Mainframe ma nadal wielką przyszłość

Rozmowa z Lindą Sanford, dyrektor generalną oddziału mainframe’ów S/390 w IBM.

Rozmowa z Lindą Sanford, dyrektor generalną oddziału mainframe’ów S/390 w IBM.

Jaki wpływ na strategię rozwoju S/390 mają technologie takich firm, jak Netscape i JavaSoft?

Technologie Java i Netscape będą miały duży wpływ na rozwój sprzętu typu mainframe. Przenoszą one bowiem znaczne obciążenie i wiele nowych aplikacji na duże komputery.

Połączenie nowych technologii z mainframem jest więc naturalne.

W jaki sposób?

Przeglądarka Netscape to program do użytku powszechnego. Jej zaletą jest to, że pozwala użytkownikom na dostęp do informacji w czasie rzeczywistym.

Naturalne połączenie technologii wynika stąd, iż nadal ponad 70% danych w firmach rezyduje na serwerach IBM, głównie zaś na mainframe’ach S/390. Tak więc te, które zamierzają zaistnieć w Internecie, mają szansę wykorzystać 30-letnie inwestycje w aplikacje.

Istnieje więc naturalne połączenie między przeglądarkami Web i komputerami sieciowymi a danymi rezydującymi na mainframe'ach.

Jak Java ma się do strategii narzędziowej IBM?

Java jest z pewnością jednym z głównych elementów tej strategii. Testowaliśmy niedawno wersję beta naszej maszyny wirtualnej Java (IBM udostępnił ją 30 września br., a powszechnie dostępna będzie pod koniec roku - przyp. red.). Kilkuset użytkowników mainframe'ów załadowało ją z sieci IBM.

Czy więc wbudujecie Javę w OS/390?

Prawdopodobnie w przyszłym roku Java zostanie zintegrowana z tym systemem.

Obecnie co ok. 6 miesięcy dostarczamy użytkownikom uaktualnienia systemu OS/390. Czasami nowy produkt, mimo że jest gotowy, nie jest dołączany do uaktualnienia z powodu kilkudniowego opóźnienia. Aby nie opóźniać dostaw do klientów, oferujemy go jako oddzielny produkt, natomiast włączamy do systemu przy następnej aktualizacji.

Czy prowadzi Pani rozmowy z prezesem IBM Lou Gerstnerem - szczególnie zainteresowanym komputerami sieciowymi - dotyczące perspektyw mainframe'ów?

Istotnie rozmawiamy o tym wiele, gdyż w idei komputerów sieciowych pokładamy nadzieję. Obserwując działalność naszych klientów, stwierdzamy, że nie potrzebują oni w pełni funkcjonalnych PC. Większą wagę przykładają do kosztów oprogramowania i zarządzania systemem.

Jednocześnie zaś potrzebują czegoś więcej niż tylko prosty terminal. Komputer sieciowy oferuje przyjazny, graficzny interfejs użytkowy oraz pełny dostęp do systemów działających na serwerach. Za pomocą komputera sieciowego mogą korzystać z wielu aplikacji, takich jak CICS lub IMS, aplikacji sieciowych Web lub programów unixowych.

Dlaczego w ostatnich latach zwiększyło się zainteresowanie komputerami typu mainframe?

W ciągu ostatnich kilku lat przekształciliśmy tę platformę w bardziej przydatną dla wielu firm.

Jednym z naszych nowych klientów korzystających z systemu S/390 jest firma SpeedServe.com (konkurent znanej księgarni w Internecie amazon.com - przyp. red.), założona przez dwóch braci w wieku 23 i 26 lat. Rozwijając internetową działalność, zaczęli poszukiwać platformy, którą można szybko skalować, zapewniającej stałą dostępność do danych i bezpieczeństwo. Mimo że nie jest to duża firma, jej założyciele zdecydowali się na wybór naszego systemu.

Czy są jeszcze inne powody zainteresowania mainframe'ami?

Ważne jak rzeczywistość aplikacji klient/serwer ma się do oczekiwań, a jest to dla wielu klientów źródło frustracji. Porównanie ceny sprzętu i oprogramowania z ceną mainframe'a okazuje się intrygujące. I choć architektura klient/serwer pozwala szybciej przetestować instalacje pilotażowe, to rzeczywiste zastosowania mają niewiele z nią wspólnego. Często po uruchomieniu tych aplikacji, okazuje się, że w firmie działają setki serwerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200