W poszukiwaniu uniwersalnego złącza

Wciąż nie sprawdzają się zapowiedzi uproszczenia architektury komputerów dzięki wprowadzeniu interfejsu uniwersalnego. Czy USB 2.0 zmieni tę sytuację?

Wciąż nie sprawdzają się zapowiedzi uproszczenia architektury komputerów dzięki wprowadzeniu interfejsu uniwersalnego. Czy USB 2.0 zmieni tę sytuację?

W poszukiwaniu uniwersalnego złącza

Złącza wykorzystywane w komputerach PC

Według przedstawicieli Intela, w bieżącym roku nastąpi masowe upowszechnienie wydajnych interfejsów USB 2.0 o przepustowości 480 Mb/s (60 MB/s), które w komputerach PC zaczną zastępować dotychczas stosowane złącza USB 1.1 (12 Mb/s). Przewidywania te są związane m.in. z czerwcową premierą intelowskich chipsetów 845 G/E i 845 GL, które integrują kontrolery USB 2.0. Dzięki nim interfejsy szeregowe nowej generacji staną się wkrótce standardowym wyposażeniem komputerów PC. Warto przypomnieć, że konkurująca z Intelem na tym rynku VIA Technologies już wcześniej wprowadziła chipsety Apollo P4X333 zawierające kontrolery USB 2.0 oraz wykorzystujące je płyty główne.

Uniwersalny interfejs

Standardowa implementacja USB 2.0 to nie tylko wzrost wydajności interfejsu, ale przede wszystkim szansa na uproszczenie konstrukcji komputerów, które obecnie są wciąż wyposażane w dużą liczbę złączy: szeregowe RS232, równoległe, PS/2, USB 1.1, gniazda mikrofonu, głośników, wideo, sieciowy Ethernet, a coraz częściej również interfejsy FireWire.

Gdy w 1995 r. pojawiła się specyfikacja USB, jedną z jej mocno podkreślanych zalet była możliwość eliminacji przestarzałych złączy, m.in. RS232 i równoległych Centronics, przez jedno uniwersalne - właśnie USB (rozwinięciem nazwy USB jest uniwersalna szyna szeregowa). Dotąd zapowiedzi te nie sprawdziły się, a przeciwnie, liczba interfejsów wzrosła.

Wprowadzenie USB 2.0 z pewnością nie spowoduje natychmiastowej rezygnacji producentów komputerów z instalacji innych złączy, ale otwiera producentom urządzeń peryferyjnych możliwość powszechnego oferowania urządzeń z tym interfejsem. Dotychczas nie mieli oni ku temu powodów, gdyż urządzenia peryferyjne USB 2.0 wymagały instalacji dodatkowych dedykowanych kontrolerów w starszych komputerach. Szeroka prezentacja urządzeń wyposażonych w USB 2.0 jest spodziewana podczas konferencji USB Implementers Forum, która odbędzie się w USA w czerwcu br. Urządzenia wyposażone w ten interfejs zapowiedziały już m.in. Logitech i Microsoft.

Konkurencja dla FireWire?

USB nie było dotąd uważane za bezpośrednią konkurencję dla szybkiego interfejsu IEEE 1394 nazywanego również FireWire. USB 2.0 ma jednak wszelkie cechy wskazujące na to, że rozpocznie się wojna między tymi technologia- mi. Nowy standard oferu- je większą przepustowość niż FireWire (odpowiednio: 480 i 400 Mb/s), a pod koniec ub.r. został również rozszerzony o możliwość realizacji bezpośredniej komunikacji point-to-point bez pośrednictwa komputera. Dotychczas standard USB wymagał wykorzystania komputera przy wymianie danych i, inaczej niż w FireWire, niemożliwe było bezpośrednie połączenie dwóch urządzeń peryferyjnych.

Nie zaniechano jednak rozwijania standardu FireWire. Już w najbliższym czasie ma zostać udostępniona kolejna wersja złącza IEEE 1394b o 2-krotnie większej przepustowości (800 Mb/s), która w ciągu najbliższych lat ma być zwiększona do 1,6 Gb/s i 3,2 Gb/s. Ponadto opracowywane są specyfikacje sieciowej wersji FireWire - interfejsu, który ma współpracować z Ethernetem, umożliwiając budowę małych sieci lokalnych opartych na FireWire.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200