System bardziej sieciowy

Microsoft udostępnił wersję beta systemu operacyjnego Windows NT 5.0 Server.

Microsoft udostępnił wersję beta systemu operacyjnego Windows NT 5.0 Server.

Rzadko spotyka się system operacyjny, który ma oferować użytkownikowi tyle nowych cech oraz tak zwiększoną funkcjonalność w ramach jednego uaktualnienia, co Windows NT Server 5.0. Produkt ten znalazł się we wczesnej fazie testów beta, a jego pełna wersja zapowiadana jest na drugą połowę przyszłego roku. Ma on zastąpić stosowany obecnie Windows NT Server 4.0 i stać się lepszą platformą dla usług sieciowych oraz rozproszonych aplikacji.

Najistotniejszą cechą nowego systemu mają być skalowalne, hierarchiczne usługi katalogowe Active Directory, które będą spóźnioną odpowiedzią Microsoftu na konkurencyjny system usług katalogowych NDS firmy Novell. Niemniej nie jest to jedyna cecha, dzięki której Windows NT 5.0 ma zawojować rynek korporacyjnych systemów sieciowych.

Katalogi Active Directory mają stanowić podstawę nowego systemu i repozytorium dla wszystkich informacji dotyczących zasobów przechowywanych i obsługiwanych przez niego. Sposób, w jaki Active Directory będzie nazywać, opisywać oraz umożliwiać dostęp do poszczególnych obiektów przechowywanych w katalogach, jest podobny do implementacji znanej ze standardów X.500 i internetowego DNS.

Active Directory opiera się w dużej mierze na protokole DNS podczas replikacji i wyszukiwania danych oraz na protokole LDAP 3.0 umożliwiającym zadawanie pytań i realizację dostępu do usług katalogowych z poziomu stacji klienckich. Wykorzystanie protokołu DNS oznacza, że podstawowym sieciowym protokołem komunikacyjnym w środowisku Windows NT Server 5.0 będzie TCP/IP. Usługi, takie jak rozpoznawanie nazw za pośrednictwem NetBIOS czy też WINS (Windows Internet Naming Service), znane z poprzednich wersji NT, nie będą już potrzebne w środowiskach korzystających wyłącznie z NTS 5.0. Niemniej aby zapewnić pełną zgodność z sieciami, w których będą pracować starsze wersje tego systemu, Microsoft dołączy do nowych NT protokół NetBEUI oraz wszystkie usługi z nim związane.

Zaletą Active Directory ma być prosta możliwość poszerzania usług katalogowych o nowe typy obiektów i współpracę z dowolnymi aplikacjami. Zadanie to będzie mogło być realizowane za pośrednictwem narzędzi Microsoft Active Directory Services Interface i LDAP C-API.

Hierarchiczne domeny

Znana z obecnych wersji Windows NT struktura domenowa przybierze w kolejnej wersji systemu bardziej zaawansowaną formę. Każdy serwer NT 5.0 będzie obsługiwać własne usługi katalogowe, dając administratorowi większą elastyczność w delegowaniu uprawnień administracyjnych. Przykładowo, możliwe będzie określenie administratora, który ma sprawować kontrolę tylko nad poszczególnymi użytkownikami lub też grupami użytkowników. Dzięki temu nie każdy z administratorów będzie miał nieograniczone uprawnienia, tak jak jest obecnie w systemie Windows NT.

Ponadto domeny NTS 5.0 wykorzystują replikację typu multimaster, dzięki czemu katalogi replikowane są w całej sieci. W modelu multimaster każdy kontroler domeny przechowuje replikę danych zawartych w katalogach. Dzięki replikacji dane te są automatycznie dystrybuowane do wszystkich kontrolerów domen pracujących w sieci. Model multimaster eliminuje więc potrzebę stosowania serwerów PDC (Primary Domain Controller) i BDC (Backup Domain Controller), tak jak to dzieje się w obecnych sieciach. Jeżeli serwer NT 5.0 wykryje, że w sieci pracują kontrolery domen ze starszą wersją systemu, to wyłączy replikację multimaster. Niestety, w wersji beta nie ma jeszcze narzędzi, które umożliwiałyby określenie scenariusza replikacji w sieci WAN.

NTS 5.0 umożliwia administratorom połączenie różnych domen w hierarchiczną, skalowalną i rozproszoną strukturę podobną do tej znanej z internetowego systemu DNS (Domain Name System). Dla przykładu domena o nazwie idg.com.pl może być podstawową domeną w Wydawnictwie IDG Poland SA. W ramach niej mogą być tworzone domeny podrzędne, takie jak computerworld.idg.com.pl czy też networld.idg.com.pl, a od nich kolejne domeny podrzędne.

Jednocześnie nie będzie tak trudno jak obecnie ustanawiać relacji zaufania pomiędzy różnymi domenami, umożliwiających użytkownikom jednej domeny swobodny dostęp do zasobów innej. NT 5.0 będzie bowiem oferować mechanizm przechodnich relacji zaufania (transitive trust relationships). Dzięki niemu administratorzy będą bowiem określać jedną relację zaufania, a wszystkie domeny podrzędne w hierarchii będą dziedziczyć tę relację od domeny nadrzędnej. Zmniejszy to problemy z ustalaniem zależności między domenami, ale nie rozwiąże ich do końca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200