Mały program o dużych możliwościach

MiniCad 7 to nowy program dla inżynierów i projektantów, wyposażony w liczne biblioteki narzędzi i przydatny dla wielu branż.

MiniCad 7 to nowy program dla inżynierów i projektantów, wyposażony w liczne biblioteki narzędzi i przydatny dla wielu branż.

Na polskim rynku oprogramowania CAD pojawił się nowy program MiniCad 7 firmy Diehl Graphsoft. Jest to narzędzie przeznaczone dla inżynierów różnych branż, w tym mechaników, architektów, elektryków i elektroników. Mogą go również stosować projektanci terenów zieleni, dekoratorzy wnętrz, a jedna z jego opcji pozwala na przygotowanie oświetlenia w teatrach.

Podstawowe okno przeznaczone do obsługi grafiki wyposażone jest w możliwości aranżacji menu (pasków narzędziowych) stosownie do potrzeb i przyzwyczajeń użytkownika. W zależności od branży, można stosować paski narzędzi przeznaczone dla architekta, inżyniera budowlanego, konstruktora urządzeń mechanicznych, elektryka itp.

Podczas tworzenia projektu dostępne są biblioteki gotowych elementów dla różnych dziedzin. Wstawiane elementy są obiektami - mają geometryczne wymiary i własności fizyczne. W przypadku ścian są to grubość i rodzaj użytego budulca, a wstawiane okna lub drzwi mają formę, wymiary i zdefiniowany materiał. MiniCad 7 może też odczytywać i zapisywać pliki w formatach AutoCAD - DWG i DXF.

Wraz z programem dostarczane są 4 podręczniki, niestety, w języku angielskim, które zawierają szczegółowy opis programu, jego funkcji i narzędzi. Są w tym zestawie również: podręcznik użytkownika i instrukcja ułatwiająca korzystanie z języka programowania Mini Pascal oraz opisy bibliotek.

Grafika 2- i 3-wymiarowa

W zależności od rodzaju projektu, jego odwzorowania dwu- i trójwymiarowe powstają jednocześnie - np. przy wstawianiu do projektu drzwi lub okna komputer "wie", że wstawiony obiekt ma trzeci wymiar - wysokość. Pojawia się ona na ekranie w momencie zmiany kąta obserwacji. Do dyspozycji konstruktora jest zestaw narzędzi umożliwiających obracanie projektem, obserwację pod różnymi kątami itp. Podczas modelowania bryłowego można używać utworzonych przez użytkownika skomplikowanych obiektów.

Biblioteki projektanta

W każdej z dziedzin, w jakiej stosowany jest MiniCad, projektant ma do dyspozycji biblioteki elementów - obiektów. Dla mechanika są to zbiory elementów znormalizowanych, dostępnych w handlu części maszyn, śrub, nakrętek, zaworów itp. Architekt i budowniczy dysponuje typoszeregami okien i drzwi, projektant obwodów drukowanych może korzystać ze zbiorów podzespołów elektronicznych, a projektanci wnętrz do ich aranżacji mogą używać gotowych zestawów różnorodnych elementów - mebli, lamp, roślin itd.

Jedną z ciekawszych własności programu jest opcja DTM (Digital Terrain Modelling) pozwalająca na przekształcenie modelu terenu naszkicowanego płaskim schematem linii konturowych w trójwymiarowy model z wykorzystaniem renderingu. Projektant terenów zieleni ma do dyspozycji zestaw drzew, krzewów, liści, płotków, żywopłotów, gazonów, mebli i urządzeń ogrodowych.

Inne narzędzia

Program oferuje m.in. funkcję Database Worksheet - narzędzie umożliwiające tworzenie wykazu użytych w projekcie elementów, co w połączeniu z dowolnym arkuszem kalkulacyjnym pozwala na opracowanie wstępnego kosztorysu projektu. Wśród narzędzi podręcznych znajdują się takie udogodnienia, jak: okienko podręcznych obliczeń, umożliwiające np. sumowanie długości wyrażonych w różnych jednostkach (mm i calach). Możliwe jest wymiarowanie rysunków w różnych systemach - metrycznym i calowym, a także dokonanie zmiany wymiarów dla dowolnie zaznaczonego obszaru. Dzięki współpracy z Quick Draw 3D możliwe jest oświetlanie projektu kilkoma różnymi źródłami światła. Przy realizacji bardziej wyszukanych zadań, użytkownik ma do dyspozycji wbudowany język programowania - MiniPascal.

Instalacja

MiniCad 7 jest programem, który może pracować zarówno na platformie Macintosh (Motorola 80x88 i PowerPC), jak i PC. Na tej ostatniej wymaga środowiska Windows 3.11, Windows 95 lub Windows NT - podczas instalacji użytkownik musi zdecydować o wyborze odpowiednich opcji. Przy typowej instalacji oprogramowanie zajmuje na dysku stałym ok. 30 MB. Możliwy jest wybór instalacji częściowej, która pozwala na pracę z programem, jednak bez niektórych narzędzi. Aby dopasować program do indywidualnych potrzeb, użytkownik powinien dokonać instalacji zaawansowanej pozwalającej na szczegółowe określenie wymagań. Proces instalowania programu trwa kilka minut, a użytkownik jest prowadzony przez czytelny program instalacyjny.

Wymagania sprzętowe MiniCad 7

Minimum sprzętowe dla platformy intelowskiej to komputer z procesorem 486, chociaż zalecane jest Pentium, 30 MB wolnej przestrzeni na dysku stałym (pełna instalacja programu), karta grafiki SVGA z minimum 256 kolorami. Aby mieć możliwość zmian rodzajów czcionek, użytkownik powinien dysponować odpowiednimi zestawami fontów TrueType albo PostScript 1 i Type Manager 2.4 lub nowszym firmy Adobe. Niezbędne minimum dostępnej pamięci RAM przeznaczonej wyłącznie na potrzeby programu to 8 MB.

MiniCad 7

Producent: Diehl Graphsoft

Dystrybutor: Business Information Systems, 87-100 Toruń, Pl. Św. Katarzyny 9, tel. (0-56) 227 33 w. 36 i 37, fax 645 46 82

Cena: 930 USD + VAT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200