Lotus ma się dobrze

Kolejna wersja Lotus Notes oznaczona numerem 4.6 wchodzi w fazę testów beta.

Kolejna wersja Lotus Notes oznaczona numerem 4.6 wchodzi w fazę testów beta.

Firma Lotus Development, która pozostała zdecydowanie w tyle pod względem funkcjonalności oprogramowania klienckiego swojego systemu poczty elektronicznej i środowiska pracy grupowej, przygotowuje kolejną wersję klienta Lotus Notes, mającego być konkurencją dla oprogramowania Microsoft Outlook i Netscape Communicator. W najbliższym tygodniu w fazę testów beta wejdzie zarówno oprogramowanie klienckie Notes 4.6, jak i serwer Domino 4.6.

Lotus informuje, że pełne wersje obu produktów znajdą się na rynku już w czerwcu. Analitycy są jednak sceptyczni w stosunku do tych zapowiedzi, gdyż firma nie udostępniła jeszcze nawet wersji beta. Bez względu jednak na obecny pośpiech z prezentacją Notes 4.6, produkt ten będzie spóźniony - Outlook dostępny jest już na rynku, a premiera Communicatora zapowiadana jest na początek czerwca br.

Klient

Nowy klient Notes 4.6 postrzegany jest jako oprogramowanie krytyczne dla dalszego rozwoju systemu Lotus Notes. Jeśli nie dorówna ono funkcjonalnie produktom Microsoftu i Netscape, to produkt ten nie będzie mógł już efektywnie konkurować z rozwiązaniami tych firm. Choć Lotus ma bardzo dobre produkty serwerowe, to ich strona kliencka wyraźnie "kuleje".

Notes 4.6 przynosi jednak pewne nadzieje. Interfejs użytkownika ewoluuje coraz bardziej w kierunku znanego użytkownikom programu Outlook Express. Klient Notes nie jest już wyłącznie narzędziem, które realizuje dostęp do baz danych, ale przekształca się w program pocztowy, który pozwala sięgać do wszelkich potrzebnych informacji. Ekran podzielony jest na kilka części, w których wyświetlane jest drzewo folderów, wszystkie listy znajdujące się w danym folderze oraz podgląd aktualnie wybranego listu.

Program wspiera w pełni adresy URL przesyłane w komunikatach pocztowych (automatycznie je wyróżnia oraz uruchamia odpowiednią aplikację po kliknięciu na nich), zawiera wsparcie dla appletów w Javie oraz kilka innych nowinek, np. możliwość ukrycia nadawcy listu, czyli wysyłania anonimów. Wprowadzono także możliwość prowadzenia terminarzy i listy zadań do realizacji.

Istotnym dodatkiem, który jest bezpośrednią odpowiedzią Lotusa na możliwości oprogramowania Outlook Microsoftu, jest wsparcie dla protokołu POP3 umożliwiającego zdalne odbieranie poczty z dowolnych serwerów wspierających ten protokół. Dzięki niemu można np. wykorzystywać Notes 4.6 jako klienta Microsoft Exchange 5.0.

Serwer

Po stronie serwera Domino 4.6 pakiet będzie wspierał pełną implementację protokołu IMAP (Internet Message Access Protocol), NNTP (Network News Transfer Protocol), a także LDAP (Lightweight Directory Access Protocol). IMAP umożliwi użytkownikom bardziej elastyczne niż dotąd decydowanie, które wiadomości przesyłane pocztą elektroniczną mają być ściągnane z serwera na komputer (co jest szczególnie ważne w przypadku zdalnych połączeń).

NNTP pozwoli z kolei serwerom Domino funkcjonować jako serwery informacyjne replikujące informacje z serwerów sieci USENET News. Lotus nie wyjaśnił, którą wersję protokołu LDAP wspierać będzie najnowsza wersja Domino. Prawdopodobnie będzie to LDAP2. Wsparcie dla wersji trzeciej zapowiadane jest bowiem dopiero na koniec br., kiedy premierę będzie miała nowa wersja Notes i Domino nazywana obecnie kodowo Maui.

W Domino 4.6 znajdzie się także ulepszony mechanizm obsługi protokołu HTTP, pochodzący z oprogramowania IBM Internet Connection Server. Przyspieszy on znacznie ściąganie stron WWW poprzez transmisję tekstu, grafiki i appletów Javy za pośrednictwem pojedynczej sesji komunikacyjnej (dotąd dla każdego pliku było otwierane oddzielne połączenie).

Chociaż wersja 4.6 serwera Domino zostanie wzbogacona o kilka protokołów internetowych, nie będą to ich aktualne implementacje. Kiedy konkurencja oferuje już wsparcie dla protokołu IMAP4, Lotus zapowiada dostarczenie w kolejnej wersji produktu starszego rozwiązania. Analitycy rynku twierdzą, że firma w ten sposób chce zachować pełną zgodność z istniejącymi już instalacjami, zamiast się od nich odciąć i zaimplementować najnowsze technologie.

Lotus zapowiada prostszą niż dotąd administrację serwerami Domino za pośrednictwem technologii znanej kodowo jako Club Med.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200