Handel na mainframe

IBM zaprezentował technologię klastrową dla komputerów mainframe S/390.

IBM zaprezentował technologię klastrową dla komputerów mainframe S/390.

Prezentacja technologii klastrowej Parallel Sysplex dla maszyn S/390 była okazją do przedstawienia strategii IBM dotyczącej rozwoju najwydajniejszych komputerów mainframe.

Największe pojedyncze maszyny z rodziny S/390, 10-procesorowe Parallel Enterprise Server, mogą być obecnie łączone w klastry Parallel Sysplex składające się z 32 komputerów i zarządzane, jak pojedyncza maszyna, zapewniając wydajność sięgającą 10 tys. MIPS. "Nie oznacza to jednak, że w klastry nie można połączyć jednoprocesorowych maszyn" - stwierdził Arthur Parker, dyrektor generalny IBM d/s systemów S/390 w regionie EMEA. Największa obecnie używana w Polsce maszyna S/390 ma wydajność zaledwie 60 MIPS, a do końca roku będzie miała 100 MIPS. Zdaniem dyrektora IBM, rozwiązania klastrowe, składające się z względnie słabych maszyn S/390działają m.in. w Finlandii. "W tym przypadku dla klientów nie była najważniejsza całkowita moc systemu (40 MIPS), ale korzyści jakie niesie rozwiązanie klastrowe, przede wszystkim wysoka dostępność" - powiedział Artur Parker. Jak wynika z badań IBM, w Europie 71% użytkowników S/390 o mocy 200-500 MIPS zamierza przejść na Parallel Sysplex w ciągu najbliższych dwóch lat".

Handel elektroniczny

Według przedstawicieli IBM, technologia Parallel Sysplex zajdzie w niedługim czasie zastosowanie przede wszystkim na rynku usług związanych z handlem elektronicznym.. "S/390 może zapewnić w zakresie Internetu nie gorszą bezawaryjność i bezpieczeństwo, niż inne systemy, ale znaczną przewagę nad konkurencją daje mu ogromna pojemność, przez co należy rozumieć możliwość jednoczesnej obsługi nawet do 10 tysięcy adresów po 100 użytkowników każdy" - przekonywał Arthur Parker.

Podczas konferencji zaprezentowano stan prac nad tworzeniem narzędzi do prowadzenia handlu elektronicznego za pomocą Internetu na maszynach S/390. Jądrem rozwiązania jest, dostępna na rynku od marca br., najnowsza, wersja systemu operacyjnego OS/390, w skład której wchodzi m. in.: serwer internetowy Internet Connection Secure Server (ICCS w. 2.2), ulepszona wersja OS/390 Internet BonusPak II, Workload Manager, Network Station Manager oraz - na razie w wersjach Beta - Java ++ Support i Net.Data. Od czerwca br. będzie dostępna także najnowsza wersja Net.Commerce, narzędzia do obsługi elektronicznych transakcji, które ma być zgodne z protokołem płatności SET (Secure Electronic Transactions). Komplet narzędzi wspomagający handel elektroniczny ma być dostępny jeszcze przed końcem roku.

Otwieranie systemu

Obecnie OS/390 staje się coraz bardziej otwartym i funkcjonalnym systemem. Od 1996 r. pod OS/390 można użytkować aplikacje unixowe. Dzięki nakładce Wind/U opracowanej przez firmę Bristol Technology od czerwca br. będzie można korzystać z aplikacji stworzonych pod Windows NT. "W obecnej postaci OS/390 składa się z ponad 50 produktów w pełni zintegrowanych z MVS/ESA, ale ponieważ jego kolejne wersje ukazują się co pół roku, to następna (czwarta), jeszcze bardziej rozbudowana, będzie dostępna już we wrześniu br." - zakończył Arthur Parker.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200