Wydajność to nie tylko procesory

Intel proponuje twórcom oprogramowania "zrównoważoną platformę" i nowe programy narzędziowe.

Intel proponuje twórcom oprogramowania "zrównoważoną platformę" i nowe programy narzędziowe.

Podczas konferencji Intel Developers Forum, Intel po raz pierwszy zaprezentował komputer wyposażony w Pentium II 350 MHz oraz szynę danych o częstotliwości 100 MHz. Spektakularna prezentacja multimedialna polegała na wyświetleniu na monitorze wideoklipu ze znanego kinomanom filmu pt. "Maska". System odtwarzający sekwencje wideo pracował wyłącznie na bazie oprogramowania realizującego dekompresję MPEG-2 plików zapisanych na dysku.

Podczas tej prezentacji, Pat Gelsinger, dyrektor działu PC w firmie Intel, powiedział, że dobra współpraca różnych technologii jest podstawą uzyskania wysokiej wydajności systemu komputerowego. Dlatego też "ostra rywalizacja nie ma obecnie sensu. Firmy powinny raczej podejmować współpracę, zamiast konkurować. Działamy w takim sektorze przemysłu, gdzie nie można odnieść sukcesu bez kooperacji nawet z konkurencyjnymi firmami".

Gelsinger zapowiedział, że Intel zamierza produkować procesory o architekturze IA32 (Intel Architecture 32-bit) jeszcze po roku 2000, niezależnie od wprowadzenia do oferty układów IA64 (Intel Architecture 64-bit). Firma udostępni producentom komputerów OEM technologię SDRAM 100 MHz (szyna danych o częstotliwości 100 MHz współpracująca z układami synchronicznych pamięci DRAM) w pierwszej połowie 1998 r. Natomiast architektura systemów wykorzystujących pamięci Rambus DRAM będzie opracowana najpóźniej w 1999 r. Jednocześnie można oczekiwać, że w 1998 r. w komputerach PC zaczną być instalowane porty szeregowe standardu IEEE 1394 (FireWire). Jest to technologia pozwalająca obecnie na przesyłanie danych z szybkością 100 Mb/s, a wkrótce - 400 Mb/s. Przewiduje się, że pod koniec obecnej dekady szybkość transmisji IEEE 1394 osiągnie 1 Gb/s. Natomiast nowe wersje interfejsu AGP (Accelerated Graphics Port), które pojawią się na rynku w 1999 r., umożliwią 4-krotne przyspieszenie szybkości przetwarzania danych w porównaniu do obecnego standardu.

Efektywne zwiększanie wydajności komputerów powoduje konieczność opracowania zrównoważonej platformy, która obsłuży poprawnie najnowsze aplikacje i ułatwi ich projektowanie. Toteż Intel zamierza już wkrótce wprowadzić do oferty nowy zestaw narzędzi do mierzenia i analizowania szybkości pracy elementów wchodzących w skład komputera - IPEAK (Intel Performance Evaluation and Analysis Kit). Oprogramowanie służy do oceny wydajności warstwy sprzętowej systemu. W skład pakietu wchodzą trzy zestawy narzędzi: Graphics Toolkit, Storage Toolkit i Management Toolkit. Ten ostatni umożliwia monitorowanie interfejsu ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) i mierzenie wydajności aplikacji korzystających z usług tego rozwiązania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200