wspieranie lokalnych i regionalnych inicjatyw na rzecz rozwoju gospodarki cyfrowej. Zagadnienia związane z systemami informatycznymi wchodzą też w skład programu PLATO-SILESIA, obejmującego szkolenia z zakresu zarządzania dla małych i średnich firm.

Powodzenie inicjatywy przekształcenia południowo-zachodniej Polski w centrum zaawansowanych technologii w dużej mierze będzie zależało od nastawienia osób zainteresowanych udziałem w projekcie. "Musimy najpierw sami się przekonać, że pomysł jest ważny i możliwy do realizacji. Inaczej trudno będzie nam przekonać inwestorów" - uważa marszałek Jan Olbrycht. Wiele podjętych działań wskazuje, że inicjatywa ma szansę na urzeczywistnienie.

Komputerowe zagłębie

Pomysłodawcą i wytrwałym propagatorem idei utworzenia Śląskiej Doliny Krzemowej jest Jerzy Szymura, prezes katowickiej spółki 2Si. Śląsk ma - jego zdaniem - wiele atutów, które pozwalają traktować ten projekt w kategoriach realnego, możliwego do osiągnięcia celu gospodarczego. Najważniejszym kapitałem, którym dysponują województwa zainteresowane udziałem w projekcie, jest potencjał intelektualny. Na obszarze tym działa 25 wyższych uczelni. Co roku naukę w nich kończy 75 tys. osób, czyli jedna trzecia wszystkich absolwentów szkół wyższych w Polsce. Na terenie południowo-zachodniej Polski funkcjonuje prawie 250 firm z branży informatycznej. Firmy te wypracowują jedną trzecią przychodów rynku IT w Polsce. Tutaj też znajduje się wiele centrów IT dużych instytucji, m.in. Fortis Banku i ING Banku.

Atutem jest także działalność specjalnych stref ekonomicznych, zlokalizowanych w województwach położonych wzdłuż autostrady. Chociaż zajmowane przez nie tereny stanowią 35% powierzchni wszystkich takich stref w Polsce, to w tym rejonie jest zlokalizowanych aż 72% wszystkich inwestycji. Istnieje też bardzo dobra infrastruktura komunikacyjna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200