Microsoft licencjonuje technologię Citirix

Windows NT zostanie wyposażone w możliwość współpracy z terminalami.

Windows NT zostanie wyposażone w możliwość współpracy z terminalami.

Microsoft, który do niedawna był zdecydowanym przeciwnikiem technologii komputerów sieciowych NC, twierdząc, że nie mają one szansy zastąpić PC-tów, na konferencji WinHEC (Windows Hardware Engineering Conference) ogłosił zmianę strategii. Zapowiedział wprowadzenie na rynek specjalnych terminali, które będą mogły korzystać z aplikacji uruchamianych na serwerach Windows NT.

Terminale te nie mają jednak zastąpić komputerów NetPC, lecz stać się lepszą alternatywą dla prostych terminali znakowych, pracujących jeszcze w wielu firmach. Według zapowiedzi Billa Gatesa, prezesa Microsoftu, który wystąpił na otwarciu konferencji WinHEC, terminale Windows będą wyświetlać na ekranach aplikacje pracujące na serwerach Windows NT 5.0 za pośrednictwem specjalnego protokołu wideo. Pytania obserwatorów rynku wzbudzał zapowiadany przez prezesa Microsoftu "specjalny protokół wideo". Spekulowano, czy Microsoft zastosuje w swoim produkcie rozwiązanie firmy Citrix (protokół ICA), które dostępne jest już na rynku w produkcie WinFrame, czy też zdecyduje się opracować własne, alternatywne rozwiązanie, np. na bazie technologii wykorzystywanej przez firmę WebTV, którą Microsoft niedawno przejął.

A jednak Citrix

12 maja br. Microsoft definitywnie odpowiedział na pytania wysuwane przez rynek i analityków. Nad koncepcją terminali Windows firma będzie współpracować z Citrix Systems i francuską Prologue SA. Jeszcze w tym roku Microsoft doda do Windows NT Server 4.0 możliwość pracy wielosesyjnej i obsługiwania użytkowników podłączonych do serwera za pośrednictwem terminali. Możliwość ta będzie także standardową cechą Windows NT 5.0.

Urządzenia, które Microsoft nazywa terminalami Windows, nie wymagają systemu operacyjnego, lecz wyświetlają jedynie interfejs użytkownika aplikacji, która w danej chwili jest uruchomiona na serwerze. Nowe rozszerzenia dla Windows NT umożliwiające realizację wielosesyjnego dostępu będą opracowywane wspólnie z firmą Prologue, która oferuje już oprogramowanie WiNTimes podobne w swym działaniu do WinFrame Citrixa. Ostatnia z tych firm licencjonuje dla Microsoftu technologię ICA (protokół przesyłania obrazu na terminal i reakcji użytkownika do serwera). W zależności od rodzaju aplikacji oraz użytego terminala użytkownicy będą komunikować się z serwerem za pośrednictwem ICA lub też protokołu T.Share. Ten ostatni, wykorzystywany już w oprogramowaniu konferencyjnym NetMeeting, znajdzie zastosowanie wśród klientów-terminali, korzystających z systemów rodziny Windows (np. Windows CE). ICA będzie pracować zarówno na klientach Windows, jak i dowolnych terminalach. Najistotniejszym elementem zawartego porozumienia jest fakt, że nowe funkcje Windows NT mają być w pełni zgodne z dostępnym już oprogramowaniem WinFrame i będą wspierać wszystkie aplikacje, działające na Windows NT. Dzięki temu aplikacje biurowe pracujące w środowisku Windows mogą być uruchamiane na dowolnych urządzeniach - komputerach i terminalach. Zawarte z Citrix i Prologue porozumienie dowodzi, że Microsoft podchodzi poważnie do technologii sieciowych komputerów, które zaledwie rok temu próbował ośmieszyć, a także proponuje alternatywne rozwiązanie, mogące przyhamować adaptowanie NC w firmach.

Za technologię ICA Microsoft zapłacił Citrixowi 75 mln USD. Firma ta ma otrzymać jeszcze 100 mln USD, gdy na rynku pojawi się pełny produkt Microsoftu oferujący możliwość współpracy z terminalami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200