Integracja NT i Unixa

Już są rozwiązania, umożliwiające uruchamianie aplikacji unixowych na serwerach Windows NT.

Już są rozwiązania, umożliwiające uruchamianie aplikacji unixowych na serwerach Windows NT.

Problem integracji środowisk Windows NT i Unix nie jest nowy. Możliwościami uruchamiania tych samych aplikacji w obu systemach zainteresowani są użytkownicy odpowiedzialni za realizację projektów informatycznych, zakładających pełną integrację obu środowisk. Niestety, producenci oprogramowania unixowego nie spieszą się z opracowaniem nowych wersji aplikacji, ważnych dla wielu firm, a przeznaczonych dla systemu Microsoftu. Niemniej na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi, które mają umożliwić użytkownikom samodzielne portowanie tych aplikacji z Unixa do NT.

Wiele firm implementuje Windows NT w sieciach unixowych w związku z ich zaawansowaną integracją z systemami i aplikacjami biurowymi. Jednak w takich przypadkach integracja z Unixem, umożliwiająca jedynie zdalne logowanie, wykonywanie wydruków i dostęp do plików, często okazuje się niewystarczająca. Osoby zarządzające siecią chciałyby mieć możliwość uruchamiania na NT tych samych aplikacji, co na serwerach unixowych. Jednak tak daleko posunięta integracja może być bardzo trudna i kosztowna. Kilka firm dostarcza już narzędzia, które mają ułatwić jej realizację.

Hewlett-Packard zapowiedział dostępność oprogramowania Enterprise File System, które umożliwia współdzielenie aplikacji i plików między systemami Windows NT a Unix. Rozwiązania dostarczane przez Citrixa, Insignia Solutions i Tektronix pozwalają natomiast użytkownikom unixowych stacji roboczych korzystać zdalnie, w trybie terminalowym z aplikacji Office rezydujących na serwerze Windows NT.

Bardziej zaawansowane rozwiązania oferują firmy: DataFocus i Softway. Ich produkty pozwalają przenosić aplikacje unixowe w środowisko Windows NT i uruchamiać je na serwerach NT.

Dziadek do orzechów

Problem portowania aplikacji unixowych do systemu Windows NT częściowo rozwiązuje oprogramowanie Nutcracker Suite firmy Datafocus. Pozwala ono uruchamiać aplikacje unixowe praktycznie nie zmienione na serwerze Windows NT.

Oprogramowanie Nutcracker składa się z zestawu specjalnych bibliotek, umożliwiających kompilację kodu źródłowego aplikacji unixowych za pośrednictwem interfejsów programistycznych Win32 na Windows NT, w wyniku czego generowany jest standardowy dla platformy Windows plik wykonywalny EXE. Aplikacja ta wymaga jednak uruchamiania na serwerze, na którym zainstalowane są biblioteki Nutcrackera.

Choć pakiet firmy Datafocus w prosty sposób pozwala portować aplikacje unixowe na Windows NT, to ich wydajność jest mniejsza niż aplikacji, które zostały od nowa "przepisane" pod kątem pracy w systemie Microsoftu.

Nutcracker pozwala portować na NT wszelkie domeny, programy znakowe budowane w C, C++ i Fortranie, a także X/Motif. Aplikacje mogą być portowane z systemów Solaris, HP-UX i AIX. Najnowsza wersja oprogramowania oznaczona numerem 3.0 wspiera także system Xvision Eclipse firmy SCO i wyposażona jest w funkcjonalność, umożliwiającą użytkownikom Windows jednoczesne uruchamianie aplikacji Windows i Unix.

Unix na NT

Jednak najciekawszym - w opinii analityków - produktów umożliwiających uruchamianie aplikacji unixowych w środowisku Windows NT jest OpenNT firmy Softway. W rzeczywistości OpenNT jest zmienioną wersją systemu Microsoftu. Było to możliwe dzięki licencjonowaniu kodu źródłowego Windows NT przez firmę Softway.

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że użytkownik otrzymuje w rzeczywistości system z jednym jądrem (NT kernel), ale umożliwiający uruchamianie zarówno aplikacji Windows, jak i Unix. Ponadto część unixowa jest dobrze zintegrowana z dostępnymi w Windows NT mechanizmami zabezpieczeń, dostępu do plików i struktura domenową całego systemu.

Poprzednia wersja OpenNT oznaczona numerem 1.1, wprowadzona na rynek w ub.r., umożliwiała uruchamianie na Windows NT aplikacji unixowych pracujących w trybie tekstowym. Nowa wersja - OpenNT 2.0 - umożliwia stacjom roboczym i serwerom NT uruchamianie aplikacji, pracujących w trybie klient/serwer, a także aplikacji graficznych środowiska X Windows. Ponadto produkt firmy SoftWay pozwala na realizację wieloprocesowości na Windows NT - czyli możliwość logowania na jednej maszynie jednocześnie kilku użytkowników na oddzielnych sesjach.

Według opinii osób testujących wersję beta, jako pierwsi produkt powinni zaadaptować administratorzy, którzy zarządzają heterogenicznymi sieciami Windows NT i Unix oraz chcą zadanie to realizować z poziomu pojedynczej konsoli działającej na Windows NT. Jednak analitycy oceniają, że produkty tego typu mogą służyć wyłącznie do realizacji specyficznych zadań - lecz z pewnością nie do uruchamiania krytycznych dla biznesu aplikacji bazodanowych.

Dodatkowe informacje o OpenNT można znaleźć na internetowym serwerze http://www.softway.com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200