Szybsze serwery Alpha

Digital Equipment rozwija rodzinę serwerów opartych na procesorze Alpha.

Digital Equipment rozwija rodzinę serwerów opartych na procesorze Alpha.

Digital Equipment wprowadził na rynek nowy serwer oraz zwiększył szybkość procesorów w oferowanych dotychczas modelach. Firma zapowiada także większe wsparcie dla platformy systemowej Windows NT Microsoftu.

Nowym produktem jest AlphaServer 1200, który ma wypełnić lukę między sprzedawanymi dotychczas modelami 1000a i 4000. „Klienci wyrażali zainteresowanie zakupem maszyny w cenie AlphaServera 1000a, ale z możliwością rozbudowy do wersji wieloprocesorowej. Model 1200 jest sprzedawany także w konfiguracji dwuprocesorowej. Uważamy, że w najbliższej przyszłości wyprze on swojego poprzednika” - mówi Wojciech Dawid z Digital Equipment Polska. „W zasadzie jest on już w sprzedaży, jednak jak zwykle w przypadku tego typu maszyn, czas oczekiwania na dostarczenie wynosi od 3 do 4 tygodni” - dodaje.

AlphaServer 1200 może pracować na maksymalnie dwóch procesorach taktowanych zegarem 400 lub najnowszym 533 MHz. Każdy z nich będzie miał dostęp do 4 MB pamięci podręcznej cache, a serwer może być wyposażony w 2 GB pamięci RAM. Jedną z nowości jest zastosowanie w nowych maszynach Digitala kontrolerów Ultra-Wide SCSI. Ponadto komputery te zawierają kartę PCI 10/100 Fast Ethernet i siedem wnęk na dyski typu hot-swap. Klienci będą mogli zdecydować się na korzystanie z trzech systemów operacyjnych - Windows NT, Digital Unix lub Open-VMS. Cena AlphaServera 1200 w Stanach Zjednoczonych w podstawowej konfiguracji to minimum 16,7 tys. USD (i jest ona średnio o 20% niższa od proponowanej przez polskie przedstawicielstwo Digitala).

Digital Equipment z końcem października br. zwiększył także szybkość procesorów Alpha 21164 instalowanych w swoich serwerach z serii 800, 4100 i 8400. Pierwsze dwa modele będą obecnie sprzedawane z zegarami 400, 466 lub 500 MHz. Według przedstawicieli Digitala, AlphaServer 8400 może być wyposażony maksymalnie w 14 procesorów taktowanych zegarem 440 lub 625 MHz. Wszystkie maszyny natomiast mają możliwość połączenia w podwójny klaster za pomocą własnego rozwiązania Digitala lub technologii Microsoft Cluster Server, znanej wcześniej jako Wolfpack.

Jak zauważają analitycy rynku, Digital rozszerza wsparcie dla Windows NT w komputerach AlphaServer 8400. Ich zdaniem, ma to wspomóc "wprowadzenie" tego systemu na rynek korporacyjny. „Oczywiste jest, że Digital i Microsoft pracują wspólnie nad stworzeniem pierwszej implementacji 64-bitowej wersji NT” - twierdzi Jim Garden, wiceprezes firmy analitycznej Technology Business Research. – „Alpha może być wykorzystana jako referencyjna platforma dla tego systemu”.

"Dostępna od grudniu br. rozszerzona wersja 64-bitowego systemu operacyjnego Digital Unix 4.0D jest pierwszą, w pełni dostosowaną do roku 2000" - twierdza przedstawiciele producenta. Ponadto ma ona zawierać możliwość integracji z Windows NT Microsoftu. TruCluster Production Server 1.5, który także pojawi się w grudniu, jest rozwiązaniem umożliwiającym budowanie klastrów dla systemu operacyjnego Digitala. Pozwala ono na podłączenie do ośmiu serwerów. Na początku 1998 r. będzie on dostarczany także z mechanizmem Memory Chanell 2.0, który ma zapewnić zwiększoną szybkość transferu danych oraz odległość między węzłami klastrów. Ponadto dla wymagających użytkowników wykorzystujących jej rozwiązania klastrowe firma przygotowała nową usługę Uptime Guarantee, która zapewni stałą pracę systemów informatycznych. Jej ceny są ustalane indywidualnie z każdym klientem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200