Serwer bardziej aplikacyjny

Kolejna wersja IntranetWare będzie nie tylko serwerem plików i drukowania.

Kolejna wersja IntranetWare będzie nie tylko serwerem plików i drukowania.

Podczas ostatniej konferencji BrainShare, grupującej użytkowników oprogramowania Novella i programistów rozszerzających funkcjonalność tych produktów, Novell zaprezentował nową ideę przekształcenia sieciowych systemów operacyjnych w platformę dostarczania aplikacji. Platforma ma obsługiwać Javę, Corbę i NCA. Realizacją tych zamierzeń będize nowa wersja IntranetWare o nazwie Moab, której premiera zaplanowana jest na koniec br. Uczestnikom BrainShare udostępniono wersję alfa produktu.

Przyszłość

Moab będzie pierwszą wersją systemu, obsługującą w pełni niezależną implementację protokołu IP, co umożliwi użytkownikom dostęp do wszystkich usług sieciowych IntranetWare bez konieczności instalowania protokołu IPX. Novell nie rezygnuje jednak z obsługi IPX zarówno ze względu na dużą liczbę systemów wykorzystujących tę formę transmisji, jak i fakt, że jest ona lepsza od TCP/IP w środowisku sieci lokalnych nie podłączonych do Internetu. Administrator podczas instalacji systemu będzie mógł zdecydować, czy chce by pracowała ona na bazie IP lub IPX, czy też może z oboma protokołami jednocześnie.

Moab będzie zawierał wieloprocesorowe jądro, zintegrowane zarządzanie NDS i ochronę pamięci. Wyposażony zostanie także w możliwość obsługi systemów ekstranetowych (prywatnych sieci realizowanych za pomocą sieci publicznych). Funkcjonalność tę wydzielono z systemu i dostępna będzie w ramach oddzielnego produktu noszącego nazwę Border Services.

Pełna wersja systemu wyposażona zostanie także w Java Virtual Machine, mechanizm umożliwiający uruchamianie na serwerze programów napisanych w języku Java. Rozszerzy to możliwości serwerów, dotychczas obsługujących wyłącznie moduły ładowalne NetWare (NLM). Novell zamierza zaoferować zintegrowane wsparcie dla Corby i internetowego protokołu Inter-ORB jako usługę systemu operacyjnego. Możliwość obsługi tych standardów pełni kluczową rolę dla sukcesu architektury zarządzania aplikacjami, opartymi na Javie.

Moab ma także usunąć jeden z większych problemów systemów NetWare, np. kłopoty związane z obsługą pamięci przez NLMüy (źle działające moduły były przyczyną wielu awarii systemu). Novell przeprojektował obsługę pamięci w NetWare, pozwalając aplikacjom odizolować się w obszarach chronionej pamięci i korzystać z pamięci wirtualnej. Rezultatem tego będzie serwer odporny na błędy i efektywniej wykorzystujący pamięć. Nie wiadomo niestety, co dalej robić z uszkodzonymi procesami, ponieważ Moab nie przewiduje mechanizmów ich "zabijania" (NT i Unix umożliwiają to). Na szczęście kombinacja klawiszy [ctrl-alt-esc] pozwala na tymczasowe otwarcie kopii konsoli i prawidłowe zamknięcie systemu. Nowy typ obsługi pamięci umożliwi także zredukowanie obciążenia pamięci serwera.

Teraźniejszość

Nowy system wprowadza również zintegrowane jądro systemu, pozwalające na wykorzystanie serwerów jednoü lub wieloprocesorowych. Obsługa procesorów (ich włączanie i wyłączanie) odbywa się bez zatrzymywania systemu. Włączanie procesorów może odbywać się dzięki poleceniom zapisanym w pliku STARTUP.NCF, z konsoli serwera lub z poziomu menu monitora serwera. Administrator może także osobiście sterować dostępem do procesorów, przydzielając programom zużywającym więcej czasu procesora częstszy dostęp do nich.

Większość zapowiadanych unowocześnień systemu dostępna będzie dopiero w gotowym produkcie. Testowana wersja alfa praktycznie nie różni się od znanego już IntranetWare.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200