Przez kolej do banków

Sektor finansowy ma być głównym odbiorcą oprogramowania amerykańskiej firmy Computron.

Sektor finansowy ma być głównym odbiorcą oprogramowania amerykańskiej firmy Computron.

Computron Software, jak niektóre inne zagraniczne firmy, zaistniał na polskim rynku dopiero po wygraniu przetargu na duży kontrakt informatyczny – w 1994r. praktycznie nie znana w Polsce firma wygrała przetarg organizowany przez Bank Światowy, na dostarczenie około 3,5 tys. licencji oprogramowania finansowo-księgowego, archiwizującego i workflow dla Polskich Kolei Państwowych. Wkrótce otwarto biuro firmy w Warszawie, obejmujące również inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej . Od jesieni br. firma włącza się do rywalizacji na coraz bardziej konkurencyjnym rynku oprogramowania wspomagającego zarządzanie dużymi przedsiębiorstwami.

„Do tej pory koncentrowaliśmy się na projekcie w PKP. Dopiero teraz, kiedy mamy nadzieję zakończyć go na początku przyszłego roku, otwieramy się na nowych klientów” - mówi Roman Burzyński, dyrektor sprzedaży Computron Poland, do połowy ubiegłego roku kierujący działem sprzedaży aplikacji w Oracle Polska. Pierwszym po PKP projektem informatycznym, w którego realizacji uczestniczy Computron, jest opracowanie wspólnie z ComputerLandem systemu wspomagania inwestycji w Telekomunikacji Polskiej SA (całkowite wykonanie systemu pochłonie 7 mln USD). Przedstawiciele Computron Poland mają nadzieję, że współpraca z czołowym polskim integratorem przyniesie kolejne kontrakty.

COOL i inni

Podstawowymi produktami Computrona są: aplikacja finansowo-księgowa, oprogramowanie typu workflow do zarządzania przepływem zadań oraz COOL, system archiwizacji dokumentów. Najnowsza aplikacja YORWIK, wspomagająca zarządzanie procesem inwestycyjnym, ma być wykorzystana w TP SA. Przedstawiciele firmy zapewniają, że spolonizowano interfejs użytkownika i dokumentację w aplikacji finansowej. Lokalizacja pozostałych aplikacji została przeprowadzona częściowo lub ze względu na ich przeznaczenie nie będzie prowadzona.

Aplikacja finansowa ma służyć tzw. księgowości zarządczej. Zintegrowane z nią oprogramowanie workflow pozwala usystematyzować obieg dokumentów księgowych w firmie. COOL jest systemem umożliwiającym ich archiwizację i przetwarzanie, natomiast nie ma funkcji pozwalającej na zarządzanie sprzedażą. „Projektanci Computrona wyszli z założenia, że sukces każdego przedsiębiorstwa opiera się na jego polityce sprzedaży. Aplikacje do tego przeznaczone powinny być zatem mniej ustandaryzowane, a bardziej przystosowane do specyfiki przedsiębiorstwa i jego unikalnych metod sprzedaży, które decydują o sukcesie rynkowym” - tłumaczy Roman Burzyński. -„Uznano więc, że zamiast tworzyć własną aplikację obsługującą sprzedaż, lepszym rozwiązaniem jest zapewnienie zgodności wymiany danych z istniejącymi systemami sprzedaży”. Oprogramowanie firmy Computron nie ma modułów wspomagających produkcję i dystrybucję.

Duże projekty

Większość referencji światowych Computrona wywodzi się z rynku finansowego - banków, towarzystw ubezpieczeniowych. Do tego też sektora Computron Poland kieruje w pierwszej kolejności swoją ofertę. „Celujemy w rynek dużych firm, które potrzebują rozproszonej trójwarstwowej architektury klient/serwer” - wyjaśnia Roman Burzyński.

Prace wdrożeniowe firma chce w dalszym ciągu wykonywać we własnym zakresie, bez korzystania z pomocy zewnętrznych firm konsultingowych. Ich udział ogranicza się wyłącznie do definiowania procesów biznesowych, poprzedzających proces informatyzacji przedsiębiorstwa. Podczas projektu w PKP rola taka przypadła firmie Coopers & Lybrand. Jak wynika ze struktury przychodów Computron Software na całym świecie, na 1 USD wydany na licencję przypada około 1,6 USD na usługi związane z wdrożeniem oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200