Usprawniony Exchange

Microsoft Exchange 5.5 skoryguje wiele spośród wad poprzednich wersji.

Microsoft Exchange 5.5 skoryguje wiele spośród wad poprzednich wersji.

Microsoft udostępni pod koniec br. kolejną wersję serwera komunikacyjnego - Microsoft Exchange 5.5 - znanego od niedawna pod kodową nazwą Osmium. Użytkownicy wykorzystujący obecnie oprogramowanie klienckie Exchange 5.0 prawdopodobnie nawet nie zorientują się gdy administratorzy uaktualnią oprogramowanie serwerowe do wersji 5.5. Zdecydowana większość istotnych zmian jest bowiem ukryta przed użytkownikami, ale z pewnością dostrzegą je administratorzy, szczególnie w dużych firmach. Wypełniają one bowiem luki, które były najbardziej uciążliwe w poprzednich wersjach produktu.

Przede wszystkim Microsoft usunął szesnastogigabitowy limit objętości repozytorium, w którym przechowywane są wszystkie wymieniane informacje, skrzynki pocztowe użytkowników, zawartość folderów publicznych, terminarze użytkowników itp.

Było to ograniczenie bardzo istotne z punktu widzenia klientów korporacyjnych, ponieważ w sztuczny sposób zmniejszało liczbę skrzynek pocztowych, jakie mogły znajdować się na jednym serwerze. Obecnie limit będzie wynosić 16 TB, a więc mniejsza liczba bardziej wydajnych serwerów Exchange będzie mogła obsłużyć większą liczbę użytkowników.

Oczywiście wraz ze wzrostem maksymalnej objętości repozytorium pojawia się kolejny problem – jak zarchiwizować w sprawny sposób tak dużą liczbę danych? Według przedstawicieli Microsoftu, zawartość repozytorium będzie mogła być archiwizowana z prędkością 15 GB na godzinę. Jest to prędkość zdecydowanie większa niż w przypadku standardowej archiwizacji.

Duże firmy zadowolone także będą z wbudowanej do Exchange 5.5 możliwości pracy w środowisku klastrowym Microsoft Cluster Server (znanym pod kodową nazwą WolfPack), które będzie wchodziło w skład Windows NT Sever Enterprise Edition 4.0. Dzięki temu, nawet gdy jeden z serwerów Exchange pracujących w ramach klastra ulegnie awarii bądź też zostanie wyłączony w celu np. rekonfiguracji lub dokonania całkowitej archiwizacji, drugi z nich przejmie od niego obsługę użytkowników.

Razem z obsługą klastrów w pakiecie znajdą się także nowe narzędzia umożliwiające monitorowanie serwerów pracujących w klastrze, a także odtwarzanie zawartości serwerów po awarii.

Bardziej standardowy

Exchange 5.5 będzie także obsługiwać większą liczbę standardowych protokołów internetowych. Dzięki pełnej implementacji IMAP4 użytkownicy łączący się z serwerem Exchange będą mogli w bardziej elastyczny sposób niż dotąd zarządzać przesyłanymi informacjami, kopiując niektóre z nich na lokalne dyski swoich komputerów, a inne zostawiając na serwerze.

Chociaż Exchange 5.5 będzie oferować obsługę protokołu LDAP3, nie przyda się ona za bardzo użytkownikom co najmniej do czasu premiery Windows NT 5.0 i usług katalogowych Active Directory. Wtedy bowiem administratorzy będą mogli w łatwy sposób synchronizować zawartość Exchange’a z Active Directory za pośrednictwem LDAP. Obecnie protokół ten może być jednak wykorzystany przez niezależnych producentów, którzy mogą dostarczać oprogramowanie dokonujące synchronizacji katalogów Exchange z innymi usługami katalogowymi, np. NDS. Umożliwi to przenoszenie informacji o użytkownikach z jednego systemu do drugiego.

Microsoft nie zapomniał także o usprawnieniu systemu zabezpieczeń w Exchange 5.5. Poza standardowymi mechanizmami bezpieczeństwa ściśle związanymi z zabezpieczeniami systemu Windows NT, Exchange będzie wyposażony w zintegrowany Microsoft Key Management Server, obsługę protokołu Secure MIME, umożliwiającego przesyłanie zaszyfrowanych załączników pocztą elektroniczną, oraz obsługę certyfikatów X.509 w wersji 3. Nowa wersja serwera będzie także obsługiwać szyfrowanie zarówno poprzez mechanizm RPC (Remote Procedure Call), jak i SSL (Secure Sockets Layer).

Łączność z innymi systemami

Każda wersja serwera Exchange była wyposażona w specjalne interfejsy (tzw. konektory) umożliwiające np. wymianę poczty elektronicznej z Internetem bądź też komunikację z serwerami MS Mail i X.400. Exchange 5.0 zawierał ponadto konektory umożliwiające publikowanie zawartości folderów publicznych w formie grup dyskusyjnych, dostęp do skrzynek pocztowych za pomocą protokołu POP3 oraz przeglądarek WWW (protokół HTTP).

Exchange 5.5 wprowadza w tej dziedzinie dodatkowe nowości, mianowicie konektory umożliwiające synchronizację książek adresowych i skrzynek pocztowych użytkowników oprogramowania Lotus Domino, PROFS oraz SNADS (np. IBM OfficeVision) z serwerem Exchange. Dołączenie tych dodatkowych interfejsów do Exchange 5.5 było możliwe dzięki wykupieniu przez Microsoft firmy LinkAge Software, która dostarczała tego typu rozwiązania jeszcze dla pierwszej wersji Exchange’a.

Usprawniono także działanie konektora umożliwiającego dostęp do skrzynki pocztowej przez przeglądarkę WWW. Obecnie użytkownicy serwera Exchange mogą w ten sposób nie tylko czytać własną pocztę elektroniczną i przeglądać foldery publiczne, ale także mieć dostęp do własnych terminarzy. Nie było to możliwe w poprzedniej wersji produktu.

Nie tylko poczta

Nową wersję serwera Exchange wzbogacono także o specjalny serwis Microsoft Exchange Chat Service, umożliwiający prowadzenie dyskusji między użytkownikami w czasie rzeczywistym. Exchange 5.5 ma również wbudowany standardowy serwer IRC, zdolny obsłużyć - według zapewnień firmy - 10 000 jednocześnie podłączonych użytkowników. Microsoft nie dostarcza jednak żadnego oprogramowania klienckiego umożliwiającego prowadzenie rozmów za pośrednictwem nowego serwisu i dlatego wszyscy zainteresowani powinni zaopatrzyć się w dostępnych za darmo klientów IRC.

Produkt ma także oferować bardziej przyjazne niż dotychczas narzędzia programistyczne, umożliwiające tworzenie aplikacji wzbogacających funkcjonalność Exchange o obieg dokumentów czy też pracę grupową. Firma zapowiedziała, że pełna wersja produktu będzie dostarczana wraz z oprogramowaniem Visual InterDev, które ma usprawnić tworzenie formularzy HTML i aktywnych stron WWW (ASP) udostępnianych przez serwer Exchange.

Więcej klientów

Wraz z Exchange 5.5 Microsoft udostępni także oprogramowanie Outlook w wersjach dla Windows 3.x oraz komputerów Macinstoh. Umożliwiać one będą pełną współpracę z 32-bitowymi funkcjami Outlooka – terminarzami, listami zadań oraz listą kontaktów.

Outlook dołączany do nowej wersji serwera Exchange będzie oznaczony numerem 8.03 i zawierał będzie kilka usprawnień w stosunku do obecnie dostępnej wersji. Przykładowo: zdalnym użytkownikom będzie umożliwiać ściąganie inkrementalnych poprawek do książki adresowej (offline address book), a nie jak dotąd za każdym razem – całej książki adresowej znajdującej się na serwerze.

Ponadto dzięki nowej funkcjonalności serwera Exchange użytkownicy będą mogli przez pewien czas (określony przez administratora) odzyskać bezpowrotnie skasowaną korespondencję (całkowicie usuniętą ze skrzynki pocztowej).

Lek na bolączki?

Wygląda więc na to, że Microsoft Exchange 5.5 rzeczywiście usunie wiele problemów, które były uciążliwe dla użytkowników poprzednich wersji tego oprogramowania. Niemniej wciąż brakuje temu produktowi solidnej podstawy – usług katalogowych z prawdziwego zdarzenia. Obecnie są one w bardzo małym stopniu zintegrowane z systemem Windows NT Server 4.0 i wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia oddzielnej książki adresowej.

Microsoft zapowiada, że problem integracji tych usług rozwiąże Windows NT 5.0, które zawierać będzie nowe katalogi Active Directory.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200