Standard sieciowego drukowania

Powstają dwie specyfikacje określające zasady przesyłania wydruków przez Internet.

Powstają dwie specyfikacje określające zasady przesyłania wydruków przez Internet.

Microsoft poinformował, że pracuje nad nową technologią, która umożliwi drukowanie dokumentów przez Internet na drukarkach wyposażonych w specjalny interfejs WWW. Ma ona być zrealizowana w kolejnych wersjach systemu Windows NT. Jednocześnie firma współpracuje z internetowym komitetem normalizacyjnym IETF i innymi producentami nad nowym protokołem, mającym umożliwić wysyłanie plików do druku za pośrednictwem Internetu. Niestety, na razie nie wiadomo, czy nowa technologia znajdzie się w NT, zanim zostanie ogłoszona oficjalnym standardem, czy też później.

Duża popularyzacja Internetu wśród użytkowników korporacyjnych ułatwiła znacznie wymianę informacji i plików. Obecnie producenci szukają nowych metod wykorzystania potencjału, jaki oferuje Internet oraz znajdujący się już praktycznie "na każdym biurku" protokół TCP/IP. Kolejnym krokiem jest umożliwienie użytkownikom wysyłania wydruków na dowolną drukarkę widoczną z poziomu Internetu, np. klient może drukować formularz zamówienia na drukarce dostawcy (co w swym działaniu podobne byłoby do faksu - z tym że byłoby realizowane przez sieć komputerową).

Do niedawna jedynymi dużymi firmami, które pracowały nad nowym standardem, umożliwiającym drukowanie przez Internet, były Novell i IBM. Firmy te zobowiązały się, że taka funkcjonalność znajdzie się w kolejnych wersjach ich systemów operacyjnych. Od niedawna w projekcie uczestniczy też Microsoft.

"Jeżeli zrealizujemy w NT naszą technologię drukowania przez Internet, to będziemy wspierać także oficjalny standard proponowany przez IETF" - zapewnia Enzo Schiano, product manager odpowiedzialny za Windows NT Server. Nie poinformował on jednak, czy nowa technologia znajdzie się już w najbliższej wersji Windows NT, oznaczonej numerem 5.0.

Rozwiązanie Microsoftu

W technologii wydruku proponowanej przez Microsoft klient będzie wysyłać wydruk do serwera Windows NT za pośrednictwem specjalnego sterownika działającego wg protokołu HTTP. Sterownik ten ma nawiązywać łączność z serwerem Internet Information Server, który będzie zawierał zintegrowane oprogramowanie serwera drukowania, oferującego możliwość komunikacji poprzez HTTP. Serwer ma otrzymywać od klienta plik do wydrukowania (w sesji HTTP) i przesyłać go do odpowiedniej drukarki pracującej w sieci.

Użytkownik będzie mógł także za pośrednictwem dowolnej przeglądarki WWW sprawdzić stan drukarki, a także inne informacje o wykonywanych wydrukach generowane przez serwer wydruku NT.

Pierwsza specyfikacja

Około miesiąca temu IETF zaprezentowało draft nowego standardu IPP (Internet Printing Protocol), który definiuje zasady współpracy serwerów wydruku i klientów komunikujących się za pośrednictwem Internetu. Pełna wersja specyfikacji oczekiwana jest w grudniu br., a gotowe produkty z zaimplementowaną obsługą IPP najwcześniej w 1998 r.

Pierwsza wersja IPP definiuje wspólny interfejs, dzięki któremu komputery mogą lokalizować drukarki w sieci WWW, przesyłać do nich wydruki, a także sprawdzać stan realizacji wydruku i usuwać przesłane wcześniej zlecenia. Wersja ta daje jednak administratorom ograniczone możliwości monitorowania drukarek. Kolejne wersje protokołu będą oferować bardziej zaawansowane funkcje administracyjne.

IPP zostanie zaimplementowany w najbliższej wersji oprogramowania Novell Distributed Printing Service. Firma doda do protokołu także własne rozszerzenia, które zwiększą jego funkcjonalność.

Mimo zapewnień Microsoftu, że obok własnej technologii wspierać on będzie standard proponowany przez IETF, analitycy rynkowi są sceptyczni. "Microsoft już wcześniej przekonał producentów drukarek, że warto, by byli zgodni z ich oprogramowaniem" - argumentuje wiceprezes IDC Angela Boyd. - "Bardzie prawdopodobne jest, że to producenci drukarek wspierać będą dwa standardy: Microsoftu i proponowany przez Novella, Netscape i IBMüa".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200