Elektroniczne faktury

Ważnym elementem rynku oprogramowania wspomagającego pracę sklepu, punktu sprzedaży, firmy usługowo-handlowej są programy fakturujące ukierunkowane na automatyzację czynności związanych z wystawianiem dokumentów sprzedaży. Są rozwiązaniem pośrednim między dużymi, skomplikowanymi systemami F-K (finanse, księgowość) i GM (gospodarka magazynowa) a prostymi programami, stworzonymi na bazie edytora tekstów czy arkusza kalkulacyjnego.

Ważnym elementem rynku oprogramowania wspomagającego pracę sklepu, punktu sprzedaży, firmy usługowo-handlowej są programy fakturujące ukierunkowane na automatyzację czynności związanych z wystawianiem dokumentów sprzedaży. Są rozwiązaniem pośrednim między dużymi, skomplikowanymi systemami F-K (finanse, księgowość) i GM (gospodarka magazynowa) a prostymi programami, stworzonymi na bazie edytora tekstów czy arkusza kalkulacyjnego.

Wśród dostępnych na polskim rynku programów fakturujących są zarówno proste i łatwe w obsłudze programy pracujące pod kontrolą DOS, jak i większe, w pełni wykorzystujące zalety środowiska graficznego Windows. Każdy z programów tego typu umożliwia wystawianie faktur VAT, rachunków uproszczonych, pozwala na tworzenie związanych z nimi korekt, prowadzenie rejestrów sprzedawanych produktów, rejestrów nabywców. Bardziej rozbudowane umożliwiają tworzenie zestawień danych w połączeniu z analizą sprzedaży, a nawet edycję dokumentów określanych przez użytkownika.

W zestawieniu porównano właściwości programów fakturujących :

ATI HURT mini 6.2, ATI VAT 3.0 (firmy ATI); Czarodziej Faktur 1.1 (firmy ADH-Soft); Faktura 1.10 , Faktura Pro (firmy Altkom Matrix); VAT Expert 2.5 (firmy Horus).

Ocenie poddano takie elementy, jak: interfejs użytkownika, najważniejsze funkcje programu, zakres i jakość dołączonej dokumentacji i plików pomocy, oferowany serwis i cenę.

Pierwsze miejsce w rankingu programów fakturujących zajął program Faktura 1.10 firmy Altkom Matrix. - i choć testowano Faktura Pro (wersja beta) - kolejną wersję programu Faktura, to ze względu na brak pliku pomocy i podręcznika użytkownika nie została poddana pełnej ocenie i nie brano jej pod uwagę w ostatecznym rankingu. Faktura Pro pojawi się na rynku w połowie listopada br.

ATI VAT wersja 3.0

Program ATI VAT jest prosty w obsłudze i ma niewielkie wymagania sprzętowe. Oferuje przy tym wszystkie niezbędne funkcje, automatyzujące proces wystawiania dokumentów sprzedaży. Program może pracować w sieci Novell NetWare i udostępniać wielu użytkownikom zawartość bazy danych z szablonami dokumentów i treścią prowadzonych rejestrów. ATI VAT pracuje w trybie tekstowym pod kontrolą DOS. Może też bez problemu funkcjonować w oknie DOS systemu Windows.

Instalacja ATI VAT jest prosta - sprowadza się do akceptacji katalogu, w którym będzie zainstalowany program, wyboru sterownika drukarki i określenia standardu polskich liter. Program mieści się na jednej dyskietce instalacyjnej.

Po uruchomieniu ATI VAT, na ekranie monitora pojawia się główne menu, obsługiwane z klawiatury. Ułatwieniem dla początkującego użytkownika jest ukazanie się w dolnej części ekranu dostępnych w danym momencie aktywnych klawiszy sterujących. Dokładny opis działania każdego z nich zawarty jest w pliku pomocy, wywoływanym na ekranie po naciśnięciu klawisza F1.

Przy użyciu ATI VAT można konstruować rejestry, zawierające informacje o towarach, ich producentach i klientach, którzy towary te nabyli. Są to rejestry, które mogą być pomocne w obsłudze procesu sprzedaży - w trakcie wystawiania dokumentu VAT wystarczy na przywołanej liście towarów, producentów lub nabywców wybrać odpowiedni rekord, by związane z nim dane wypełniły pola na druku faktury.

ATI VAT pozwala na wypełnianie faktur i rachunków uproszczonych, a także faktur i rachunków korygujących. Do analizy procesu sprzedaży służy automatyczne tworzenie zestawień w ustalonym okresie (zarówno zestawień ogólnych, jak i szczegółowych). Możliwe jest też tworzenie rejestru sprzedaży (zgodnie z wymogami urzędów skarbowych) czy bilansu należności (nie zapłacone faktury lub korekty).

Dla firmy, która chce wykorzystać dane rejestrów programu ATI VAT w księgowości, możliwy jest eksport danych z programu fakturującego do programu F-K (pod warunkiem że przesyłane dane są zapisane w formacie *.dbf).

Najnowsza wersja ATI VAT 3.0 pozwala m.in. na zdefiniowanie dowolnej stawki VAT, korzysta z długich nazw towarów lub usług oraz ma wbudowaną funkcję rejestracji wpływów i wypłat z tytułu korekt.

W eksporcie danych do innych programów pomagają możliwości definiowania przez użytkownika makropoleceń, ściśle określających treść pól bazy. Natomiast wyszukiwaniu danych może towarzyszyć filtrowanie informacji i system budowania złożonych warunków przeszukiwania (kilkanaście wbudowanych funkcji). Należy dodać, że ATI VAT korzysta z własnego systemu zapisywania kopii bezpieczeństwa danych, choć jest to praktycznie standardem dla tego typu oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200