Obniżyć koszt utrzymania PC-ta

Przedstawiciele Novella zapowiedzieli wprowadzenie oprogramowania konkurencyjnego dla pakietu ZAW Microsoftu.

Przedstawiciele Novella zapowiedzieli wprowadzenie oprogramowania konkurencyjnego dla pakietu ZAW Microsoftu.

Novell na początku przyszłego roku rozpocznie szturm na ideę Zero Administration Windows (ZAW) firmy Microsoft, proponując klientom alternatywne oprogramowanie, które uczyni zarządzanie komputerami z systemem Windows tak prostym, jak komputerami sieciowymi (NC).

Zapowiadany pakiet oprogramowania, który będzie w pełni wykorzystywał możliwości oferowane przez usługi katalogowe Novell Directory Services, nosi kodową nazwę Zen. Zawierać on będzie zaktualizowane wersje programów do zarządzania stacjami roboczymi Windows i dystrybucji aplikacji w sieci, a także będzie współpracował z firmowymi rozwiązaniami typu help desk. Pakiet Zen umożliwia pełniejszą kontrolę nad aplikacjami pracującymi na komputerach użytkowników sieci, a także pozwala administratorom w łatwiejszy sposób radzić sobie z problemami, które pojawiają się przy wdrażaniu i bieżącej obsłudze komputerów i aplikacji sieciowych.

Celem pracowników Novella jest stworzenie rozwiązania, które będzie wymagało od administratora fizycznego podejścia do komputera pracującego w sieci jedynie w przypadku problemów natury sprzętowej. Zen ma oferować możliwość obsługi "przemieszczających się" użytkowników, czyli takich, którzy za każdym razem logują się na innym komputerze. Pakiet będzie im zapewniać identyczny wygląd pulpitu i zestaw aplikacji bez względu na to, w którym miejscu sieci korporacyjnej będą oni pracować.

"Nasz pakiet będzie zbliżony funkcjonalnie do oprogramowania ZAW Microsoftu, ale jego zaletą jest fakt, że pojawi się na rynku o wiele wcześniej" - mówi Michael Simpson, szef marketingu działu usług sieciowych Novella.

Przedstawiciele Microsoftu zamierzali wprowadzić ZAW w ubiegłym roku zaraz po fali zapowiedzi dotyczących prostoty obsługi i niskich kosztów utrzymania komputerów NC. Użytkownicy Windows skarżyli się wtedy, że system ten jest zbyt złożony, by dobrze zarządzać nim w scentralizowany sposób, a co za tym idzie, jego utrzymanie jest droższe.

Jak dotąd Microsoft udostępnił pakiety ZAW dla Windows NT Workstation i Windows 95, ale nie oferowały one jeszcze użytkownikom pełnej funkcjonalności. Ta zrealizowana zostanie bowiem dopiero wraz z wprowadzeniem na rynek nowej wersji Windows NT Server 5.0 (czyli najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku), która będzie zawierać usługi katalogowe Active Directory.

Zen czy ZAW?

Wersja beta pakietu Zen Novella ma być dostępna już w grudniu br. Finalna wersja produktu pojawi się na rynku w pierwszym kwartale przyszłego roku. Administratorzy będą mogli wykorzystywać go zarówno jako niezależne rozwiązanie lub też integrować go z pakietem ManageWise, służącym do zarządzania siecią komputerową.

Modułem odpowiedzialnym za zarządzanie dystrybucją aplikacji w sieci komputerowej jest będąca już na rynku aplikacji Network Application Launcher (NAL) 2.01. Od stycznia br. program ten dostępny jest bezpłatnie na serwerze WWW firmy Novell. Dzięki integracji aplikacji NAL z systemem NDS administrator może przygotowywać zdalne instalacje oprogramowania dla stacji roboczych za pośrednictwem jednej, centralnej konsoli.

Wsparcie dla "przemieszczających się" użytkowników pracujących na różnych stacjach sieciowych realizowane będzie za pomocą zmodyfikowanego oprogramowania Novell Workstation Manager. Obecnie umożliwia ono jedynie ograniczoną kontrolę za pośrednictwem NDS nad komputerami z Windows NT Workstation, ale w finalnej wersji Zen pozwoli także kontrolować komputery z Windows 95.

Nowy Workstation Manager pozwoli tworzyć i przechowywać profile stacji roboczych z systemami Windows 95 i NT w ramach struktury katalogów NDS. Dzięki temu wszystkie modyfikacje będą mogły być wykonywane na poziomie katalogów bez konieczności oddzielnej rekonfiguracji każdej ze stacji. W momencie logowania się do sieci nowego użytkownika z nowego komputera, w ramach NDS automatycznie będzie tworzony obiekt tego komputera i nakładane będą na niego wszystkie standardowe restrykcje i uprawnienia. Dzięki automatycznej kolekcji informacji o komputerach pracujących w sieci administrator będzie na bieżąco widział stan inwentarza komputerowego: zarówno sprzętu, jak i zainstalowanego oprogramowania.

Pomoc dla użytkowników

Ostatnim elementem pakietu Zen będzie oprogramowanie typu help desk (ułatwiające świadczenie wsparcia technicznego dla użytkowników sieci) o kryptonimie Nebo. Składać się ono będzie z dwóch komponentów. Pierwszy z nich będzie dostępny dla każdego z użytkowników sieci i umożliwiać będzie zgłaszanie problemów do pracowników wsparcia technicznego. Program ten będzie prowadzić użytkownika "za rączkę", zadając mu wiele pomocniczych pytań, które pozwolą dokładnie zdefiniować problem. Ponadto do opisu będzie automatycznie dołączać wszystkie możliwe dane, dotyczące konfiguracji stacji roboczej użytkownika oraz zainstalowanych na niej programów. Dane te mogą być przydatne administratorowi podczas rozwiązywania problemu.

Drugi z komponentów oprogramowania Nebo będzie przeznaczony dla pracowników wsparcia technicznego. Służyć on będzie do katalogowania problemów użytkowników i oferować narzędzia pomocne przy ich rozwiązywaniu. Przykładowo, administrator będzie mógł zdalnie przejąć kontrolę nad stacją użytkownika, by dokonać na niej odpowiednich zmian w konfiguracji prowadzących do usunięcia przyczyn powstawania problemów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200