Naftowa CORBA

Czy może być cokolwiek dziwnego w tym, że Chevron, jeden z największych amerykańskich dostawców ropy naftowej, buduje rurociąg? Może, jeśli uwzględnić fakt, że będzie on służył nie do przesyłania ropy, ale informacji.

Czy może być cokolwiek dziwnego w tym, że Chevron, jeden z największych amerykańskich dostawców ropy naftowej, buduje rurociąg? Może, jeśli uwzględnić fakt, że będzie on służył nie do przesyłania ropy, ale informacji.

Firma Chevron Petroleum Technology z Houston postanowiła połączyć swoje komputerowe systemy inżynierskie i przeglądarki WWW z milionami informacji geograficznych, sejsmicznych i historycznych porozrzucanych po tysiącach serwerów na całym świecie. Rozwiązanie ma być oparte na technologii CORBA (Common Object Request Broker Architecture), wieloplatformowym standardzie typu middleware. Wykorzystanie jej w Chevron będzie jednym z największych wdrożeń obiektowego środowiska middleware. "Przyczyną takiego wyboru jest to, iż CORBA jest jedyną obecnie technologią, która umożliwia łatwy dostęp do wszystkich naszych zróżnicowanych baz danych" - twierdzi Clay Harter, analityk systemowy z Chevron.

Orbix w Chevronie

Wieloplatformowość i możliwość współpracy wielu aplikacji to dwie kluczowe cechy standardu CORBA. Jeśli produkty różnych dostawców będą z nim zgodne, oznaczać to będzie mniej problemów dla działów informatycznych, związanych z ryzykiem zakupu niekompatybilnych systemów, mniej wydatków na szkolenia i mniej traconego czasu przez dostawców na zgranie nie pasujących do siebie produktów. Mówiąc obrazowo, technologię CORBA można uważać za rodzaj translatora umożliwiającego komunikowanie się między sobą komponentów sieci, aplikacji i baz danych za pomocą różnych systemów operacyjnych. Rozwój tej technologii jest nadzorowany przez OMG (Object Management Group), konsorcjum składające się z ponad 700 producentów oprogramowania.

Mając to wszystko na uwadze, Chevron zakupił za 2,5 mln USD oprogramowanie Orbix, wspierające podstawowy system firmy w zakresie wykorzystywania zasobów i prowadzenia produkcji. System autorstwa firmy Iona Technologies może obsługiwać 2-3 tys. użytkowników i działa na unixowym sprzęcie Sun Microsystems, IBM i Digitala. Jeśli w przyszłości okaże się, że technologia ta sprawdzi się w jednym oddziale Chevrona, z czasem zostanie wdrożona także w pozostałych. Sercem systemu Orbix jest ORB (Object Request Broker), odpowiedzialny za niewidzialną dla użytkownika komunikację między obiektami a siecią.

Chevron jest obecnie jedną z wielu firm przedkładających technologię CORBA nad konkurencyjne rozwiązanie DCOM (Distributed Component Object Model)Microsoftu, oparte na Windows. Spośród innych amerykańskich użytkowników warto wymienić np. bank Colonial Savings, stosujący technologię CORBA do usprawnienia obsługi klienta poprzez udostępnienie mu informacji zgromadzonych na własnych serwerach. Za pomocą ORB udało się podłączyć własne bazy danych do Internetu, co pozwala klientom za pomocą własnych przeglądarek na ściąganie informacji np. o notowaniach giełdowych. Do tej pory informacje te byłe dostępne wyłącznie pod zawsze zajętym numerem telefonu banku.

Kilka tygodni temu cztery firmy komputerowe - IBM, Netscape, Oracle i Sun - podpisały alians zobowiązujący je do wdrożenia w swoich produktach technologii CORBA, a wszystko to w celu niezawodnej współpracy urządzeń i oprogramowania oferowanego przez zainteresowane firmy. Alians ten jest wyzwaniem dla Microsoftu i jego ActiveX oraz DCOM, które obecnie są oparte na Windows, a w przyszłości mają działać także w środowisku unixowym. Przykładowo, Chevron użytkuje DCOM tylko w tych oddziałach, w których wszystkie komputery pracują pod Windows 95 lub NT. Tłum. Wojciech Gryciuk

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200