Intel na cenzurowanym

Digital i Cyrix wystąpiły do sądów, oskarżając Intela o naruszenie praw patentowych.

Digital i Cyrix wystąpiły do sądów, oskarżając Intela o naruszenie praw patentowych.

Intel Corporation znalazł się ostatnio pod zmasowanym ogniem zarzutów o naruszanie patentów. Najpierw Digital Equipment Corporation, a następnie Cyrix wystąpiły do amerykańskich sądów z pozwami przeciwko tej firmie i żądaniem wysokich odszkodowań oraz zaprzestania wykorzystywania opatentowanych technologii przy produkcji procesorów Pentium, Pentium Pro oraz Pentium II. Oskarżenia Digitala dotyczą dziesięciu patentów związanych z technologiami opracowanymi dla układów VAX i Alpha, a Cyrixa - dwóch, do których prawa firma ta właśnie uzyskała. Bezpośrednio po ogłoszeniu tych informacji spadła wartość akcji Intela i Cyrixa, natomiast wzrosła Digitala.

Czego chce DEC?

Prawnicy Digitala wystąpili o przyznanie odszkodowań odpowiadających potrójnej wysokości poniesionych przez tę firmę strat w związku ze "świadomym" naruszeniem praw patentowych. Obecnie nie wiadomo dokładnie co Digital chce osiągnąć. Jego przedstawiciele zapewniają, że celem wystąpienia do sądu nie jest chęć uzyskania nakazu wstrzymania produkcji układów rodziny Pentium. W razie sukcesu firma natomiast może otrzymać wielomiliardowe odszkodowania, spowodować konieczność przeprojektowania architektury Pentium lub zawrzeć porozumienie dotyczące wymiany patentów.

W związku z wystąpieniem do sądu, Digital Equipment zwołał konferencję prasową, podczas której - Robert Palmer - prezes firmy, sugerował, że Intel nie inwestuje dostatecznie dużo w badania, aby opracowywać w pełni oryginalne architektury nowych procesorów.

1000 patentów Intela

W odpowiedzi na oskarżenia, Intel wydał oświadczenie stwierdzające, że zamierza energicznie bronić swojej pozycji na rynku mikroprocesorów i "opierając się na wstępnych analizach, uważa, że żaden z produktów firmy nie narusza rozwiązań patentowych Digital Equipment Corporation". Jednocześnie, w nawiązaniu do stwierdzeń Roberta Palmera dotyczących wysokości inwestycji Intela w badania i rozwój nowych technologii, przedstawiciele firmy podkreślają, że w ciągu trzech ostatnich lat Intel uzyskał prawie 1000 patentów na półprzewodniki, mikroprocesory oraz inne technologie i wydał ponad 4 mld USD na badania i rozwój.

Kwestionowane przez Digitala prawa Intela do wykorzystywania technologii dotyczą m.in.: architektury pamięci podręcznej, systemu eliminacji konfliktów w dostępie do pamięci, metody przewidywania kolejności wykonywania instrukcji (branch prediction), systemu mapowania rejestrów, funkcji przewidywania powrotów z wykonywanych procedur.

Natomiast Cyrix oskarża Intela o naruszenie uzyskanych właśnie przez tę firmę patentów dotyczących funkcji zarządzania energią oraz zmiany nazw rejestrów.

Analitycy rynku nie spodziewają się, żeby procesy przeciwko Intelowi miały wpływ na dominującą pozycję tej firmy na rynku procesorów dla komputerów PC i spowodowały wstrzymanie produkcji procesorów Pentium, Pentium Pro lub Pentium II. Niektórzy uważają, że Digital, który od wielu lat, oferując najszybsze z dostępnych procesory Alpha i dysponując nowoczesnymi technologiami, nie jest w stanie osiągnąć sukcesu rynkowego, postanowił w inny sposób osłabić pozycję Intela.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200