Wydajny pakiet do tworzenia aplikacji

Pakiet Power++ 2.0 to nowa wersja Optima++, pakietu służącego do szybkiego tworzenia aplikacji w języku C++.

Pakiet Power++ 2.0 to nowa wersja Optima++, pakietu służącego do szybkiego tworzenia aplikacji w języku C++.

Pakiet Power++ 2.0 zawiera wiele elementów przyspieszających proces pisania oprogramowania, m.in. zbiór kreatorów do generowania różnych typów aplikacji i różnych formatek. Pakiet zawiera m.in. serwer lokalnej bazy danych Sybase SQL Anywhere, moduł DataWindow, różnorodne obiekty ActiveX, kompilator Watcom C++ 11, zestaw Win32 SDK, serwer NetImpact Dynamo, wsparcie pracy zespołowej programistów Object Cycle, moduł do tworzenia raportów Info Maker.

Power++ zawiera kreatory aplikacji dwu różnych typów. Pierwszy generuje szkielet aplikacji odpowiedniego typu (np. samodzielny program MDI, program wykorzystujący bibliotekę MFC czy rozszerzenie przeglądarki Netscape itp.), czym przypomina kreatory znane z kompilatorów Borlanda i Microsoftu. Drugi typ wspomaga tworzenie podstawowych elementów programu - np. łatwo można wygenerować formatkę zawierającą określone pola z tabeli czy widoku z bazy danych. Power++ dysponuje także własną (wygodną) biblioteką, ułatwiającą dostęp i posługiwanie się obiektami OLE.

Kompilatorem w pakiecie Power++ jest Watcom w wersji 11, tak więc wszystkie możliwości tej wersji są dostępne programującym w Power++ (wraz z możliwością precyzyjnego optymalizowania kodu). Istnieje możliwość kompilacji w tle i łączenie przyrostowe (co przyspiesza tworzenie pliku wynikowego). Generowane aplikacje mogą działać także pod Win32s. Niestety, nie wszystkie obiekty kontrolne mogą być uruchamiane w Windows 3.1.

Aplikacje bazodanowe i dla Internetu

Power++ ułatwia tworzenie aplikacji bazodanowych. Jednym z tego typu programów jest InfoMaker, który służy do tworzenia złożonych raportów i zapytań. Dołączone jest także DataWindow, specjalne narzędzie do prezentacji danych z bazy. DataWindow składa się z dwóch części. Pierwsza służy do projektowania zapytań, tworzenia układu pól na ekranie i podawania relacji między tabelami. Druga - to obiekt ActiveX, który może być wstawiony do formatki i wyświetlać informacje w zaprojektowany sposób. Ułatwione zostało także przeniesienie aplikacji bazodanowej do intranetu. Power++ zawiera specjalny serwer intranetowy NetImpact Dynamo i zbiór obiektów pozwalających efektywnie go wykorzystać. Wraz z pakietem oferowany jest zestaw sterowników ODBC DataDirect firmy INTERSOLV oraz tzw. native driver, w znaczący sposób przyspieszający dostęp do systemu bazy danych.

Używając Power++, można pisać także aplikacje dla Internetu, działające pod kontrolą serwerów internetowych różnych firm. Pakiet pozwala tworzyć aktywne strony WWW w standardach CGI, NSAPI i ISAPI. Można także dodać wsparcie dla Internetu w konkretnej aplikacji. Do pakietu dołączane są specjalne obiekty ActiveX służące do tworzenia aplikacji wykorzystujących protokoły związane z Internetem (m.in. FTP, HTTP, POP3 itp.)

Udogodnienia

Wszystkie zmiany w kodzie źródłowym są na bieżąco zapisywane w katalogu tymczasowym, dzięki czemu nawet jeżeli komputer się zawiesi, po ponownym uruchomieniu Power++ programista będzie mógł odtworzyć pracę. Podczas pisania kodu zablokowana jest możliwość edycji sekcji wykorzystywanych przez Power++ (czyli fragmentów kodu automatycznie generowanych przez to narzędzie). Pozwala to unikać wielu błędów. Jeżeli jednak podczas kompilacji wystąpi on, to otwierane jest okno kodu i nad linią, w której został zgłoszony błąd, umieszczany jest stosowny komunikat. Przy dodawaniu nowego obiektu kontrolnego można automatycznie wygenerować jego kod, pozwalający przekazywać opcjonalne argumenty czy też posługiwać się nazwami argumentów. Power++ nie pozwala w łatwy sposób skorzystać z architektury klient/widok. Można jednak łączyć aplikacje napisane w MFC z formatkami Power++.

Składanie aplikacji

Programista tworzący w Power++ składa swój program z elementów. Obiektem, który jest umieszczany w aplikacji, może być standardowy element Windows, źródło danych, obiekt kontrolny czy obiekt automatyzacji. Nie trzeba poszukiwać nazwy takiego obiektu - jeśli programista przeciągnie jego symbol graficzny do obszaru kodu, to Power++ otworzy specjalne okno właściwości obiektu (reference card). Zostanie również wyświetlona pomoc oraz podane metody i właściwości danego obiektu. Program umożliwi też wprowadzenie parametrów. Wpisywanie ręczne zostało ograniczone do minimum. Jeżeli programista zarejestrował w środowisku Power++ nowy obiekt ActiveX, to pomoc dla takiego obiektu (o ile jest dostępna) jest automatycznie łączona z pozostałymi opisami obiektów.

Prawie wszystkie programy odpowiadające za generowanie kodu są plikami tekstowymi - łatwo można dokonać ich polonizacji czy dostosować do własnych potrzeb.

Podsumowanie

Pakiet Power++ to wydajne narzędzie do szybkiego pisania aplikacji. Dzięki temu, że program może być łatwo tworzony z oddzielnych modułów, ułatwiona jest praca w zespole. Jednak mimo wielu ułatwień, jakie wprowadził Powersoft, przydatne jest opanowanie struktury obiektów bibliotek, które wykorzystuje Power++. Programiści - nawet nie znający biegle C++ - przy użyciu tego narzędzia mogą szybciej pisać wyrafinowane programy. Zaawansowani mogą mieć kłopoty z przestawieniem się na ten typ aplikacji; czasami szybciej można napisać ręcznie projekt klasy czy funkcję, niż przechodzić przez obiekty Power++. Mnie pewne kłopoty sprawiło znalezienie sposobu na otwarcie okna, w którym można wpisywać kod. W wersji Enterprise dołączony jest kompilator Watcom (Power++ pozwala łączyć swoje formatki z aplikacjami MFC), zaawansowani programiści mogą więc wykorzystać wszystkie właściwości funkcjonalne języka C++.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200