Mainframe ICL z Pentium Pro

Komputery mainframe dodatkowo wyposażone w procesory Pentium Pro będą mogły pracować pod kontrolą Windows NT, UnixWare i Open VME.

Komputery mainframe dodatkowo wyposażone w procesory Pentium Pro będą mogły pracować pod kontrolą Windows NT, UnixWare i Open VME.

ICL we wrześniu br. wprowadzi na rynek nową rodzinę komputerów mainframe o nazwie Trimetra, które - poza procesorami CMOS firmy Fujitsu - będą dodatkowo wyposażone w standardowe procesory Pentium Pro Intela. Umożliwi to działanie Trymetry nie tylko pod kontrolą dedykowanego systemu operacyjnego Open VME firmy ICL, ale także pod Windows NT Microsoftu i UnixWare firmy Santa Cruz Operation. Spośród prawie trzydziestu nowych modeli, najbardziej zaawansowany technologicznie jest model SY, który będzie oferował dwukrotnie większą wydajność od sprzedawanego obecnie modelu SX. Ma to zapewnić ponad dwóm tysiącom dotychczasowych użytkowników komputerów mainframe produkcji ICL wygodny sposób upgrade'u do systemów ICL Millennium, które w przyszłości mają całkowicie bazować na procesorach Merced, opracowanych wspólnie przez Intela i Hewlett-Packarda.

Pod koniec br. ICL zamierza wprowadzić na rynek pierwszy, oparty na intelowskich procesorach, serwer mainframe, o nazwie DY, w skład którego będą wchodziły 1 lub 2 układy Pentium Pro, i na którym będzie można uruchamiać aplikacje pisane pod systemem operacyjnym Open VME. W systemach opartych na procesorach Merced, które ICL zamierza sprzedawać jeszcze przed 2000 r., wszystkie trzy systemy operacyjne będą w stanie dzielić te same dyski i pliki. Składniki systemów SY i LY będą się z nimi komunikowały za pomocą bramki EDA/SQL.

Do środowiska OpenVME ICL zamierza także przenieść system Nat Star, francuskiej firmy Nat Systems, do rozwijania aplikacji. Umożliwi to przenoszenie aplikacji opracowanych dla komputerów PC do jednego z trzech systemów operacyjnych obecnych na serwerze mainframe (Windows NT, UnixWare lub VME) bez konieczności rekompilacji. Natomiast wyposażenie Trimetry w SNMP pozwoli zarządzać nią za pomocą popularnych na rynku narzędzi, takich jak: OpenView, Unicenter czy Tivoli.

Zdaniem przedstawicieli IDC, najważniejszą zaletą nowego rozwiązania jest możliwość dynamicznego odciążania i dociążania procesorów oraz partycjonowanie pamięci w zależności od rodzaju aplikacji używanych przez serwer mainframe'owy. Natomiast członkowie ICL twierdzą, że Trimetra obniży koszty posiadania sprzętu o ok. 40% dzięki lepiej dopasowanym komponentom sprzętowym, mniejszemu poborowi mocy, zredukowanym kosztom serwisu i mniejszym gabarytom urządzeń, zajmujących mniejszą powierzchnię. W przyszłości ICL zamierza jednak większą uwagę przywiązywać do rozwoju aplikacji i bardziej zaawansowanych usług serwisowych niż do rozwoju sprzętu, mimo iż jeszcze przed wprowadzeniem Trimetry na rynek wartość zamówień przekroczyła w Europie 20 mln GBP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200