Ekologia po niskich kosztach

Niskie koszty eksploatacji mają zapewnić drukarkom Kyocera popularność na polskim rynku.

Niskie koszty eksploatacji mają zapewnić drukarkom Kyocera popularność na polskim rynku.

Po zawarciu umowy dystrybucyjnej z firmą Arcus, japońska Kyocera wprowadza na polski rynek rodzinę drukarek ECOLaser. W ofercie znajdują się obecnie cztery modele: FS-600, FS-1700, FS-3700 oraz FS-7000 przeznaczone dla różnych grup odbiorców. ECOLaser FS-600 to drukarka formatu A4 dla indywidualnych użytkowników lub małych firm, drukująca z szybkością do 6 str./min. Natomiast najbardziej zaawansowany model FS-7000 jest przeznaczony do pracy w sieciach średnich lub dużych przedsiębiorstw i oferuje szybkość druku do 28 str./ A4/min (16 stron A3/min), funkcję druku dwustronnego oraz podajniki o pojemności do 3200 kartek. Drukarki mają rozdzielczość 600 dpi i wykorzystują technologię druku LED (diody półprzewodnikowe).

Drukarki Kyocera nie były dotychczas oferowane w Polsce, choć ten producent ma mocną pozycję na rynku niemieckim. Jak powiedział dyrektor Kyocera Electronics Europe GmbH, Tetsuo Okada: - „Firma dokładnie analizuje sytuację na rynku wszystkich państw europejskich i uważa, że w najbliższym czasie polski rynek drukarek będzie rozwijał się dynamicznie”. Do atutów drukarek Kyocera można zaliczyć małą cenę oraz niski koszt eksploatacji. Jak podkreśla Tetsuo Okada, polscy odbiorcy są w znacznym stopniu czuli na cenę, dlatego też, oferta firmy powinna być dobrze przyjęta na rynku. Natomiast prezes zarządu Arcus, Marek Czeredys, stwierdził, że w najbliższym czasie planuje „osiągnięcie 10% udziału produktów Kyocery w polskim rynku tanich drukarek dla indywidualnych użytkowników”. Zapowiadana cena FS-600 to 1295 zł + VAT, a koszt druku, według danych producenta, wynosi ok. 5,5 gr na stronę A4.

Drukarki sieciowe FS-7000 w wersji podstawowej mają kosztować ok. 10 tys. zł + VAT, oferując koszt wydruku jednej strony A4, wynoszący tylko 2 gr. Marek Czeredys uważa, że odbiorcami tych urządzeń będą przede wszystkim duże i średnie instytucje lub firmy publiczne, kancelarie prawnicze, biura notarialne, a także punkty oferujące usługi kserograficzne. W ostatnim przypadku drukarka, po uzupełnieniu przez skaner, może być wykorzystana do kopiowania dokumentów, oferując niższy koszt kopii niż standardowe kserokopiarki.

Arcus będzie się również zajmował serwisem produktów Kyocery. Możliwość naprawy sprzętu na miejscu jest dostępna tylko dla modeli FS-7000, ale gwarantowany czas naprawy jest obecnie dość długi - 72 godz. Marek Czeredys stwierdził, że zdaje sobie sprawę, iż może to znacznie osłabić pozycję produktów Kyocery w przetargach, ale firma Arcus zamierza wykorzystać swoje doświadczenie w serwisie urządzeń Xeroxa i w przyszłości skrócić czas naprawy nawet do kilku godzin.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200